O investicích se ví, že když nemáme dostatečné znalosti a zkušenosti, je lepší se do nich nepouštět. Na druhou stranu existuje pravidelné investování do nástrojů, které nemusí být tak rizikové a nepotřebujete k nim znát pohyb na světovém trhu, sledovat ekonomickou situaci a podobně. Takové investování si mohou dovolit i lidé, kteří chtějí odkládat pár stovek a požadují zajímavé zhodnocení.
Investování pro začátečníky
Pravidelné investování je vhodné nejen pro zkušené investory (ti většinou sáhnou po „větší rybě“, která vydělá velký balík najednou), ale i pro začátečníky, kteří se chtějí naučit alespoň trochu rozumět investicím a zajímavě zhodnotit své peníze. Pravidelné investování může ve finále zhodnotit peníze lépe než spořící účty. Je však potřeba znát jistá pravidla a nezaleknout se prvních cenových propadů. V dnešním článku vám ukážeme, jak začít pravidelně investovat. Z pohledu drobného investora, nikoli investičního poradce. Podělím se s vámi o osobní zkušenosti a ukážu vám, jak investuji já již řadu let.
Investujte z pohodlí domova
Využijte zkušenosti ostatních investorů z investiční platformy. Usnadní vám to cestu k zisku.Jak začít investovat pravidelně?
- Zvolte měsíční částku (můžete ji kdykoli snížit či zvýšit)
- Nesahejte na to nějakou dobu
- Rozšiřte své portfolio do vícero odvětví
1️⃣ Základem pravidelné investice je stejná částka, kterou budete investovat každý měsíc po určitou dobu. Můžete začít klidně od 200 Kč, podle toho, co vámi vybraný fond umožňuje. Obvykle je ale možné začít malými částkami. Dobré je vybrat si třeba i dva a více fondů, kam budete posílat menší částku. Uvidíte, jak jednotlivé fondy vydělávají a diverzifikujete tak své portfolio. O tom si ale napíšeme ještě níže.
2️⃣ Druhým základním pravidlem je dlouhodobá investice. Investiční fondy se vyplatí vybírat až po delší době, klidně i po několika letech. Čím rizikovější fond zvolíte, tím delší by měl být horizont investování. U akcií tak můžete investovat i 10, 20 nebo 30 let.
3️⃣ Kouzlo pravidelné investice tkví v tom, že každý měsíc za své peníze nakoupíte jiný počet podílu z fondu podle toho, jak cena na trhu klesá nebo stoupá. Ve chvíli, kdy nakupujete podílové fondy, u kterých cena klesla, vás čeká výdělek. Když cena vzroste, roste i váš výnos. Naopak ve chvíli, kdy je cena vysoko, nakupujete nevýhodněji. U jednorázové investice byste toto museli sledovat. U pravidelného investování v dlouhodobém horizontu to neplatí. Proto je pravidelné investování vhodné jak pro začátečníky, tak pro zkušené, kteří chtějí pohodlně zhodnotit své peníze, aniž by museli neustále sledovat pohyby cen na trhu.
Investiční dotazník – k čemu slouží
Ve chvíli, kdy se pustíte do pravidelného investování, ať už u své banky nebo jinde, bude nutné vyplnit investiční dotazník. Nebojte se ho. Budou v něm otázky, které vás mohou zaskočit, hlavně na vaše znalosti o investicích. Vyplňte je pravdivě. Podle toho, jaké jsou vaše znalosti a zkušenosti s investováním bude vytvořen váš investiční profil, tj. zda jste začátečník (konzervativní investor), středně zkušený investor (vyvážený), zkušený investor (dynamický) apod. Z toho pak vyplyne, jaké investiční nástroje jsou pro vás nejvhodnější.
Lze zvolit i rizikové fondy?
Můžete samozřejmě i jako začátečník zvolit fondy rizikovější. Přináší zpravidla vyšší zhodnocení. Budete však upozorněni, že vybíráte fond nevhodný vzhledem k vašim zkušenostem.Kam uložit peníze 2024?
Do čeho pravidelně investovat? S pravidelným investováním můžete začít u své banky. Zjistíte, jaké podílové fondy nabízí a vytvoříte si trvalý příkaz, který budete na vybrané fondy posílat. Vybrat můžete i fondy u jiných bank, ale také brokerů, které pravidelné investování do podílových fondů nabízí. U těch ale obvykle najdete spíše akciové fondy, které jsou rizikovější (ale i výnosnější). Pravidelné investování do fondů nabízí většina bank: Česká spořitelna, kde jsem já osobně začínala, Air Bank, Komerční banka, Moneta a tak dále. V současnosti samozřejmě existuje bezpočet investičních platforem, kde se stačí jen zaregistrovat. Základem investování ale je například i termínovaný vklad, spořicí účet nebo dluhopisy.
Investování pro konzervativní investory
Konzervativní investoři jsou ti, kteří nemají dosud žádné nebo minimální zkušenosti. Nabízí se investice do termínovaných vkladů bank nebo krátkodobých, obvykle hodně bezpečných dluhopisových fondů. Tam bude výnos kolem 1–2 % a peníze můžete vybírat cca po jednom roce.
Další možností jsou dlouhodobé, střednědobé i krátkodobé dluhopisy, jejichž emitentem může být stát nebo veřejná správa.
Pro konzervativní klienty je vhodné investovat i do komodit, jako je zlato, stříbro a další cenné kovy. Zde už můžete dosáhnout zhodnocení i několik procent.
Zkuste investice například u Air Bank, kteří nabízí investice do Zonky Rentiér, Investice Portu nebo Podílové fondy.
Investujte
Vyplňte investiční dotazník a dostanete portfolio na míru.Investování pro vyvážené investory
Vyvážení investoři mohou vybírat rovněž z dluhopisových fondů, ale i do smíšených podílových fondů. Ty vždy v určitém měřítku míchají dluhopisy, akcie a další investiční nástroje. Bez velkých zkušeností je lepší volit takové, kde převažuje konzervativní složka. Takové fondy jsou obvykle v nabídce různých bank. Zajímavé možnosti v investování nabízí také Bondster.
Investování pro dynamické investory
Dynamičtí investoři už obvykle sází na „větší ryby“. Těmi jsou zpravidla akcie a akciové fondy. I ty se vždy vyplatí hlavně v dlouhodobém horizontu. Mají sice vyšší riziko, ale i výrazně vyšší výnos. Nabízí se také investice do kryptoměn, které jsou sice rizikové, ale v současné době pro svůj vysoký výnos velmi oblíbené.
Jak danit akcie?
Zisky z obchodování musíte pochopitelně danit. Jak na to?Výhody pravidelného investování
Výhodou pravidelného investování tedy je nejen zajímavé zhodnocení vašich peněz, ale i to, že se pracuje s takzvaným složeným úročením. To znamená, že se úročí nejen vámi vložené peníze, ale i úroky, které z nich vzejdou. Pokud navíc zvolíte více fondů s různým rizikem a výnosem, bude vaše portfolio diverzifikované. To znamená, že budete mít fondy bezpečné, které vydělají menší částku, ale i rizikovější, které vydělají více. Riziko i výnosy se tak zprůměrují. Díky tomu si i začátečník může dovolit namíchat jeden smíšený fond, nebo si vybrat třeba tři fondy, jako já. Začínala jsem fondem dluhopisovým, akciovým a investicí do zlata.
Kam investovat 100 000 Kč?
100 000 Kč je velká suma peněz a záleží na tom, na jak dlouho je můžete investovat. Pode toho se také bude odvíjet způsob, jakým je proinvestujete. Jednou možností je vybrat si jednorázový vklad/investici. Pro začátečníky nebo lidi bez velkých investičních zkušeností jsou vhodné dluhopisové a podobné konzervativní fondy u bankovních institucí, které jsou vhodné pro jednorázový vklad. Můžete tak získat investici, u které lze každý rok vybrat úrok/zhodnocení. Možností je i ponechat výnos na investici a o to více získat v tzv. opakovaném úročení.
Druhou variantou pak je rozložit tuto sumu do pravidelného investování a vybrat si několik fondů s různým rizikem a zhodnocením. Tam pak nastavíte pravidelnou částku. Ta by měla vycházet z doby, po jakou chcete investovat. Např. chcete investovat 100 000 Kč na 10 let do dvou různých fondů. Pak si 100 000 Kč vydělíte 120 měsíci. Vychází to cca na investici 830 Kč měsíčně. Tuto částku můžete investovat buď do jednoho, nebo rozdělit do dvou fondů. Možností je také rozpočítat částku tak, abyste do jednoho fondu investovali 1 000 Kč kratší dobu, a do dalších (jednoho až dvou) 500 Kč po dobu delší. Dojde tak k diverzifikaci porfolia. Ta rozloží riziko a pomůže navýšit výnosy. Výbornou variantou, jak rozložit investice a nedělat si hlavu s tím, do čeho investovat, nabízí např. Bondster.
Baví vás investování?
Zapojte se do naší FB skupiny a řekněte nám do čeho investujete vy!Kolik peněz měsíčně investovat?
Otázku, kolik peněz měsíčně investovat, si klade řada z nás. Nelze však na ni odpovědět jednou konkrétní sumou. Každý z nás disponuje jinými finančními prostředky. Někdo má na účtu „zbytečných“ 50 000 Kč, které chce proinvestovat. Pak je vhodné vybrat si alespoň tři rozdílně rizikové fondy s různou mírou zhodnocení a do každého investovat cca 1 000 Kč. Je to tedy 3 000 Kč měsíčně, které nastavíte na konkrétní dobu – dokud neproinvestujete zmíněných 50 000 Kč. Pokud vyberete fondy akciové nebo zkrátka rizikové – dynamické, je nutné investovat v delším časovém horizontu. Můžete si tedy nastavit menší měsíční částku, nebo po vyčerpání 50 000 Kč dál investovat z peněz, které vám zbývají z výplaty.
Pokud nemáte takový obnos na účtu, ale chcete pravidelně odkládat z výplaty, opět záleží na tom, kolik si můžete dovolit. Někdo zvládne investovat jen pár stovek měsíčně – i to se však vyplatí, jiný může odložit i 5 000 Kč. V takovém případě je opět vhodnější rozdělit tuto částku do několika rozdílných fondů.
Jaký je rozdíl mezi ETF a investičními fondy?
Možná jste se již setkali s termínem ETF. ETF, celým názvem Exchange Traded Fund, jsou burzovně obchodovatelné fondy. Někdy se setkáte i s označením „trackery“. Kopírují totiž vývoj ceny určitého podkladového aktiva, kterým mohou být dluhopisy, akciové indexy atd. Jedná se o investiční nástroj, jehož obchodování probíhá na burze/investičním trhu. Na rozdíl od podílových fondů mají ETF vyšší denní likviditu a také nižší poplatky než podílové fondy. Proto řada zkušených investorů volí raději ETF. Podílové fondy jsou méně rizikové, proto je vhodné zvolit je jako pravidelnou investici ve chvíli, kdy s investováním nemáte velké zkušenosti.