Vítáme Vás u našeho článku, ve kterém Vás obeznámíme s některými z aktivit, na které Češi utrácí největší sumy peněz. Věříme, že některé z nich Vás doslova šokují! Taky poskytneme několik rad, jak zlepšit svou finanční gramotnost, šetřit a případně zvyšovat svůj celkový kapitál. Na závěr shrnujeme všechny fakta a vyjádříme postoj k finanční gramotnosti občanů České republiky.

Nejčastější činnosti, při kterých se plýtvá penězi

Všichni víme, že je mnoho aktivit, při kterých nám zbytečně unikají finance. Zamysleli jste se někdy ale nad tím, které činnosti způsobují ty největší finanční ztráty? My jsme udělali v roce 2024 průzkum těchto činností a musíme říct, že některé z nich jsme vůbec nečekali. Který bod bude nejbližší Vám?

  • Pivní kultura: Občané České republiky se nezapřou svým nadšením pro kvalitní pivo. Většina občanů utrácí vysoké částky při častých návštěvách hospod nebo českých pivovarů, ve kterých si vychutnávají tento osvěžující nápoj. Nezapomínejte, že všeho mnoho škodí a proto odporoučíme i milovníkům piva, aby se jim jejich záliby nevymkli z rukou.
  • Kulturní akce: Není tajemstvím, že Češi se rádi baví. Důkazem je i vysoká popularita festivalů, koncertů a dalších akcí, které si málokdo nechá ujít. V roce 2024 jsou zatím nejočekávanější světové turné skupiny Nickelback odehrávající se i v Praze nebo vystoupení Travise Scotta taky v Praze.
  • Hazard: Mnoho českých občanů zkouší své štěstí prostřednictvím hazardních her. Dokazují to i statistiky zveřejněné na webu https://www.statista.com/outlook/amo/online-gambling/czechia, které jasně poukazují na zvyšující se zájem o online hazardní hry. Pokud budeme očekávat stejný růst popularity jako v posledních letech, tak se do roku 2029 dostaneme na objem trhu ve výši 1 725 milionů USD, co je téměř 40 miliard Kč.
  • Rekreace: Po náročných dnech, týdnech nebo měsících si každý rád dopřeje oddych. Zimní výlety na lyže a letní turistiky, spolu s kupováním vybavení a ubytováním se stalo doopravdy finančně náročné.
  • Móda a nákupy: Nákupní čtvrti velkých míst jakou jsou Praha nebo Brno lákají mnohé milovníky módy. Nejeden z nich bez váhání odkoupí luxusní, předražené oblečení nebo doplňky aby si udržel krok s novými trendy.

Způsoby zlepšení finanční gramotnosti

Aby jste mohli dobře spořit finance potřebujete pořádnou disciplínu a schopnost plánovat. Pokud chcete redukovat vyhazování peněz na věci nebo aktivity, které Vás nikam neposouvají, ale nevíte jak, tak pro Vás máme překvapení. Shrneme Vám ve čtyřech bodech ty nejpodstatnější strategie, které Vám pomohou se šetřením financí.

  • Vytvořte si rozpočet: Vypočítejte kolik peněz spotřebujete za měsíc. Určete oblasti, ve kterých můžete výdaje omezit a pokuste se peníze odložit.
  • Vytvořte trvalé příkazy: Nastavte si automatické převody na spořící účty.
  • Stanovte si priority: Rozlišujte potřebné věci od nepotřebných. Impulzivní nákupy je potřeba eliminovat.
  • Odkládejte si peníze: Vytvořte si železnou rezervu. Může jít třeba o odkládání menší sumy do pokladny, kterou máte doma. Tyto finance se využijí pro případy nouze.
  • Investujte: Investujte peníze do sebe nebo do něčeho, co se Vám po letech vrátí. V dnešní době jsou skvělou investicí kryptoměny nebo akce velkých firem. Pokud peníze, které byste využili na nákupy zbytečností investujete, tak se Vám po letech vrátí několikanásobně.

Jaké jsou výsledky?

Můžeme říct, že obyvatelé České republiky zaručeně patří k těm lidem, kteří si rádi vyhodí z kopýtka. Může jít o drahé dovolené, nákupy cenných produktů nebo i festivaly. Žádná z těchto aktivit se však nevyrovná oblibě dobrého piva nebo příležitostného hraní hazardních her nebo sportovních sázek na sazkove.cz. Podle výsledků našeho průzkumu ale můžeme konstatovat, že Češi jsou v porovnání s jinými národy poměrně finančně zběhlí. I když se pořád najdou některé stránky, po kterých by se dalo zlepšit tak věříme, že rady, které jsme poskytli budou užitečné a zlepší finanční gramotnost mnohých z nich.