Téměř 300 dolarových milionářů z Česka prozradilo, co stálo za jejich zbohatnutím v minulých letech. A co víc, dokonce představili svá očekávání. Jak se dívají na investici do zlata a kryptoměny? A čeho se obávají? O tom všem referuje průzkum Wealth Report 2024 od J&T Banky, která oslovila 277 movitých Čechů.[1]

Jak vypadá průměrný dolarový milionář v Česku?

Jak vypadá takový průměrný dolarový milionář v Česku? Je to ekonomicky aktivní muž padesátník (přesněji v průměru 56 let). Je podnikatel, vedoucí pracovník či specialista. Svého jmění dosáhl právě svým pracovním výkonem, jen výjimečně za ním stojí dědictví či peníze z podnikání rodinných příslušníků.

A kolik Čechů se může pyšnit titulem dolarový milionář? Zhruba 30 000. Najdete je napříč generacemi, ale největší podíl mají padesátníci. Rovněž dominují muži, mezi touto exkluzivní skupinou jejich podíl činí 88 %. Penzi si už užívá 14 % z nich.

Obecně lze říci, že se rádi obklopují lidmi s tahem na branku, kteří oplývají nadšením pro technologie a podnikání. Uvědomují si také, že úspěch je kolektivní a tudíž považují za nutné naučit se spoléhat na ostatní. Sami rádi zůstávají aktivní i fyzicky. Ze sportů dominuje cyklistika, sjezdové lyžování a tenis. A nezahálí ani v oblasti charity. Přispívají nejčastěji tam, kde pomáhají rozvíjet lidský kapitál. Podpora míří například na mládežnický sport, vzdělávání, kulturu nebo nezávislou žurnalistiku.

Jaké jsou hlavní zdroje příjmů dolarových milionářů?

Hlavním zdrojem příjmů v posledních 5 letech bylo podnikání nebo zaměstnání, tedy hlavní činnost, které se dotazovaní věnují. Čím dál více ale bohatnou také díky investicím. Kdysi doplňkové investice se staly jednou z hlavních součástí portfolia. A do budoucna očekávají ještě zajímavější zhodnocení. Letošek je také solidní s ohledem na zhodnocení korporátních dluhopisů či nemovitostí.

Investice do nemovitostí

Chcete měsíčně vyplácené výnosy? Podívejte se na alternativní investice do nemovitostí online a zcela bez poplatků.

Nejúspěšnější investoři se přizpůsobují aktuální situaci na trhu a aktivně své portfolio proměňují. Například pokles úrokových sazeb navrací zájem o stavební pozemky a rezidenční nemovitosti. Naopak vysoký úrok neočekávají u termínových depozit. Úroveň inflace pohybující se v blízkosti stanovených cílů centrálních bank vytváří prostor pro růst byznysu. To samozřejmě nahrává obchodu s akciemi. Lákavá je ale také oblast private equity. Obvykle to jsou investiční fondy organizované jako komanditní společnosti, které nejsou veřejně obchodovány.

Co přispělo k bohatství?: Průzkum J&T Banky probíhal mezi srpnem a září 2024, 277 respondentů (Foto: TOP.cz)
Co přispělo k bohatství?: Průzkum J&T Banky probíhal mezi srpnem a září 2024, 277 respondentů (Foto: TOP.cz)

Do čeho aktuálně investují?

„Od kterých investice lze podle vás v současné době očekávat nejzajímavější zhodnocení?“ Tak zní otázka z průzkumu J&T Banky. Movití respondenti sází zcela jasně na zahraniční akcie (přibližně polovina dotazovaných) a investice do firem. V těchto odvětvích důvěra setrvale roste od roku 2021. Další v pořadí jsou stavební parcely a rezidenční nemovitosti. Reagují na oživení hypotečního trhu v posledních měsících. Atraktivní investici poslední 2 roky představují korporátní dluhopisy, protože stále nabízí vyšší kupónové platby a mohou zajistit vyšší výnos i v budoucích letech.

Investice do firem

Je libo roční výnos 10 až 12 %? Podporujte pomocí důvěryhodného portálu malé a střední podnikatele. Čeká vás zhodnocení peněz za přijatelné riziko.

Přibližně pětina respondentů považuje za zajímavé i investice do zemědělské půdy a startupů. Výrazný nárůst zájmu oproti předchozímu roku zaznamenalo zlato. Naopak propad zažívají termínované vklady. Jak už zaznělo, viníkem jsou klesající úrokové sazby. Stabilní podpoře se těší sběratelská aktiva, časté jsou například investice do veteránů.

Nejzajímavější investice (2024): Průzkum J&T Banky probíhal mezi srpnem a září 2024, 277 respondentů (Foto: TOP.cz)
Nejzajímavější investice (2024): Průzkum J&T Banky probíhal mezi srpnem a září 2024, 277 respondentů (Foto: TOP.cz)

Jak danit akcie?

Zisky z obchodování musíte pochopitelně danit. Jak na to?

Akcie jako nejdůvěryhodnější zdroj příjmu

Až 44 % z dotazovaných 277 dolarových milionářů v Česku věří v sílu akcií zahraničních firem. U českých firem pro letošek nejsou validní data, loni to bylo 13 %. A přibližně stejné procento milionářů je aktuálně k akciím a akciovým fondům skeptické.

Průzkum J&T Banky nejde v tomto ohledu do hloubky a detailně nezkoumá portfolia respondentů. Takže nevíme, do jakých akcií přesně investují. Naznačili, že s ohledem na aktuální situaci ve světě se poohlíží v energetickém sektoru a zbrojním průmyslu. Z výstupu je jasné, že oblíbeným zdrojem inspirace jsou bankéři a poradci. Informace si ale milionáři dohledávají v investičních zpravodajstvích.

Investice do akcií

Nepotřebujete bankéře, ani poradce. Investiční portál funguje jako sociální síť. Inspirujte se úspěšnými investory, u kterých vidíte celé jejich portfolio.

Důvěra v akcie zahraničních firem: Průzkum J&T Banky probíhal mezi srpnem a září 2024, 277 respondentů (Foto: TOP.cz)
Důvěra v akcie zahraničních firem: Průzkum J&T Banky probíhal mezi srpnem a září 2024, 277 respondentů (Foto: TOP.cz)

Vrací se důvěra ke zlatu

Očekávání mají úspěšní investoři i u zlata. Tento cenný kov prolomil historická maxima a za poslední rok a půl se zhodnotil o více než 40 %. Svůj podíl mají na tom centrální banky, které navyšovaly zásoby v období záporných úrokových sazeb i kvůli ruské invazi na Ukrajině. A trend by mohl pokračovat. Například Česká národní banka na konci pololetí držela ve svých zásobách nebo rezervách přes 41 tun kovu. Guvernér Aleš Michl chce do konce svého mandátu v roce 2026 mít v trezorech 100 tun. „Stihneme to. Máme 130 miliard eur devizových rezerv, to jsou velké peníze, a je potřeba je investovat do různých typů aktiv a jedno z těch aktiv bude zlato. Nejméně ho bylo osm tun, v současnosti ho máme přes 40 tun a budeme dál nakupovat,“ uvádí Michl.[2]

Investice do zlata

Chcete mít také vlastní rezervy zlata? Můžete je mít online díky investičnímu portálu.

Důvěra ve zlato: Průzkum J&T Banky probíhal mezi srpnem a září 2024, 277 respondentů (Foto: TOP.cz)
Důvěra ve zlato: Průzkum J&T Banky probíhal mezi srpnem a září 2024, 277 respondentů (Foto: TOP.cz)

Kryptoměny jsou pro milionáře nečitelné

Největší důvěře se kryptoměny u dolarových milionářů v Česku těšili za posledních 11 let v roce 2021. 16 % z nich si slibovali větší výnosy. Jinak se v průměrná důvěra pohybuje okolo 5 %. Letos je to 6 %. Jistě mnozí z vás zaznamenali v posledních dnech raketový růst bitcoinu. Respondenti i přesto ale zajímavé zhodnocení do budoucna od kryptoměn neočekávají.

Důvěra v kryptoměny: Průzkum J&T Banky probíhal mezi srpnem a září 2024, 277 respondentů (Foto: TOP.cz)
Důvěra v kryptoměny: Průzkum J&T Banky probíhal mezi srpnem a září 2024, 277 respondentů (Foto: TOP.cz)

Pár tipů, jak se chová dolarový milionář

Unikátní průzkum obsahuje nejen mnoho zajímavých čísel, ale také kvalitativní data získaná z hloubkových rozhovorů. A díky nim můžeme čtenářům nabídnout tipy, jak se chová dolarový milionář a může se tak chovat i „obyčejný člověk“:

  • Mějte přehled o svých financích – bez rozdílu věku, movití Češi si zapisují do exelových tabulek hlavní části svého jmění a proměny jejich hodnoty a mají tak krásný přehled o své finanční kondici
  • Obklopujte se motivovanými a aktivními lidmi – respondenti uvedli, že v takovém případě sami neztrácí motivaci a tah na branku
  • Sportujte – fyzická námaha čistí hlavu a učí disciplíně, obě věci snadno zužitkujete
  • Mějte všeobecný přehled – nemusíte se spoléhat jen na bankéře, sami úspěšní Češi sledují investiční zpravodajství a doporučení investičních bank

Jak dolaroví milionáři hodnotí aktuální ekonomickou situaci?

Mezi milionáři převládá pozitivní hodnocení, a to zejména díky návratu ekonomického růstu, snížení inflace, klesajícím úrokovým sazbám a zažehnané energetické krizi. To se týká aktuální situace. V dlouhodobém měřítku jim dělá starosti řada hrozeb. Na evropské úrovni se obávají vysoké míry imigrace nebo nedostatku energie kvůli prosazování zelené politiky. V celosvětovém měřítku se obávají návratu vysokých úrovní inflace v důsledku narůstajících schodků veřejného financování vyspělých zemí. V tomto ohledu očekávají růst daní pro bohatší vrstvy právě kvůli korigování deficitů státních rozpočtů.

Respondenti také pozorují, že Spojené státy přestávají být dominantní globální silou a že tradičně silnému Západu vzniká konkurence v podobě globálního Jihu. Očekávají tím pádem ve větší míře obchodní války. Což potvrzuje i nově zvolený prezident USA Donald Trump, který slibuje zvyšování cel. A země jako Čína si to jistě nenechá líbit.[3]

Jak zhodnotit vlastní finance?

Pokud jste konzervativní a nemáte zájem o nákup zlata, kryptoměny či akcií, existuje několik zaručených způsobů, jak zhodnotit vlastní peníze. Důvěryhodné banky nabízí mimo jiné spořicí účty, stále ještě se slušným úrokem. Milionáři na to sice nepotrpí, ale zhodnocení úspor zajistí i termínované vklady. Tyto produkty jsou rozhodně lepší, než mít veškeré peníze schované pod matrací.