Ledviny jsou nepostradatelný a inteligentní filtrační orgán. Filtrují krev, aby se z ní odstranily látky, které tam nemají své místo, které jsou přebytečné a můžeme je nazvat „odpadní“. Ledviny vrací do krve zpět to, co tam patří. A proto jsou tak důležité.

Funkce ledvin

Ledviny jsou párový orgán velikosti jedné sevřené pěsti uložený po stranách páteře v břišní dutině.

Odstraňují různé odpadní látky, které se v těle tvoří při zpracovávání potravy nebo při práci svalů, odstraňují přebytečnou vodu, kterou přefiltrují do moči. Ledviny mají také další významné funkce, a to regulaci krevního tlaku a udržování minerálů v rovnováze, např. draslík a sodík.

Dále regulují rovnováhu kyselých a zásaditých látek v krvi a produkují hormon erytropoetin, který vyvolává tvorbu červených krvinek. Ledviny také produkují vitamin D v aktivní podobě, který je důležitý pro zdravé a silné kosti. Ledviny jsou pro člověka stejně nezbytné jako srdce či plíce.“

Projevy toxické zátěže ledvin

Ledviny zodpovídají za filtraci krve a zabraňují tomu, aby se do ní dostával toxický odpad. Tedy – měly by, pokud fungují správně. Celý tento okruh je však velmi často oslabován patologickou energií, vyvolanou toxiny: mikrobiálními, organickými, anorganickými, ale také třeba špatnými emocemi. V případě ledvin zejména úzkostí.

Nejčastější příznaky

 • Sucho v nose, šumění v uších.
 • Časté močení, zejména v noci, gynekologické potíže (výtoky, poluce), poruchy menstruace.
 • Otoky kotníků, ranní otoky obličeje.
 • Záněty nervů, slabé kosti, špatný stav zubů, plísně na kůži.
 • Sny spojené s vodou, úzkost, strach, roztěkanost.

Kde se berou toxiny?

Odpadní látky se tvoří během metabolických procesů a toxické chemické látky se dostávají do organismu i zvnějšku. „Dýcháte je, přijímáte v potravinách a nápojích – mohou to být pesticidy, chemikálie či těžké kovy. Obsahuje je i kosmetika, kterou používáte.

Imunitu zatěžuje i stres a negativní myšlení. Odpadní látky se přes poškozenou střevní sliznici dostávají do krevního oběhu, přetěžují játra a ledviny, spouští zánět.

Že je tělo plné škodlivin, se může projevit různě. Většinou se ohlásí nejprve kožními problémy, ale může to být také bolest hlavy, zácpa, žlučníková kolika, zpomalení činnosti jater a třeba i nebezpečné chronické záněty.

Tři pilíře detoxikace ledvin

Ledviny často zanedbáváme a nevhodnými návyky jim nevědomky ubližujeme. K oslabení nejčastěji dochází po dlouhodobém užívání léků proti bolesti, při nadměrné konzumaci soli, živočišných tuků a rafinovaného cukru a pravidelným popíjením kávy a alkoholu.

Pojďme se teď společně podívat na to, jak na tu správnou detoxikaci ledvin.

Voda, voda a zase voda

Naprostým základem každé detoxikace je čistá voda. Nedostatek vláhy se hned projeví na zhoršené fyzické i duševní kondici. Každý den bychom měli vypít alespoň 1,5 l vody. V horkých letních dnech a při sportu ztrácí tělo vodu daleko rychleji, a proto je třeba toho vypít daleko více. Během detoxikačního období se nebojte zvýšit příjem až na 2,5 až 3 litry. Každé ráno nastartujte den sklenicí teplé vody se lžičkou citrónové šťávy.

Úprava jídelníčku

Pro účinnou regeneraci ledvin vyškrtněte z jídelníčku nevhodné potraviny a nápoje. Chybět by naopak neměla čerstvá zelenina, ovoce a bylinkové odvary.

Pro správné fungování ledvin je potřeba se vyhnout většímu množství následujících potravin:

 • Alkohol,
 • káva,
 • černý čaj,
 • bílý cukr,
 • bílá mouka,
 • příliš kořeněná jídla,
 • sůl,
 • červené maso,
 • smažené pokrmy,
 • kakao a čokoláda.

Klid a tělo v teple

Ledvinám dělá dobře teplo. Proto se před odchodem z domu vždy teple oblečte a chraňte si zejména bederní část zad. Doma se můžete rozmazlovat teplými koupelemi a přikládáním termoforu nebo nahřátého polštářku.

Nejlepší bylinky k detoxikaci ledvin

Když už víme, čemu je dobré se při detoxikaci ledvin vyvarovat, pojďme se podívat na bylinky, které k detoxikaci neodmyslitelně patří.

Vojtěška

Vojtěšku používali k očistě organismu už naši předci a moc dobře věděli proč.

Vojtěška (Autor: elements.envato)
Vojtěška (Autor: elements.envato)

Pyšní se vysokým obsahem chlorofylu, který zvyšuje vitalitu, zpomaluje stárnutí, zklidňuje nervový systém, zlepšuje spánek, neutralizuje žaludeční kyseliny, působí protizánětlivě, podporuje srážlivost krve a má posilující účinky.

Lichořeřišnice

Krásná bylinka s červenými kvítky má silné antibiotické, antivirotické a antibakteriální účinky. Pomáhá při zánětech plic, vaječníků i prostaty a zlepšuje celkovou obranyschopnost organismu.

Lichořeřišnice (Autor: elements.envato)
Lichořeřišnice (Autor: elements.envato)

Lichořeřišnice bojuje proti bakteriím v močových cestách a čistí ledviny.

Kopřiva

Kopřiva bývá nedílnou součástí detoxikace ledvin, jater i střev. Její očistné a posilující účinky znaly už naše prababičky, které si kopřivovou kúru ordinovaly každé jaro. Kopřiva čistí krev, podporuje krvetvorbu, zklidňuje zažívání, odstraňuje zácpu a dodává vitalitu.

Kopřiva (Autor: elements.envato)
Kopřiva (Autor: elements.envato)

K přípravě čaje můžete použít sušenou nať, ale mnohem větší sílu mají čerstvé lístky mladých kopřiv. Vrchovatou čajovou lžičku listů spařte 250 ml horké vody, nechte 10 minut louhovat a přeceďte.

Přeslička

Lidoví léčitelé si přesličky vážili coby bylinky, která někdy dokáže vyléčit i závažná onemocnění ledvin a močového měchýře. Tato bylinka má močopudné účinky, umí zastavit krvácení a poradí si i při ledvinových kamenech a těžkých zánětech.

Přeslička (Autor: elements.envato)
Přeslička (Autor: elements.envato)

Kromě čajového nálevu ledviny skvěle podpoří sedací koupele v přesličkovém odvaru.

Pampeliška

Smetanka lékařská má blahodárný vliv na ledviny, játra, žlučník i žaludek. Upravuje hladinu cukru v krvi, odstraňuje únavu, podporuje látkovou výměnu a zlepšuje stav pokožky.

Pampeliška (Autor: elements.envato)
Pampeliška (Autor: elements.envato)

Z pampeliškového kořene si můžete připravit čaj, z květů vyrobit pampeliškový med nebo přidat čerstvě natrhané listy do zeleninového salátu.

Petržel

Přímo zázračné účinky na ledviny a močové ústrojí má petržel. Je vhodná nejen k detoxikaci, ale také při zánětu ledvin, kolikách a močových a ledvinových kamenech. Petrželka si ale poradí i s bolestivou menstruací. Hrst čerstvé petrželky dejte do hrnce, zalijte 250 ml čisté vody a 10 minut vařte. Nechte vychladnout, přeceďte a odvar pomalu popíjejte.

Petržel (Autor: elements.envato)
Petržel (Autor: elements.envato)

Ideální je vypít každý den jednu sklenici petrželového odvaru.

Očista ledvin, důležitá součást zdravého životního stylu

Celý proces detoxikace podpoříte také lehkým pohybem a relaxačním cvičením. Pokud nejste příznivcem meditací či jógy, vyrazte každý den alespoň na krátkou procházku. Nadýcháte se čerstvého vzduchu, zapomenete na stres všedního dne, a ještě uděláte něco dobrého pro své tělo.