Ledviny jsou nepostradatelný a inteligentní filtrační orgán. Filtrují krev, aby se z ní odstranily látky, které tam nemají své místo, které jsou přebytečné a můžeme je nazvat „odpadní“. Ledviny vrací do krve zpět to, co tam patří. A proto jsou tak důležité.
Funkce ledvin
Ledviny jsou párový orgán velikosti jedné sevřené pěsti uložený po stranách páteře v břišní dutině.
Odstraňují různé odpadní látky, které se v těle tvoří při zpracovávání potravy nebo při práci svalů, odstraňují přebytečnou vodu, kterou přefiltrují do moči. Ledviny mají také další významné funkce, a to regulaci krevního tlaku a udržování minerálů v rovnováze, např. draslík a sodík.
Dále regulují rovnováhu kyselých a zásaditých látek v krvi a produkují hormon erytropoetin, který vyvolává tvorbu červených krvinek. Ledviny také produkují vitamin D v aktivní podobě, který je důležitý pro zdravé a silné kosti. Ledviny jsou pro člověka stejně nezbytné jako srdce či plíce.“
Projevy toxické zátěže ledvin
Ledviny zodpovídají za filtraci krve a zabraňují tomu, aby se do ní dostával toxický odpad. Tedy – měly by, pokud fungují správně. Celý tento okruh je však velmi často oslabován patologickou energií, vyvolanou toxiny: mikrobiálními, organickými, anorganickými, ale také třeba špatnými emocemi. V případě ledvin zejména úzkostí.
Nejčastější příznaky
- Sucho v nose, šumění v uších.
- Časté močení, zejména v noci, gynekologické potíže (výtoky, poluce), poruchy menstruace.
- Otoky kotníků, ranní otoky obličeje.
- Záněty nervů, slabé kosti, špatný stav zubů, plísně na kůži.
- Sny spojené s vodou, úzkost, strach, roztěkanost.
Kde se berou toxiny?
Odpadní látky se tvoří během metabolických procesů a toxické chemické látky se dostávají do organismu i zvnějšku. „Dýcháte je, přijímáte v potravinách a nápojích – mohou to být pesticidy, chemikálie či těžké kovy. Obsahuje je i kosmetika, kterou používáte.
Imunitu zatěžuje i stres a negativní myšlení. Odpadní látky se přes poškozenou střevní sliznici dostávají do krevního oběhu, přetěžují játra a ledviny, spouští zánět.
Že je tělo plné škodlivin, se může projevit různě. Většinou se ohlásí nejprve kožními problémy, ale může to být také bolest hlavy, zácpa, žlučníková kolika, zpomalení činnosti jater a třeba i nebezpečné chronické záněty.
Tři pilíře detoxikace ledvin
Ledviny často zanedbáváme a nevhodnými návyky jim nevědomky ubližujeme. K oslabení nejčastěji dochází po dlouhodobém užívání léků proti bolesti, při nadměrné konzumaci soli, živočišných tuků a rafinovaného cukru a pravidelným popíjením kávy a alkoholu.
Pojďme se teď společně podívat na to, jak na tu správnou detoxikaci ledvin.
Voda, voda a zase voda
Naprostým základem každé detoxikace je čistá voda. Nedostatek vláhy se hned projeví na zhoršené fyzické i duševní kondici. Každý den bychom měli vypít alespoň 1,5 l vody. V horkých letních dnech a při sportu ztrácí tělo vodu daleko rychleji, a proto je třeba toho vypít daleko více. Během detoxikačního období se nebojte zvýšit příjem až na 2,5 až 3 litry. Každé ráno nastartujte den sklenicí teplé vody se lžičkou citrónové šťávy.
Úprava jídelníčku
Pro účinnou regeneraci ledvin vyškrtněte z jídelníčku nevhodné potraviny a nápoje. Chybět by naopak neměla čerstvá zelenina, ovoce a bylinkové odvary.
Pro správné fungování ledvin je potřeba se vyhnout většímu množství následujících potravin:
- Alkohol,
- káva,
- černý čaj,
- bílý cukr,
- bílá mouka,
- příliš kořeněná jídla,
- sůl,
- červené maso,
- smažené pokrmy,
- kakao a čokoláda.
Klid a tělo v teple
Ledvinám dělá dobře teplo. Proto se před odchodem z domu vždy teple oblečte a chraňte si zejména bederní část zad. Doma se můžete rozmazlovat teplými koupelemi a přikládáním termoforu nebo nahřátého polštářku.
Nejlepší bylinky k detoxikaci ledvin
Když už víme, čemu je dobré se při detoxikaci ledvin vyvarovat, pojďme se podívat na bylinky, které k detoxikaci neodmyslitelně patří.
Vojtěška
Vojtěšku používali k očistě organismu už naši předci a moc dobře věděli proč.
Pyšní se vysokým obsahem chlorofylu, který zvyšuje vitalitu, zpomaluje stárnutí, zklidňuje nervový systém, zlepšuje spánek, neutralizuje žaludeční kyseliny, působí protizánětlivě, podporuje srážlivost krve a má posilující účinky.
Lichořeřišnice
Krásná bylinka s červenými kvítky má silné antibiotické, antivirotické a antibakteriální účinky. Pomáhá při zánětech plic, vaječníků i prostaty a zlepšuje celkovou obranyschopnost organismu.
Lichořeřišnice bojuje proti bakteriím v močových cestách a čistí ledviny.
Kopřiva
Kopřiva bývá nedílnou součástí detoxikace ledvin, jater i střev. Její očistné a posilující účinky znaly už naše prababičky, které si kopřivovou kúru ordinovaly každé jaro. Kopřiva čistí krev, podporuje krvetvorbu, zklidňuje zažívání, odstraňuje zácpu a dodává vitalitu.
K přípravě čaje můžete použít sušenou nať, ale mnohem větší sílu mají čerstvé lístky mladých kopřiv. Vrchovatou čajovou lžičku listů spařte 250 ml horké vody, nechte 10 minut louhovat a přeceďte.
Přeslička
Lidoví léčitelé si přesličky vážili coby bylinky, která někdy dokáže vyléčit i závažná onemocnění ledvin a močového měchýře. Tato bylinka má močopudné účinky, umí zastavit krvácení a poradí si i při ledvinových kamenech a těžkých zánětech.
Kromě čajového nálevu ledviny skvěle podpoří sedací koupele v přesličkovém odvaru.
Pampeliška
Smetanka lékařská má blahodárný vliv na ledviny, játra, žlučník i žaludek. Upravuje hladinu cukru v krvi, odstraňuje únavu, podporuje látkovou výměnu a zlepšuje stav pokožky.
Z pampeliškového kořene si můžete připravit čaj, z květů vyrobit pampeliškový med nebo přidat čerstvě natrhané listy do zeleninového salátu.
Petržel
Přímo zázračné účinky na ledviny a močové ústrojí má petržel. Je vhodná nejen k detoxikaci, ale také při zánětu ledvin, kolikách a močových a ledvinových kamenech. Petrželka si ale poradí i s bolestivou menstruací. Hrst čerstvé petrželky dejte do hrnce, zalijte 250 ml čisté vody a 10 minut vařte. Nechte vychladnout, přeceďte a odvar pomalu popíjejte.
Ideální je vypít každý den jednu sklenici petrželového odvaru.
Očista ledvin, důležitá součást zdravého životního stylu
Celý proces detoxikace podpoříte také lehkým pohybem a relaxačním cvičením. Pokud nejste příznivcem meditací či jógy, vyrazte každý den alespoň na krátkou procházku. Nadýcháte se čerstvého vzduchu, zapomenete na stres všedního dne, a ještě uděláte něco dobrého pro své tělo.