Každý jsme určitě v dětství kreslili Slunce s širokým, vřelým úsměvem. Vědci NASA nyní zachytili fotografie, na kterých se naše nejbližší hvězda skutečně usmívá!
Řekněte “sýr”!
27. října Družice NASA Solar Dynamic Observatory (SDA) zachytila snímek Slunce, na kterém připomíná usměvavý emotikon. Na povrchu hvězdy se vytvořily tři skvrny, které vytvořily usmívající se obličej.
Tyto skvrny nejsou vidět pouhým okem, jelikož se nacházejí v ultrafialovém spektru takzvané koronální díry. Koronální díry jsou o něco chladnější části vnější vrstvy Slunce (ta má obvykle teplotu asi 5500 stupňů Celsia). Jsou to místa s vysokou aktivitou magnetického pole, které do vesmíru neustále vysílají sluneční vítr, neboli proud protonů, elektronů a dalších částic s elektrickým nábojem.
Roztomilé, nebo nebezpečné?
“Spíš než smajlík představují tyto ‘oči’ na Slunci zářící laserové paprsky vysílající částice, které mohou způsobit vážné narušení atmosféry na Zemi,” řekl Brian Keating, profesor fyziky na Kalifornské univerzitě v San Diegu.
Když proud nabitých částic slunečního větru zasáhne naší planetu v malých dávkách, může interakcí těchto výtrysků sluneční energie a plynů v atmosféře docházet k zářivým, barevným jevům na obloze, kterým říkáme polární záře.
Sluneční vítr může být ale ve větším množství nebezpečný. Místo toho, aby je vsálo magnetické pole Země, mohou je zachytit rádiové antény, což může způsobit narušení rozhlasových, televizních a dalších komunikačních kanálů. Opravdu silná sluneční bouře by dokonce mohla poškodit elektrické sítě a způsobit výpadky proudu.
Poslední intenzivní geomagnetickou bouří, která Zemi ovlivnila takto významně byla sluneční bouře z roku 1859, rovněž známá jako Carringtonova událost. Polární záře se během ní objevila i v tropických oblastech a vyvržené výtrysky sluneční energie způsobily požáry na několika telegrafních stanicích. Pokud by dnes zasáhla Zemi sluneční bouře stejné intenzity, nebylo by možné používat internet, satelity, mobilní telefony, GPS navigaci nebo bankomaty.
Usměvavé sluníčko
Slunce se na nás nesměje poprvé. Podobný snímek byl zachycen v roce 2013 poté, co “pozřelo kometu”, a také v roce 2014, kdy mu NASA přidělila přídomek “dýňové Slunce”, jelikož jim Slunce na fotografii připomínalo vydlabanou halloweenskou dýni.