Klimatizace je nezbytný doplněk v autech v letních horkých dnech, ale také během vlhkých dnů v roce. Zajistí příjemné klima v autě a navíc se postará, aby se nemlžila okna. Jenže vlivem pravidelného používání se může stát, že se z průduchů začne linout nepříjemný zápach. Jak vyčistit klimatizaci svépomocí?

Bez klimatizace už se neobejdeme

Klimatizace je dnes v nových autech běžnou výbavou. Ale není tomu tak dlouho, co si lidé za tento komfort museli docela dost připlatit. Pokud si dnes kupujete nový automobil, pak už si připlácíte pouze za kvalitnější automatickou klimatizaci. Manuální je instalovaná do všech vozů. Ale při pravidelném používání nezáleží, jakou klimatizaci máte. Bez pravidelného čištění a dezinfekce se stane, že se z průduchů začne linout nepříjemný zápach.[1]

Co způsobuje zápach klimatizace v autě

Za nepříjemným zápachem linoucím se z klimatizace může plíseň, která se vytváří na výparníku. Ten se při zapnuté klimatizaci ochladí a za pomoci ventilátoru přes něj proudí vzduch, který ochlazený dále putuje do kabiny vozu. A protože je rozdíl teploty mezi výparníkem a okolím velký, vzniká na jeho povrchu kondenzace – tedy vlhkost. Vzniklá voda pak odkapává pod auto. Problém je v tom, že tato vlhkost se optimálně nevysuší a v uzavřeném prostoru se začne rychle tvořit plíseň.

Povinné ručení online

Nabízíme tipy, jak ušetřit, srovnávač a kalkulačka

Výparník je umístěn pod palubní deskou, kde není vidět. Dostat se k němu tedy není vůbec jednoduché. A protože je každodenní používání klimatizace nevyhnutelné, mikroorganismy se velmi rychle dostanou do celé ventilační soustavy. Alergici mají pak s používáním znečištěné klimatizace velké problémy. A ani pro zdravé jedince není dýchání mikroorganismů nic zdravého.

Jak často vyčistit klimatizaci v autě

Čištění klimatizace se doporučuje provádět jednou ročně. Ideálním obdobím je jaro. Při jarní prohlídce vozu si nechte udělat i kompletní dezinfekci klimatizace, protože sezóna jejího každodenního používání se nezadržitelně blíží.

Kolik stojí vyčistění klimatizace v autě

Pokud chcete ušetřit několik stovek, není třeba jezdit na čištění autoklimatizace do specializovaného servisu. Stejnou službu si zvládnete udělat v teple garáže nebo na parkovišti před domem svépomocí. Stačí si koupit čistič klimatizace, který stojí kolem 300 Kč. S jeho množstvím zvládnete vyčistit dvě klimatizace nebo si po prvním čištění nechat zbytek na další sezónu.

Jak vyčistit klimatizaci v autě svépomocí

Čištění klimatizace pomocí spreje bez hadičky

Pokud čistíte autoklimatizaci poprvé, patrně budete chtít zvolit ten nejjednodušší způsob. Ten nabízí čistící sprej bez hadičky. Jde o speciální sprej, který perfektně vyčistí vaši klimu úplně nejjednodušeji.

Jak na to:

  • nastartuje auto
  • zapněte klimatizaci a nastavte ji na nejnižší teplotu
  • spusťte ventilátory na plný výkon a nastavte vnitřní cirkulaci vzduchu
  • aktivujte sprej, zavřete dveře a nechte působit podle návodu (cca 10 až 15 minut)
  • nikdy při procesu čištění klimatizace nezůstávejte v autě

Nejlepší povinné ručení

Porovnejte si povinné ručení. Online sjednání do 5 minut. Zelená karta dostanete obratem na e-mail.

Během působení čističe se začne postupně uvolňovat aerosol, který vyčistí všechny části klimatizace i ventilace. Sice se nejedná o stoprocentní metodu, ale účinky jsou více než uspokojivé. Navíc tato metoda krásně provoní celý interiér.

Čištění klimatizace pomocí spreje s hadičkou

Druhou variantou pro čištění klimatizace je sprej s hadičkou. Funguje na podobném principu jako první varianta, ale aplikuje se přímo do průduchů ventilace či potrubí za kabinovým filtrem. Ten se ale musí vytáhnout. Při této příležitosti vyměňte starý filtr za nový. Filtr doporučujeme měnit každé dva roky, u alergiků doporučujeme filtr měnit každoročně.  

Čištění klimatizace pomocí ozonu

Čištění ozonem patří k nejúčinnější metodě. Ozon vydezinfikuje nejen klimatizaci a celou ventilační soustavu. Postará se také o dokonalou dezinfekci celého interiéru vozu. Plyn má totiž silné oxidační účinky a dokáže proniknout hluboko do všech materiálů. Tedy i do čalounění. Tento proces doporučujeme provádět každé dva roky. Čištění ozonem trvá půl hodiny a ve specializovaném servisu vám jej udělají za několik stovek korun.