Každý z nás zanechává určitou uhlíkovou stopu, která ovlivňuje životní prostředí. Nemusíte žít zcela ekologicky, ovšem nabízí se pár jednoduchých změn, které zmírní negativní dopad na naši planetu, a navíc jsou praktické i pro každodenní život.
1. Recyklace
Jednou z věcí, která je v mnoha domácnostech v dnešní době již samozřejmostí, je recyklace. Jde o poměrně jednoduchý proces, můžete přitom různým materiálům dát druhý život. Hodí se mít doma více košů, do kterých můžete rovnou pohodlně třídit. Nezapomínejte ani na bioodpad – ten tvoří velkou část celkového odpadu domácnosti, lze ho přitom také třídit do zvláštních kontejnerů.[1]
2. LED žárovky
I když klasické žárovky už mnohdy ani nekoupíte, v některých domácnostech jich stále pár je. Jsou přitom neúsporné. Mnohem lepší volbou jsou LED žárovky, vydrží déle a mají nižší spotřebu, jsou tedy ekologičtější. Výměna je přitom jednoduchá, během chvilky tak můžete snížit své účty za energie.
3. Přírodní čističe
Na úklid běžně využíváme různé čisticí prostředky, ty však bývají plné potenciálně škodlivých chemických látek. Nepříznivé jsou pro životní prostředí, ale i pro nás. Zkuste je vyměnit za čističe na přírodní bázi. Ty jsou mnohdy levnější, šetrnější a lze s nimi uklidit stejně dobře. Stačí jen pár základních surovin a takový přípravek si můžete vyrobit i doma. Vyhnete se tak i jednorázovým plastovým obalům.
4. Termostat
Příjemná teplota v interiéru je pro každého jiná. Ideální jsou nižší teploty, ovšem nejde o pravidlo. V každém případě by vám při vytápění neměl chybět chytrý termostat. Můžete si ho individuálně nastavit - kdy má topit, na kolik stupňů a tak dále. Pokud zrovna nejste doma, neplýtváte energií za teplo. Díky chytrému nastavení se však vždy můžete vracet do vyhřátého domova nebo se ráno budit do tepla.
5. Výměna oken
S vytápěním souvisí také okna. Mnohdy přes ně táhne a teplo tak zbytečně uniká ven. Pokud máte možnost, je dobré stará okna vyměnit za nová. Komfort v interiéru se tak zvýší, navíc snížíte své výdaje. Jde o poměrně velkou změnu, ovšem z dlouhodobého hlediska se vám opravdu vyplatí.
6. Filtr na vodu
Nejpříznivější řešení pro životní prostředí i vaši peněženku je pití kohoutkové vody. Její kvalita je však mnohdy nízká a chuť až nepříjemná. Není ale nutné kupovat zásoby balené vody. Namísto toho stačí pořídit filtr - buď rovnou na vodovodní baterii nebo filtrační konvici na vodu. Vždy tak máte k dispozici dobrou vodu, bez zbytečných výdajů a neekologických plastových obalů.
7. Úsporné praní
Většina energie při praní je spotřebována na zahřátí vody. Pokud hledáte ekologičtější řešení, perte na nižší teplotu. Vlažná voda je navíc příznivější i pro oblečení, nezkracujete jeho životnost a vydrží déle vypadat skvěle.
V ideálním případě byste se měli vyhnout používání sušičky prádla. Ta také zkracuje životnost oblečení a její provoz je poměrně nákladný. Pokud máte možnost, sušte oblečení přirozeně na vzduchu. Ne vždy je to možné – snažte se proto alespoň používat úsporný program.
8. Ekologická toaleta
Staré toalety většinou spotřebují zbytečně velký objem vody. V dnešní době jsou klasikou toalety, u kterých máte na výběr, zda chcete spláchnout málo či hodně. Kromě toho se nabízí i ekologická řešení s úsporným splachováním. Zajímavou alternativou jsou i toalety bez splachování, které jsou pro životní prostředí nejšetrnější. Ovšem jejich instalace bývá poměrně náročná a nákladná.
Nemusíte měnit všechny své zvyky, abyste dosáhli ekologičtější domácnosti. Stačí jen pár malých změn, jedna po druhé. Ve výsledku snížíte svou uhlíkovou stopu, kromě toho ale tyto změny většinou vedou i k úsporám. Ve výsledku si tedy můžete užívat hned několik výhod.