Tak už máme za sebou začátek letních prázdnin. První červenec je ale také počátkem platnosti nových pravidel v rámci vládního úsporného balíčku, jež se týkají dohod o provedení práce. A protože si naše vláda libuje v byrokracii, tak je pochopitelné, že se jejich plněním byrokratická zátěž vzrostla. Zejména pro firmy. Co ale nová pravidla znamenají pro ty, kteří chtějí na dohody pracovat?

Vláda hledá peníze, kde se dá

Nově si posvítila na brigádníky pracující na dohody o provedení práce. A to zejména na ty, kteří takto měli uzavřeno několik dohod u různých zaměstnavatelů. Když jim totiž odměna za ně nepřekročila 10 000 Kč, tak z nich neplatili povinná pojištění. Podle vládních úředníků si mohli díky „řetězení dohod“ přijít i na desetitisíce korun měsíčně, aniž by přispěli svým dílem do důchodového systému. No, kde to jsme, aby jim to procházelo? A proto česká vláda prostřednictvím Ministerstva práce a sociálních věcí řekla: „Dost,“ a vymyslela úpravy v rámci svého úsporného balíčku.

Nová pravidla, více byrokracie

Od 1. července tedy platí, že firmy, které na dohody o provedení práce brigádníky zaměstnávají, musejí nově odevzdávat výkazy o svých brigádnících a nejpozději do 20. dne následujícího měsíce je doložit České správě sociálního zabezpečení. Podnikům se tedy přidalo papírování, aby se státní rozpočet naplnil chybějícími penězi. Bude tomu ale opravdu tak?

Vyplatí se tedy zaměstnavatelům brát brigádníky na dohody, když začínají být stejně drazí jako kmenoví zaměstnanci? Souvisí s tím další úprava dohod, kdy je třeba platit dovolenou, víkendové a přesčasové příplatky, náhrady za nemocenskou a vyšší odvody. Některé firmy je proto přestaly nabízet. Práci přerozdělily mezi kmenové zaměstnance, najaly osoby samostatně výdělečně činné, případně dohody převedly na zkrácené pracovní úvazky. Nebo brigádníky najímají v rámci smlouvy o dílo, případně zaměstnavatelé začali více využívat služeb pracovních agentur. 

Chcete brigádu? Nemáme

V některých krajích je výrazný pokles nabídek brigádnických míst, například na Královéhradecku[1] až o 70 %.  Zájem o ně ale nijak neklesl. Proč? Protože si je zpravidla jako formu přivýdělku volili studenti, maminky na rodičovské dovolené nebo senioři. Letní brigádu na dohodu měli jako přilepšení ke svému domácímu rozpočtu, mnohdy těžce napjatému. Pokud brigády na dohody nebudou k dispozici v takové nabídce jako dosud, povede to celkem logicky k tomu, že si rodiny s malými dětmi či senioři výrazně sníží svou životní úroveň.

Brigáda formou dohody o provedení práce totiž většinou byla jen na pár hodin denně, což hlavně maminkám předškolních dětí vyhovovalo. Stejně jako důchodcům, kteří by už práci na plný úvazek třeba nezvládali a stačilo jim jít pracovat jen na kratší brigádu. Pokud toto byl také záměr vlády, tak bravo. Povedlo se.