Jak bychom se měli o své šperky starat? Záleží především na druhu kovu, ze kterého jsou vyrobené. I v domácím prostředí můžete zlaté, stříbrné či ocelové šperky dobře vyčistit.

Šperky se lidé zdobí už od pravěku. Kromě ozdobné funkce sloužily i jako symboly společenského postavení, náboženského vyznání nebo ochranné amulety. To ostatně platí i v současnosti, protože v tomto ohledu se myšlení pravěkého a dnešního člověka mnoho nezměnilo. Někdo například nevyjde bez svého oblíbeného přívěšku ven, protože mu přináší štěstí. Jak bychom se měli o své šperky starat? Záleží především na druhu kovu, ze kterého jsou vyrobené.

Zlaté šperky

Věděli jste, že vznik zlata souvisí s explozí supernov a s kolizí neutronových hvězd? Tyto procesy ve vesmíru zajistily dostatek energie k tomu, aby se protony a neutrony sloučily do podoby těžkého atomu zlata. Pro výrobu šperků se využívá slitina zlata s mědí, zinkem, palladiem nebo niklem. Samotné zlato by totiž bylo příliš měkké. Obsah zlata se vyjadřuje v karátech, běžně bývají šperky vyrobené ze 14 karátového zlata.

Zlatu nesvědčí působení mýdla a chemikálií, protože tím ztrácí svůj lesk. Když se koupete, ve vaně či na plovárně v bazéně, je vhodné zlaté šperky nechat raději doma. Totéž platí i tehdy, jdete-li do vířivky.

Na zlaté šperky byste doma měli mít šperkovnici, v níž je můžete uložit po jednotlivých kusech. Zlaté řetízky je ideální zavěsit, aby se vám nezamotaly. Při jejich pracném rozmotávání byste je mohli i poškodit, dokonce zlomit.

Jednou za čas je vhodné zlaté šperky[1] vyčistit, a obnovit tak jejich lesk, který ztratily během kontaktu s pokožkou. Lze použít mýdlový roztok s využitím běžného mýdla, nikoliv saponátu na nádobí, který je agresivnější. Do roztoku šperky namočíte aspoň na 10 minut a necháte působit. Pak je vysušíte a vyleštíte bavlněným hadříkem nebo mikrovláknovou utěrkou. Určitě nepoužívejte jedlou sodu, prášek do pečiva, kyselinu citronovou nebo ocet. Tyto prostředky by zlaté šperky mohly poškodit.

Stříbrné šperky

Je běžné, že stříbrné šperky na vzduchu černají a ztrácejí svůj lesk. Zpravidla takto reagují na sloučeniny síry, s nimiž se dostane do kontaktu. V suchém a čistém vzduchu je stříbro obvykle neomezeně stálé. Vzhledem k tomu, že samotné stříbro je podobně měkké jako zlato, tak se pro své praktické využití slévá s jinými kovy – nejčastěji s mědí.

Zatímco u zlata je při čištění jedlá soda či ocet nežádoucí, u stříbrných šperků[2] je klidně použít můžete. Z jedlé sody a převařené vody si vytvoříte roztok v poměru 1:3, který dáte do misky. Do něho pak vložíte zčernalé stříbrné šperky a necháte asi 1 minutu působit. Potom šperky vytáhnete, osušíte měkkým bavlněným hadříkem.

K čištění stříbra je možné využít i různé pomůcky, které se dají koupit v drogerii. Je to především čisticí vata napuštěná čisticím prostředkem nebo tekutý čistič stříbra, který je velmi účinný na zašlé šperky a vyčistí je krásného lesku.

Ocelové šperky

Jsou mezi námi lidé, kteří nemohou z důvodu alergie nosit zlaté ani stříbrné šperky. Dávají proto přednost ocelovým. Nejčastěji volí ty z chirurgické oceli[3], která je hypoalergenní a velmi odolná vůči mechanickému působení, chemikáliím nebo korozi.

Také na ocelové šperky je možné použít mýdlový roztok, do kterého je na chvíli ponoříte. Odolnější nečistotu je možné zkusit vyčistit zubním kartáčkem. Raději ale jen ocelové šperky bez kamínků, u těm s kamínky je nutné větší opatrnosti, abyste je nepoškodili. A pak vyleštíte s pomocí bavlněného hadříku. Místo mýdla je možné použít pár kapek mycího prostředku na nádobí. K čištění není vhodné používat zubní pastu.

Ultrazvuková čistička na šperky

Mezi moderní pomocníky při čištění šperků z kovů patří ultrazvuková čistička. Ta je během pár minut zbaví nečistot pomocí mikrobublinek, jež se dostanou i do úzkých štěrbin. Stačí přístroj naplnit vodou, vložit do něho čištěný předmět a čističku zapnout. Výhodou je, že zde nehrozí žádné mechanické poškození šperku.

Jak je patrné, při čistění šperků ze zlata, stříbra či oceli si vystačíte s běžným mýdlovým roztokem a hadříkem z měkké bavlny. Pokud se vám šperky nepodaří vyčistit, nebo si na to netroufáte, máte možnost je zanést k profesionálnímu zlatníkovi, který se jejich čištěním zabývá. Zpravidla to udělá na odborné úrovni.