S blížícími se Vánocemi podvodníci zkouší nové a nové taktiky, jak připravit lidi o peníze. Není žádným tajemstvím, že se nepoctivci často vydávají za zaměstnance ministerstev a vybízí lidi, aby využili státních sociálních dávek a příspěvků, jindy se zase představují jako známí dopravci. Nově se v České republice roznemohl nový nešvar. Ptáte se, na co zase podvodníci přišli? To se nedozvíte, pokud si nepřečtete tento článek.

Energetická krize a s ní spojené zdražování vede mnoho Čechů k uvažování o změně práce či si lidé hledají práci druhou, jelikož plat z jednoho zaměstnání není dostačující. A právě této snahy Čechů si alespoň trošku finančně přilepšit využili takzvaní podfukáři.

Jak podvádí?

Nepoctivci snažící se nás okrást pošlou prachobyčejnou SMS zprávu jménem známých náborových organizací (například se vyskytla zpráva od manažera od společnosti ProfesKontakt) s nabídkou snadné lukrativní práce. Co přesně jeve zprávě napsáno? Může to znít třeba takto:

"Vydělávejte čtyřicet osm tisíc až sedmdesát tisíc korun českých za měsíc, a to je cena po zdanění za plný úvazek. Za částečný úvazek obdržíte jeden tisíc sedm set korun českých za den. Pracujte pouhé dvě hodiny denně, organizujte si sami svůj čas a k práci na doma vám postačuje jen mobilní telefon nebo počítač. Minimální požadovaný věk činí dvacet let a veškeré nutné pojištění hradí společnost."

Tyto SMSky bývají odesílány z telefonního čísla s předčíslím +66. Přijde-li nám jakákoliv zpráva z tohoto čísla, ignorujme ji a v žádném případě nevolejme na toto číslo zpět, mohli bychom tak přijít o nemalé peníze. Jak? Nejprve nás zlanaří, abychom práci vzali. Lidé nabízející výhodnou práci nás potom požádají kvůli smlouvě o kopii dokladů, informace o naší identitě pak lehce zneužijí. Mohou pak na základě naší identity manipulovat s bankovnictvím (a tím nás připraví o vysoké částky), následně se může stát, že nás budou kontaktovat exekutoři a další osoby vymáhající peníze.

Celá situace je již řešena s Policií České republiky a s Českým telekomunikačním úřadem.

Jak se bránit?

Důvěřuj, ale prověřuj. Podvodníky poznáme lehce podle toho, že nám nechtějí dát žádný čas na rozmyšlenou a chtějí po nás, abychom veškeré úkony plnili okamžitě. Podaří-li se však podvodníkům získat naši identitu, pak máme veliký problém. Hned musíme kontaktovat banku a policii.

Pozor! Nemusíme být však policií bráni jako oběti, ale také jako pachatelé. Jak se to může stát? Jestliže práci vezmeme a budeme plnit všechny požadavky "zaměstnavatele," a to včetně všelijakých transakcí, můžeme být pak považováni za takzvaného bílého koně neboli mulu. Praní peněz (i z nedbalosti) je trestný čin a pachateli hrozí trest odnětí svobody v trvání až dvanácti měsíců.

Nenachytejme se

Podvodníci vždy zkouší nové fígle a před ničím se nezastaví. Obzvláště nyní, v období Vánoc, se s podvody roztrhl pytel, tak se nenechme nachytat a okrást.