V České republice máme hned čtrnáct státních svátků, během kterých se liší otevírací doba obchodů. Během některých si nakoupíte úplně běžně, ale někdy se obchody uzavřou. Jak to bude 17. listopadu?

Otevírací doba obchodů během státních svátků se řídí právní normou 223/2016 Sb., Zákonem o prodejní době. Týká se prodejen, jejichž prodejní plocha činí více než dvě stě čtverečních metrů (tyto prodejny musí být v určité dny uzavřeny).

Na 17. listopad se zákon o prodejní době nevztahuje. Záleží ale na majiteli či provozovateli, zda obchod otevře či upraví otevírací dobu.

Co si připomínáme 17. listopadu? Hned dvě významné události. První pochází z r. 1939, kdy došlo k uzavření českých vysokých škol, proto Mezinárodní den studentstva. Druhá událost plyne ze dne 17. listopadu 1989, kdy povolená demonstrace k padesátému výročí uzavření českých vysokých škol započala proces zvaný sametová revoluce a s tím související pád dlouhotrvajícího totalitního režimu. Tento den vzešel do paměti jako Den boje za svobodu a demokracii.