Bolesti kloubů jsou strašákem profesionálních sportovců, ale také lidí v pokročilejším věku. Jestli jste si i vy začali všímat toho, že vás při nějakých činnostech nepříjemně bolí klouby, začněte se o ně starat dřív, než bude pozdě.

Sportem ku zdraví, ale s mírou

Přestože sport vám může pomoci udržet zdravého ducha a elán i v pokročilejším věku, ne všechny sporty jsou vhodné pro vaše kolena, zejména tedy pro klouby. Trápí-li vás občasné bolesti kloubů, vyhněte se otřesům a tvrdým dopadům. Místo běhu se věnujte například plavání, rychlé chůzi či třeba józe.

Ideální kloubní výživa? Toto by ve vašem jídelníčku nemělo chybět!

Dále se zaměřte také na to, co jíte. Jídelníček má totiž na vaše celkové zdraví větší vliv, než si možná uvědomujete. Kromě dostatečného příjmu vody, která je pro hydrataci důležitá, si pohlídejte i to, abyste jedli dostatek ryb, masových vývarů a oříšků. Právě tyto potraviny mají bohatý obsah důležitých vitamínů a minerálů. Správná kloubní výživa je pro vaše tělo zkrátka nezbytná.

Zvažte doplňky stravy

Někdy ovšem látky získané z potravy nestačí a tělo potřebuje tyto látky získávat i z dalších zdrojů. V takovém případě je možné vyzkoušet doplňky stravy. Vhodný doplněk stravy na klouby by měl obsahovat:

  • glukosamin,
  • chondroitin,
  • kyselinu hyaluronovou,
  • kolagen.

O tom, jaká je konkrétně pro vás ta nejlepší kloubní výživa, se poraďte se svým lékařem.

Myslete na své zdraví a začněte se o své klouby zajímat a starat dřív, než bude příliš pozdě. Hýbejte se, sportujte, ale raději se vyhýbejte vibracím a tvrdým dopadům. Zároveň si hlídejte, zda jíte dostatek ryb, poctivých masových vývarů a oříšků. A je-li to nezbytné, nebojte se navštívit ordinaci svého praktického lékaře a prodiskutovat s ním vhodné doplňky stravy.