Ledviny jsou párový orgán, který plní řadu důležitých funkcí. Filtrují krev a odstraňují odpadní látky, které jsou z těla vyloučeny v moči. V případě poruchy jedné ledviny je druhá schopna zastat její funkci. Ledviny mají fazolovitý tvar a každá je přibližně 10–12 cm dlouhá, 5–6 cm široká a 3,5–4 cm silná. Jsou volně zavěšeny po stranách páteře v dutině břišní, jejich poloha tedy může být proměnlivá (například při dýchání).

Jakou funkci mají ledviny?

Ledviny jsou stěžejní složkou vylučovací soustavy. Tvoří primární a definitivní moč a tím odvádějí z těla odpadní látky, které jsou pro organismus nadbytečné nebo škodlivé. Takové látky vznikají v tkáních při metabolických pochodech a jsou z těla odváděny díky kůži, plicím, trávicí soustavě a v tomto procesu hrají hlavní roli právě ledviny. Ty zajišťují filtraci krevní plazmy, slouží k vylučování nadbytečné vody a soli. Regulují tedy objem vody v těle a také krevní tlak a rovnováhu kyselých a zásaditých látek v krvi. Produkují hormon erytropoetin vyvolávající tvorbu červených krvinek. V ledvinách také vzniká aktivní podoba vitamínu D, který je důležitý nejen pro zdraví kostí. Ledviny jsou nepostradatelným orgánem, protože vylučují toxické látky, léky a metabolity – tedy produkty látkové přeměny neboli metabolismu.

Projevy toxické zátěže ledvin

Ledviny zodpovídají za filtraci krve a odvádějí z těla toxický odpad, pokud fungují správně. Celý okruh ledvin je však často oslabován patologickou energií vyvolanou mikrobiálními, organickými či anorganickými toxiny, prodělanými chorobami a neblahý vliv mají i emoce jako například úzkost.

Příznaky onemocnění ledvin

  • Přibírání na váze v návaznosti na zadržování vody v těle.
  • Otoky (například kotníků nebo obličeje).
  • Obtíže s močením zahrnující nepříjemné pocity při močení, změnu barvy moči nebo časté močení.
  • Únava v důsledku překyselení těla.
  • Kovová pachuť v ústech nebo zápach z úst kvůli kumulaci dusíkatých zplodin v těle.
  • Kožní problémy – vyrážky, akné, ekzémy.
  • Bolesti uprostřed zad, kde se ledviny nacházejí.

Další příznaky zátěže ledvin

  • Sucho v nose, šumění v uších.
  • Gynekologické potíže, poruchy menstruace.
  • Výskyt plísní.
  • Slábnutí struktury kostí, špatný stav zubů.
  • Úzkost, strach, roztěkanost.
  • Sny spojené s vodou.

Kde se toxiny berou?

Toxické látky se do těla dostávají z vnějšího prostředí a odpadní látky organismu jsou tvořeny během metabolických procesů. Toxiny přijímáme v běžné stravě (přidaná barviva, sladidla, konzervační látky) a z okolního prostředí prostřednictvím plísní, bakterií, těžkých kovů. Setkáváme se s nimi každý den, například je vdechujeme zejména ve velkoměstě nebo je obsahuje naše kosmetika. Pokud jsou takové látky v těle v malém množství, příliš neškodí. Ovšem jakmile se s nimi musíme vypořádávat dlouhodobě a začnou se v těle hromadit, mohou vyvolat závažnější problém.

Naši imunitu zhoršují i stres a negativní myšlení. Odpadní látky se pak přes poškozenou střevní sliznici dostávají do krevního oběhu a dochází k zatěžování jater a právě i ledvin.

Ledvinám neprospívá kouření a nadměrná konzumace alkoholu, nedostatečný pitný režim, prochladnutí, nadváha či obezita, nadměrné solení a užívání léků (například analgetik) a neléčené záněty močového ústrojí. Tělo plné toxinů se pak projevuje i bolestmi hlavy, střevními problémy či záněty.

Tři pilíře detoxikace ledvin

Ledviny často zatěžujeme i nevědomě. K jejich oslabení dochází především kvůli nezdravému životnímu stylu, nedostatečnému příjmu tekutin a nadměrnému solení. Ledvinám prospějeme tedy pitím vody a bylinkových čajů, zdravou stravou, psychickou pohodou a nevystavování se dlouhodobému chladu. Podívejme se na základy detoxikace ledvin podrobněji.

Dostatečný příjem tekutin

Naprostým základem každé detoxikace je čistá voda. Nedostatek vláhy se záhy projeví na zhoršené fyzické i duševní kondici. Dospělý jedinec by měl každý den vypít alespoň 1,5–2 litry tekutin, roční dítě alespoň 1 litr včetně mléka. V horkých letních dnech a při sportu ztrácí tělo vodu rychleji, a proto je vhodné příjem tekutin ještě navýšit. Během detoxikačního období může být každodenní příjem tekutin až 2,5–3 litry. Každé ráno můžete svůj den nastartovat sklenicí vlažné vody se lžičkou citrónové šťávy.

Úprava jídelníčku

Pro účinnou regeneraci ledvin vyškrtněte z jídelníčku nevhodné potraviny a nápoje. Chybět by naopak neměla čerstvá zelenina, ovoce a bylinkové odvary.

Pro správné fungování ledvin je vhodné vyhnout se nadměrnému požívání následujících potravin:

  • alkohol,
  • káva,
  • černý čaj,
  • bílý cukr,
  • bílá mouka,
  • příliš kořeněná jídla,
  • sůl,
  • červené maso,
  • smažené pokrmy,
  • kakao a čokoláda.

Tělo v teple a klid

Ledvinám prospívá teplo a celému organismu psychická vyrovnanost. Před odchodem z domu se dostatečně oblečte a chraňte si zejména bederní část zad. Do svého programu můžete také zařadit teplé relaxační koupele nebo si na záda přikládat termofor, ovšem pozor na příliš horkou vodu.

Nejlepší bylinky k detoxikaci ledvin

Představme si bylinky, které podpoří detoxikaci nejen ledvin.

Vojtěška

Vojtěšku používali k očistě organismu už naši předkové. Obsahuje vysoké množství chlorofylu, který přispívá ke zvýšení celkové vitality organismu a zpomaluje stárnutí. Vojtěška zklidňuje nervový systém, zlepšuje kvalitu spánku a dále působí protizánětlivě, neutralizuje žaludeční kyseliny a podporuje správnou srážlivost krve. Vojtěšku lze užívat v podobě čaje nebo tablet.

Lichořeřišnice

Bylina s červenými kvítky má silné antibiotické, antivirotické a antibakteriální účinky. Pomáhá při žaludečních vředech, zánětech plic, vaječníků i prostaty a zlepšuje celkovou obranyschopnost organismu. Nejčastěji se užívá právě při zánětech ledvin a močových cest. Lichořeřišnici lze užívat v podobě čaje nebo tablet. Z čerstvé rostliny je možné konzumovat listy i květy.

Kopřiva

Kopřiva bývá nedílnou součástí detoxikace ledvin, jater i střev. Tato rostlina čistí krev, podporuje krvetvorbu a ledviny i lymfatický systém. Zklidňuje zažívání, bojuje proti zácpě a dodává vitalitu. K přípravě čaje lze použít sušenou nať nebo čerstvé lístky, které mají větší sílu.

Přeslička

Také přeslička přispívá k detoxikaci těla. Používá se pro posílení funkce ledvin, proti zánětům močových cest a pro odstranění ledvinových kamenů. Přeslička má močopudné účinky. Prospěšný je čajový nálev nebo sedací koupel v přesličkovém odvaru.

Pampeliška

Smetanka lékařská má blahodárný vliv na ledviny, užívá se například při zánětech či výskytu ledvinových kamenů. Dále podporuje játra, žlučník, žaludek, působí proti zácpě i pálení žáhy. Upravuje hladinu cukru v krvi, přispívá k hladkému průběhu látkové výměny a zlepšuje stav pokožky. Z kořene lze připravit čaj, z květů med a čerstvé listy můžete přidat do zeleninového salátu.

Petržel

Petržel má zázračné účinky na ledviny a močové ústrojí. Podporuje detoxikaci a pomáhá při zánětech ledvin, kolikách a močových a ledvinových kamenech. Poradí si i s neblahým průběhem menstruace. Hrst čerstvé petrželky dejte do hrnce, zalijte 250 ml čisté vody a 10 minut povařte. Po vychladnutí přeceďte a odvar pomalu popíjejte, nejlépe jednu sklenici denně.

Očista ledvin jako součást zdravého životního stylu

Proces detoxikace podpoříte také lehkým pohybem nebo relaxačním cvičením. Pokud nejste příznivcem meditací či jógy, můžete do svého každodenního programu zařadit alespoň krátkou procházku. Nadýcháte se tak čerstvého vzduchu a oprostíte se od starostí všedního dne.