Sezóna chřipek a nachlazení je tu v plném proudu a nejeden z řidič s ní usedá za volant. Věděli jste, že nachlazení má vliv na naše soustředění, mysl i tělo a působí podobně jako alkohol?

Jak působí chřipka a nachlazení na lidský organismus?

Usednutí za volant s nemocí je dnes naprosto běžnou součástí. Jenže bychom si měli uvědomit, že pokud se necítíme dobře, odráží se to rovněž na našich schopnostech řízení. Sednout si za volant pod náporem virů bychom měli vždy důkladně zvážit.

Určitě jste se nikdy nepozastavili třeba nad obyčejným kýchnutím, ale i to může za volantem vyvolat obrovské potíže. Během kýchání člověk na chvilku zavře oči a jeho koncentrace se zaměřuje právě na ono kýchnutí. Při povolené maximální jízdě ve městě (50 km/h) řidič ujede během dvou vteřin než kýchne více než 27 metrů. Pokud si řidič kýchne při maximální povolené rychlosti mimo město (90 km/h), ujede více než 50 metrů. Na dálnici při 130 km/h je to dokonce 72 metrů. Pokud je v tomto okamžiku nutné brzdit nebo udělat rychlý manévr, může být pouhé jedno kýchnutí fatální.

Jste zkušený řidič?

Přitom děláte tyhle věci stále dokola a jsou špatně

Kýchnutí však není jediné riziko, které vás může během jízdy zaskočit. Nachlazení i chřipka výrazně ovlivňuje celkovou reakční dobu. Důležité je v tomto případě rozlišit nachlazení a chřipku. Nachlazení sice také ovlivňuje lidský organismus a zhoršuje reakce, ale chřipka je oproti tomu mnohem závažnější. Ta se řadí mezi těžká onemocnění a dokonce se za volantem přirovnává k alkoholu. Nachlazení odpovídá 0,3 promile alkoholu v krvi. Chřipka má podobný vliv jako 2 promile alkoholu v krvi. Je na každém z nás, zda v takovém stavu chce skutečně usednout za volat?

Proč je řízení pod vlivem nemocí tolik riskantní?

Pomineme-li přirovnání chřipky a nachlazení k ekvivalentu promile v krvi, je tu i další důvod, proč s nemocí nesedat za volant. Lidé, kteří jsou nemocní, jsou unavení, zesláblí a organismus je vlivem náporu bakterií a virů zpomalený. Tím se prodlužuje reakční doba. Obezřetnost je tedy skutečně na místě.

Zdravé bdění ovlivňují také běžně dostupné léky. Velký problém mohou vyvolat kapky tlumící kašel, které obsahují tlumící látku kodein. Tlumící složky v sobě obsahují také léky proti alergii. Citliví jedinci na sobě mohou pociťovat větší ospalost, únavu. Proto než usednete za volant, přečtěte si pozorně příbalový leták k léku, který právě užíváte.

Jak poznám, že můžu řídit jako nemocný?

Podle odborníků není na tuto otázku jednoznačná odpověď. Každý musí vyhodnotit svůj zdravotní stav sám. V extrémních případech, pokud dojde k dopravní nehodě, může být při vyšetřování nehody i takový banální kašel a rýma přitěžující okolnost.[1]