Sluneční paprsky obsahují UVA a UVB záření, které poškozují povrchové tkáně oka, rohovku a čočku. Proto je třeba svůj zrak před sluncem chránit slunečními brýlemi s UV filtrem. Jaké parametry rozhodují o jejich výběru?
Pro někoho je nákup slunečních brýlí jednoduchý. Navštíví nejbližší tržnici a zde si z nabídky vybere nejlevnější model, který mu nepadá z nosu. Jiný volí značkový produkt a na jeho cenu tolik nehledí. A oba budou spokojení. Je třeba si ale klást otázku, jak to s tou volbou brýlí proti slunci vlastně je. Na co byste si měli dávat pozor a co je u nich nejdůležitější?
Sluneční brýle jako módní doplněk
I ve slunečních brýlích se chce člověk dobře cítit a vědět, že mu opravdu sluší. Jejich design tedy hraje dost podstatnou roli. Kromě něho je ale nutné dbát i na to, aby brýle byly dostatečně velké, netlačily a z nosu nesklouzávaly. Volbu tvaru obroučky brýlí se doporučuje přizpůsobit obličeji. Kdo se pyšní kulatým tvarem, měl by sáhnout po úzkých a hranatých rámech, po rámech s čirým můstkem nebo širším rámem obdélníkového tvaru. Oválnému obličeji budou slušet širší a větší rámy, pilotky. Čtvercový obličej vyžaduje oválné a kulaté rámy a užší rámy protažené do šířky. Pro obličej ve tvaru srdce se hodí elegantní rámy bez obrouček, obruby se zvýrazněnou spodní částí a kulaté obroučky.
Jakou barvu skel zvolit
Trh se slunečními brýlemi nabízí poměrně širokou škálu skel. V nabídce jsou v barvě šedé, hnědé, zelené, modré, fialové, červené, oranžové. Za univerzální považujeme šedě zbarvená skla, která nezkreslují vidění. Dobře s nimi uvidí řidiči díky tlumení odlesků na silnici, neměla by ale být příliš tmavá. Totéž platí pro zelené skla, která také mohou řidiči volit, protože zvýrazňují stíny, snižují jas a oslnění. Výhodou je, že zelená sklad nezkreslují vnímání barev. Hnědá skla jsou ideální pro osoby s krátkozrakostí. U žlutých a růžových skel je nutné počítat s tím, že mohou znesnadňovat rozlišování barev, pro řízení jsou proto naprosto nevhodná. Modrá a fialová skla mírně zvyšují kontrast a minimalizují odlesky, vhodná jsou pro osoby s dalekozrakostí.
Co je základem ochrany u slunečních brýlí
Sluneční brýle chrání především před slunečními paprsky a UV zářením. Proto by měly být vybaveny UV filtrem a označeny parametrem UV 400. Ten říká, že jimi neprojde záření s vlnovou délkou menší než 400 nanometrů, což je vlastnost právě UV záření. Znamená to tedy 100% absorpci UV záření.
Víte, že UV filtr mohou mít i čirá dioptrická skla a že tím pádem také umějí chránit před nebezpečným UV zářením? Sluneční paprsky obsahují UVA a UVB záření, které poškozují povrchové tkáně oka, rohovku a čočku. Postupem času, když si člověk oči nebude chránit, se může dopracovat až k šedému zákalu, makulární degeneraci a dalším problémům se zrakem[1].
Sluneční dioptrické brýle
Mnoho lidí má nějakou formu oční vady, kvůli které musí nosit dioptrické brýle. I pro ně existuje řešení, pokud chtějí nosit brýle proti slunci. Sluneční dioptrické brýle[2], které chrání před slunečních světlem a zároveň dobře korigují ostrost vidění. Můžete si nechat na vnitřní stranu skel aplikovat antireflexní vrstvu, která vám umožní vidět jasněji s lepšími kontrasty. Oblíbené jsou i brýle s polarizačním filtrem, jenž také snižuje oslnění od nepříjemných odlesků slunečního světla. Tuto úpravu ocení zejména řidiči.