Se zónovými oblastmi se dnes setkáme i ve větších vesnicích. Pokud do zónové oblasti vjedete, platí pro ni speciální pravidlo pro rychlost. Zónová oblast je vždy nadřazena běžným rychlostem. A většina řidičů má problém se znalostí těchto pravidel. Víte, jak jezdit v zónové oblasti? A jaká pravidla se pro ni vztahují?

Zónová oblast

Zónu upravující rychlost najdeme nejen ve městech. Setkat se s ní můžeme zcela běžně i na větších vesnicích. Pro lidi žijící v této oblasti znamená bezpečnější pohyb na silnici. Jenže pro mnohé řidiče představuje „zbytečné“ snížení rychlosti.

Pravidla silničního provozu zónovou oblast popisují následovně:

  • Obytná zóna jako zastavená oblast, je na začátku označena dopravní značkou „Obytná zóna“.
  • Konec této zóny je označen dopravní značkou „Konec obytné zóny.“

Jenže to není všechno. V některých městských částech se řidiči mohou setkat kromě „Obytné zóny“ také s „Pěší zónou“.

Řidiči, kteří už vlastní delší dobu řidičské oprávnění mnohdy zapomenou na pravidla jednotlivých zón. Pojďme si tedy zrekapitulovat, jak se v jednotlivých zónách chovat a jaká jsou jejich specifika.

Specifikace jednotlivých zón

V obydlené zóně a v zóně pro chodce mohou chodci využívat celou šířku komunikace. Musí však vozidlům umožnit jízdu. Řidiči jsou v těchto zónách povinni chovat se ohleduplně a nesmí chodce ohrozit. Samozřejmostí je dodržení maximální povolené rychlosti.

V pravidlech silničního provozu je přímo uvedeno: „Řidiči v obytných zónách musí dbát zvýšené ohleduplnosti vůči chodcům, které nesmí ohrozit“. Především u nevyzpytatelného chování u dětí nebo u volného pohybu chodců (a nezapomeňme také na domácí mazlíčky). V případě nutnosti je každý řidič povinen zastavit vozidlo.

Je možné v zóně parkovat?

Pokud potřebujete v zóně zaparkovat, je třeba věnovat zvýšené pozornosti. Stát s vozidlem je zde omezeno jen na místa označená parkovacími značkami. Zastavení není nijak omezeno. V zóně můžete bez starostí vyložit a naložit náklad nebo nechat nastoupit a vystoupit osoby.

Jaká je maximální rychlost v obytné a pěší zóně?

V pěší a obytné zóně je maximální povolená rychlost 20 km/h. Vzhledem k tomu, že v této oblasti řidič musí počítat se zvýšeným pohybem osob, by rychlost měla odpovídat rychlosti chůze.  

Jak je to s rychlostí v dalších zónách?

V obcích a městech se můžeme setkat s dalšími zónami, které upravují rychlost v určitém úseku. Takové dopravní omezení je označeno dopravní značkou „Zóna s dopravním omezením“ s číslem IZ 8a. Ta označuje začátek oblasti (většinou začátek obce nebo některý úsek v ní), kde hrozí nebezpečí, zákaz nebo omezení vyplývající ze symbolů značky nebo značek.

Pokud je na značce IZ 8a vyobrazen symbol například 40 km/h, platí tato rychlost od předmětné značky bez ohledu na to, jestli je umístěna za cedulí „Začátek obce – IZ 4a,“ kde je povolena maximální rychlost 50 km/h nebo před ní. Značka IZ 8a je v takovém případě vždy nadřazena obecní značce. Pokud je cedule IZ 8a umístěna před cedulí „Začátek obce“, řidič automaticky sníží rychlost z 90 km/h na 40 km/h.

Upravená rychlost platí do konce zóny, označené dopravní značkou IZ 8b (přeškrtnuté černobílé provedení původní barevné značky IZ 8a). Pokud je tato zóna umístěna před značkou ukončující obec, platí v tomto úseku standardní maximální rychlost 50 km/h (pokud tato oblast není upravena jinou dopravní značkou).[1]