Umělá inteligence je často označována zkratkou AI, z anglického „artificial intelligence“. Má rozmanité využití, přičemž v dnešní době si ji můžete vyzkoušet i sami. A to ve formě textu, ale dokáže také generovat obrázky či dokonce videa přesně podle vašich představ.

Psaní s AI

Nejjednodušší způsob, jak si vyzkoušet AI, je prostřednictvím chatu. Můžete konverzovat s umělou inteligencí o rozmanitých tématech. Ať už si chcete jen popovídat, rozšířit si obzory či potřebujete trochu inspirace. Klasikou platformou je ChatGPT – můžete ji využívat jednoduše na webu, a to na počítači i mobilu. Stačí si jen založit účet s pomocí e-mailu. Případně se nabízí i mobilní aplikace, kterou najdete na Google Play nebo App Store.

Generování obrázků

Obrázky generované AI pronikají do našeho každodenního života, mnohdy je lze jen stěží rozeznat od skutečných fotografií. AI generátory nabízí skvělou příležitost vytvořit si libovolný obrázek, který máte v mysli. Nemusíte přitom být umělec nebo fotograf. Lze tak vytvářet spoustu kreativních obrázků. Mezi oblíbené nástroje patří například DeepAI a DALL-E[1], aktuálně se však tato funkce implementuje i do spousty jiných programů.

Jak funguje generování obrázků?

Generátory obrázků AI pracují na stejné bázi – a to tak, že si převezmou textové pole a poté jej převedou na obrázek dle svých možností. Proto tyto obrázky mohou být naprosto různorodé - ať už přesně odpovídající, tak mohou připomínat impresionistické malby či karikatury - AI prostě nemá korekci. Proto je potřeba při zadávání požadavků na generaci obrázků co nejvíce klíčových slov, či co nejsrozumitelněji popsat, co má na obrázku být. Klidně vzpomeňte i ty nejdrobnější detaily - AI je všechny vyhodnotí, a na základě těchto hesel Vám bude představen konečný obrázek.

Dechberoucí videa

Generování videí je poměrně složité, ovšem některé nástroje si s ním dokáží efektivně poradit. V některých případech se výsledek velmi podobá realitě, můžete si tak vytvořit video, které vypadá jako pravé. K dispozici je řada nástrojů, například Synthesia, Sora nebo BasedLabs. Videa dokáží vytvářet na základě textového popisu nebo obrázku. Některé z nich vás nechají vyzkoušet si to zdarma.

Umělá inteligence umí spoustu skvělých věcí. Má rozmanité využití, a to i v každodenním životě. Vyzkoušejte si to sami – vyberte si některý z nástrojů a pusťte se do toho.