Byrokratický aparát je opět v akci. Pokud podnikáte, musíte se nahlásit ČT a ČRo. A to i přesto, že na vás povinnost platit koncesionářské poplatky nedopadá, nebo je už hradíte jako soukromá osoba za domácnost.

Nahlásit se musí i ti, kdo koncesionářské poplatky hradit nemusí

Od 1. května 2025 vstoupila v platnost takzvaná velká mediální novela, která přináší zásadní změny v placení televizních a rozhlasových poplatků. Nově se povinnost platit rozšiřuje i na majitele chytrých mobilů, tabletů a počítačů s připojením k internetu. Jaké překvapení ale čeká firmy a živnostníky? Byrokratická povinnost se registrovat u ČT a ČRo, a to i v případě, že poplatky vůbec hradit nemusí. Konkrétně jde o firmy s 25 a více zaměstnanci, případně s 24,5 a více přepočtenými úvazky (což se zaokrouhluje nahoru), jelikož se do počtu zahrnují i částečné úvazky.

Dříve se poplatky týkaly primárně domácností a firem, které skutečně vlastnily televizory nebo rádia. Novým klíčovým faktorem pro výši poplatku je teď počet zaměstnanců. Jak už zaznělo, pokud podnikatel nebo firma zaměstnává do 24 lidí (respektive 24,49), je výše televizního a rozhlasového poplatku nulová.

Zmatky kolem přihlašování

V posledních dnech panoval zmatek, jestli se povinnost opravdu vztahuje absolutně na všechny firmy a živnostníky. Tedy vyjma těch, kteří nemají chytrý telefon, tablet nebo počítač s připojením k internetu. Většina proto musí do 30. června veřejnoprávním médiím nahlásit počet svých zaměstnanců a počet pronajímaných dopravních prostředků. Zmiňuje to konkrétně § 8, odst. 3. b) a c) a § 5, odst. 7. zákona č. 348/2005 Sb., o rozhlasových a televizních poplatcích, ve znění novely č. 119/2025 Sb.[1] 

Zákon o rozhlasových a televizních poplatcích a o změně některých zákonů (Foto: e-sbirka)
Zákon o rozhlasových a televizních poplatcích a o změně některých zákonů (Foto: e-sbirka)

Nehledě na to, že o tom ani běžní živnostníci před medializací z posledních dní nevěděli. A mnozí stále nevědí. A co když se na ně tato povinnost vztahuje? Mohou se zaregistrovat elektronicky, datovou schránkou nebo poštou. Podrobný návod najdete ZDE.

Podrobný návod, jak se přihlásit k poplatkům (Foto: Top)
Podrobný návod, jak se přihlásit k poplatkům (Foto: Top)

Kdo je autorem tohoto výmyslu?

Ať už byl záměr jakýkoliv, například aby živnostníci vyplňovali další zbytečné formuláře, nebo to mělo jiný hlubší význam, v tomto případě není přímo na vině ani ČT, ani ČRo. Do zákona tuto lahůdku vneslo Ministerstvo kultury. „Velká mediální novela zákona žádnou ‚novinku‘ ohledně registrace či pokut nepřináší. Povinnost registrace existovala už v minulosti a za stejných podmínek – držení přístroje. Povinnost evidovat se mají, stejně jako v minulosti, všichni držitelé přístrojů, které zákon zmiňuje,“ argumentuje mluvčí resortu Jana Malíková.[2]

Co hrozí těm, kteří povinnost nesplní?

Ve veškerém zmatku a rozhořčení z byrokracie přichází alespoň trochu uklidnění pro ty, kteří se veřejnoprávním médiím nenahlásí. Ať už z neznalosti nebo cíleně systému navzdory. Neplatičům totiž hrozí pokuta až 15 000 Kč. Ale v případě, že konkrétní firmy a OSVČ nemají povinnost platit, tak jim stačí po obdržení dotazu ze strany ČT či ČRo oznámit pravdivé údaje. Z největší pravděpodobností vyváznou bez úhony. „Strašení pokutou je zbytečné, protože tu ČT uplatní až v případě, že bude mít ověřeno, že poplatník platit má a neplatí. Ani pokuta není novinka, i ta byla v minulé verzi zákona,“ zní z ministerstva kultury.

A uklidnění přichází i ze strany České televize: „Přirážka za nesplnění oznamovací povinnosti se uplatňuje v případě, že tím poplatníkovi vznikne dluh vůči České televizi. Pokud je poplatková povinnost nulová, pak žádný dluh nevznikne a přirážka se neuplatní.“[3] Ve stejném duchu mluví i generální ředitel Českého rozhlasu. Takže můžeme poděkovat Ministerstvu kultury za byrokratickou rozcvičku, kterou v podstatě přímo nevyžadují ani samotná veřejnoprávní média.