Rallye Dakar 2024 odstartuje již popáté za sebou v Saúdské Arábii. Na našich šestatřicet jezdců a navigátorů čeká nespočet zajímavých výzev a samozřejmě nezapomenutelných zážitků. 46. ročník startuje v pátek 5. ledna. Podívejte se na zásadní změnu v navigaci a náročnou 48hodinovou etapu. Motoristická událost roku vypukne již zítra.

O Dakaru v kostce

Rallye Dakar je nejslavnější dálková soutěž světa. Letos přináší extra těžké etapy a chybět nebudou ani zajímavé novinky. První soutěž odstartovala v prosinci 1976 a až do roku 2007 se každý závod odehrával v Africe. Od sezony 2009 se jezdil v Jižní Americe a od roku 2020 se jezdí v Saúdské Arábii. Zde se bude jezdit minimálně do začátku roku 2029.

Letošní závod odstartuje v městečku AlUla na západě země a skončí na pobřeží Rudého moře v Yanbu. Trasa vede náročným terénem. Chybět nebudou dunové etapy, se kterými se jezdci poperou zhruba uprostřed soutěže.

Na účastníky čeká skoro osm tisíc kilometrů dlouhá trasa. 4 729 kilometrů je měřených a rozdělených do dvanácti etap. Letos se do závodu přihlásilo 778 závodníků ze 72 zemí. Začátek závodu odstartuje 137 motocyklů, 10 jezdců na čtyřkolkách, 72 posádek automobilů v hlavní kategorii Ultimate T1+ a 46 v kamionech. V kategorii Classic je přihlášeno 80 posádek. Do Dakar future 1 000 se přihlásilo 10 účastníků s vozy nebo motocykly s elektrickým, hybridním či vodíkovým pohonem.

Ředitel soutěže David Castera se nechal slyšet, že si pořadatelé dali záležet na tom, aby právě letošní ročník v Saúdské Arábii patřil k těm nejtěžším od přesunu rallye na Blízký východ. Největší výzvou pro závodníky bude 48hodinová etapa pouští Rub al-Chálí, čtvrtou největší na světě. Každý jezdec nebo posádka si bude moci určit, jakou část zhruba 584 km dlouhé trasy pojede první a druhý den. Závodit se bude do čtyř odpoledne. Poté posádky aktivitu přeruší v nejbližším bivaku, kde jezdci bez možnosti komunikace a informací o výsledcích konkurence přenocují. Pokračovat se bude druhý den od sedmi ráno.

Program Rallye Dakar 2024

Dakar odvysílá Nova Action a Voyo. Pořadatelé už znají všechny detaily pro nadcházející ročník, které pro vás máme připravené v přehledné tabulce:

Program Rallye Dakar: Sledujte podrobný program Rallye Dakar 2024  (Foto: Auto)
Program Rallye Dakar: Sledujte podrobný program Rallye Dakar 2024 (Foto: Auto)

Pojede se bez vlajek

Jednou z největších novinek na dakarském závodišti je zakrytí národních vlajek. Je to z důvodu bezpečnosti. Vlajky musí být zakryté i na kombinézách závodníků a navigátorů. Vlajky nejsou uvedeny ani na oficiálních stránkách soutěže u jednotlivých účastníků. Za tímto opatřením stojí konflikt mezi hnutím Hamás a Izraelem. A protože je Rallye Dakar ostře sledovanou soutěží po celém světě, může být lákadlem pro teroristické či jiné útoky.

Změny jsou zásadní v navigaci

Velmi důležitou změnou pro letošní Dakar je oddělená trasa pro automobily a kamiony od motocyklů. Posádky se budou muset více spoléhat na své navigační dovednosti, protože před sebou nebudou mít stopy rychlejších motocyklů. To je další velká výzva pro všechny účastníky závodu.[1]

Čeští jezdci na Dakaru 2024:

Motocykly: 23 Martin Michek (KTM), 43 Milan Engel (KTM), 101 Martin Prokeš (KTM), 63 Jaroslav Romančík (KTM), 33 Jan Brabec (KTM), 61 David Pabiška (KTM), 87 Libor Podmol (Husqvarna), 70 Dušan Drdaj (KTM).

Automobily: 208 Martin Prokop, Viktor Chytka (Ford), 270 Karel Trněný, Michal Ernst (Ford), 248 Tomáš Ouředníček, David Křípal (Toyota).

Kamiony: 601 Martin Macík, František Tomášek, David Švanda (Iveco), 643 Dušan Randýsek, Victor Bouswalder (Fr.), Laurent Lalanne (Fr./MAN), 605 Pascal de Baar (Niz.), Tomáš Šikola, Gijsbert Verschoor (Niz./Tatra), 602 Aleš Loprais, Jaroslav Valtr ml., Jiří Štross (Praga), 626 Daniel Stiblík, Lukáš Kvasnica, Jiří Tomec (Tatra), 635 Michal Valtr, Jaroslav Miškolci (Slov.), Radim Kaplánek (Iveco), 604 Jaroslav Valtr st., René Kilian, David Kilián (Tatra).

Classic: 712 Barbora Holická, Lucie Engová (Citroën 2CV), 762 Jan Vinš, Tomáš Hovorka (Mitsubishi Pajero), 714 Ondřej Klymčiw, Josef Broš (Škoda 130 LR).[2]