Výměna žárovky je pro každého řidiče doslova noční můrou. Zatímco před lety stačilo pár minut, moderní automobily vyžadují zásahy, při kterých je třeba mnohdy zkušená ruka automechanika. To ale pouze v případě, pokud svůj vůz neznáte nebo s výměnou žárovek nemáte zkušenosti. Sepsali jsme pro vás nejčastější problémy při výměně žárovky, a tipy, jak se jim vyhnout, nebo se z daného problému co nejrychleji dostat a žárovku v klidu vyměnit. Třeba i na odlehlém parkovišti na dálnici.

Jak na výměnu žárovky u auta?

Pro výměnu žárovky stačí jen několik málo minut. To platí pouze v případě, že své auto dobře znáte, a víte, jakým způsobem se právě u vašeho modelu žárovky mění. Pokud jste měnili vůz a žárovku měnili na starším modelu, modernější auto už může mít postup výměny žárovky jiný. Pak se může celá situace výrazně zkomplikovat. Když budete znát potenciální problémy, můžete se s nimi snadněji vypořádat.

Problémy s výměnou žárovky: Špatný přístup k systému světlometů

Výměna žárovky by měla být jedním ze základních úkonů souvisejících s „opravami“ automobilu. Někteří výrobci však výměnu žárovky komplikují nejrůznějšími konstrukčními a technickými řešeními, které mnohdy nejsou ani potřeba.

Havarijní pojištění kalkulačka

Porovnejte havarijní pojištění online a ušetřete až 50 %.

Obvykle je přístup k objímkám žárovek řešen z motorového prostoru. V daném místě (v závislosti na typu vozu) odstraníte plastový nebo gumový protiprachový kryt. Některé modely mají přístup k objímkám náročnější.  Je třeba nejdříve sundat nárazník, odpojit a vyjmout celý světlomet. Nebo se žárovka mění z podběhového prostoru a bez zdviže nebo heveru žárovku nemáte šanci vyměnit.

Takové složité procesy výměny žárovky patrně nebudete moci vyřešit bez příslušného nářadí přímo na místě. Pokud si kupujete nový model vozu, ze všeho nejdříve si zjistěte, jakým způsobem se žárovky právě u vašeho typu auta mění. Pokud je třeba složitější proces, pak budete při náhlém zatmění uprostřed noci vědět, že výměnu žárovky sami nezvládnete.

Rezavé objímky u žárovek

Koroze objímek žárovek se u světlometů objevuje poměrně často. A to i u nových modelů aut. Stává se tak v případě, že chybí ochranný kryt nebo je světlomet prasklý. Když je kov vystaven vlhkosti a kyslíku, začne se na kovových částech objevovat rez, který následně omezuje tok elektřiny.

Při výměně žárovky zkontrolujte svorky a konektory. Pro odstranění rzi použijte například smirkový papír a vyčistěte světlomet pomocí čističe elektrických kontaktů. Dále použijte mazivo na objímky. To zajistí, že se rez znovu neobjeví. Pokud je objímka ve špatném stavu, vyměňte ji za novou.

Problémy s klimatizací

Line se vám z klimatizace v autě zápach? Vyčistěte si jí svépomocí.

Jak poznat správnou žárovku u auta?

Při výběru žárovky vybírejte takovou, která je kompatibilní s vaším autem. Na žárovkách nešetřete. Pokud koupíte levnější model, snadno se může stát, že do vašeho auta nebude pasovat. Před nákupem žárovky vyjměte starou žárovku nebo zkontrolujte typ žárovky v manuálu k obsluze vozu a zjistěte správný typ žárovky.

Při výměně LED věnujte pozornost barevné teplotě. Nejlepší žárovka má barevnou teplotu 5 000K. Ta svítí nejpřirozenějším světlem a představuje nejlepší volbu pro jakékoliv počasí. Od 3 000K je světlo žluté a do 12 000K je světlo modré.[1]