I tento (kulatý) týden se hlásíme s výběrem toho nejzajímavějšího, co se v Česku, zahraničí a ekonomice během sedmi dnů událo. Pojďte se s námi podívat, co týden od 12. prosince do 18. prosince 2022 přinesl.

Domácí

V naší rodné hroudě se poslední dny nesou ve znamení velmi nízkých teplot, sněhových závějí a epidemie respiračních chorob.

Sníh a mráz

Takto zasněžený a studený prosinec jsme dlouho nezažili. V České republice se v posledních dnech potýkáme s nízkými teplotami pod nulou a závěji sněhu, který významně komplikuje nejen dopravu.

Během noci na sobotu teploty klesly i na více než -13 °C, přičemž v noci na neděli by mělo být ještě o pár stupňů chladněji. Pod nulou se budou teploty držet ještě začátkem příštího týdne. Buďte proto opatrní, v noci bude přimrzat rozbředlý sníh i případná nová pokrývka.

Jak je ale v České republice zvykem, na Štědrý den můžeme čekat výrazné oteplení. Přes den bude i 10 °C, a tak se s největší pravděpodobností bílých Vánoc opět nedočkáme.

Vyšší plat pro učitele

Poslanci schválili vyšší plat pro učitele. Od r. 2024 se mohou těšit na 1,4 násobek průměrné mzdy v Česku za r. 2022. Se zvýšením počítá novela školského zákona, která byla v pátek schválena sněmovnou v prvním kole.

V r. 2021 si učitelé v průměru přišli na téměř 47 000 Kč hrubého měsíčně, což odpovídá asi 115 % celorepublikové průměrné mzdy. V r. 2022 se jedná o 113 %, o rok později to bude 110 %.

Poslanci poslali do dalšího kola také návrh zákona proti šíření teroristického obsahu. Již dříve ho schválil bezpečnostní výbor. Zákon upravuje pouze veřejnou komunikaci, nikoliv soukromé zprávy.

Epidemie respiračních chorob

V České republice naplno propuká epidemie respiračních chorob. Některé kraje již překročily pomyslnou hranici pro vyhlášení epidemického stavu, a to zejména ty v severní a severovýchodní oblasti země.

Nárůst je tak vysoký, že nemocnice pomalu začínají doporučovat zákaz návštěv z důvodu vysokého rizika infekčnosti. V mnoha krajích jsou částečně uzavřené i školy, protože kromě nakažených žáků chybí jak pedagogický,tak nepedagogický personál.

Nejčastěji hlášenými symptomy jsou kašel, bolest v krku, potíže s dýcháním, ale i rýma, horečka a trávicí obtíže.

Zahraniční

Ve světě se stále bojuje proti Rusku, zejména sankcemi. U sousedů na Slovensku pro změnu padla vláda, a tak budou na pořadu dne předčasné volby.

Další sankce vůči Rusku

Téměř celý svět mimo pár podporovatelů Putinova režimu a nestranných zemí vrší sankce proti Rusku. Zaměřují se zejména na odvětví, která ruskému prezidentovi přinášejí největší zisk.

Sankce se zatím projevují zejména v politické rovině. Na civilní obyvatele budou mít vliv ve střednědobém či dlouhodobém horizontu. V rámci balíčku postihů se jedná zejména o oblast energetiky, financí, exportu a importu.

V pátek se státy Evropské unie dohodly na tom, že v sankcích budou tvrdě pokračovat zejména v energetice, a to proto, že ruskou zbraní číslo jedna je nyní útok na energetickou infrastrukturu Ukrajiny.

Padla Hegerova vláda

Slovenské vládě Eduarda Hegera byla ve čtvrtek vyslovena nedůvěra, a tak ji prezidentka Čaputová koncem pracovního týdne odvolala. Vláda však současně, byť s omezenými pravomocemi funguje dál, ale pouze dočasně, a to až do výsledků předčasných voleb.

Prezidentka požádala vládu v demisi, aby učinila všechny potřebné kroky k tomu, aby bylo v lednu jasno o termínu a provedení předčasných voleb, které hodlá uskutečnit ještě v první polovině roku 2023.

Pro nedůvěru kabinetu Eduarda Hegera se vyslovilo 78 poslanců. Výsledek to byl opravdu těsný, neboť minimum, které bylo potřeba, je 76 hlasů. Strana premiéra se zdržela hlasování.

Zveřejněné dokumenty k atentátu na Kennedyho

Národní archiv v USA se rozhodl vydat více než třináct tisíc dokumentů, které mapují a vnášejí světlo do vraždy prezidenta J. F. Kennedyho. I tak ale zůstávají tisícovky dokumentů pečlivě schované "pod pokličkou", protože zde hrozí narušení bezpečnosti.

Kennedyho zabití je zdokumentováno na více než pěti milionech stránkách, z čehož je v současné chvíli zveřejněno asi 97 %. V červnu příštího roku budou zveřejněny další dokumenty, jak avizoval prezident Joe Biden.

Ekonomika

Co se týče ekonomiky, v Česku bylo definitivně zrušeno EET. Překvapivou zprávou je, že Elon Musk dál prodává akcie své Tesly, oproti tomu společnost Inditex, která vlastní síť prodejen Zara, zvýšila svůj zisk téměř o čtvrtinu.

Definitivní konec EET

Elektronická evidence tržeb byla v provozu od r. 2016. O čtyři roky později byla činnost EET pozastavena kvůli covidu, a to až do konce letošního roku. Fakticky tak zůstala dobrovolná. Prezident Zeman nyní podepsal zákon, který EET ruší úplně.

S návrhem na zrušení přišla vláda premiéra Fialy. Argumentovala tím, že EET je zbytečnou zátěží pro podnikatele, ale i pro státní správu. Současný kandidát na prezidenta, autor konceptu EET Andrej Babiš tvrdí, že tento systém přinesl do státního rozpočtu 35 miliard. To ovšem není přesný výsledek, neboť vychází z odhadů.

Musk prodává Teslu

Elon Musk se dál zbavuje akcií Tesly. Prvně prodal část akcií již v dubnu (8,5 mld. USD), druhou v létě (6,9 mld. USD) a naposledy v listopadu (necelé čtyři miliardy). Musk prodává akcie, aby získal finance pro Twitter.

Díky těmto prodejům sesadil Muska z první příčky nejbohatšího muže planety Francouz Bernard Arnault, spoluvlastník firmy, která se zbývá prodejem luxusního oblečení.

Inditex navyšuje zisky

Inditex vlastní prodejní síť obchodů s módou Zara. V prvních devíti měsících fiskálního roku zvýšila čistý zisk téměř o čtvrtinu na 3,1 mld. eur, což je na přepočet v českých korunách asi 75,3 mld. Kč.

Zara je největší světový prodejce oděvů. Ceny svých výrobků zvýšili o pět a více procent, což jim přineslo onen zisk. Chtěli se tímto způsobem postavit inflaci.