I tento týden se hlásíme se soupisem nejdůležitějšího a nejzajímavějšího z toho, co se u nás i ve světě událo. Připravili jsme si pro vás TOP 3 z Česka, TOP 3 ze zahraničí a TOP 3 z ekonomiky. Pojďte se s námi podívat, co týden od 5. prosince do 11. prosince 2022 přinesl.

Domácí

Naše domovina v posledních týdnech žije volbou nové hlavy státu, která po dekádě vlády prezidenta Miloše Zemana převezme pomyslné žezlo. Jedním z top témat jsou samozřejmě Vánoce, ale i energetika a pohonné hmoty.

Prezidentské volby

Pokaždé, když ve škole nebo v práci z nudy otevřete internetový prohlížeč, vyskočí na vás kromě dokumentární série o princi Harrym a vévodkyni Meghan téma prezidentských voleb a aktualizované výsledky volebních průzkumů.

V pátek světlo světa spatřily nové výsledky volebního průzkumu společnosti Median. Poprvé od oznámení kandidatury se na první místo (v počtu hlasů v prvním kole)s 28 % voličů doslova vyšvihla Danuše Nerudová. V těsném závěsu je Andrej Babiš s 26,5 % a snad poprvé by se do druhého kola neprobojoval Petr Pavel (23,5 %). Mezi touto trojicí a dalšími kandidáty je následně obrovská propast. Čtvrté místo obsadil Pavel Fischer s 5,5 %.

Nechme se tedy překvapit, jak celá záležitost dopadne. První kolo voleb se blíží mílovými kroky. K volebním urnám půjdeme za měsíc, 13. a 14. ledna 2023.

Nový jízdní řád vlakových spojů

Jako každý rok se druhý víkend v prosinci mění jízdní řád vlaků. Změny vzejdou v platnost již tuto neděli. Nejedná se jen o časy odjezdů nebo počet spojení. S postupující krizí nás bohužel čeká také vyšší jízdné.

Hlavní změny proběhnout v časech odjezdu na koridorových tratích z Prahy na východ, jih a západ republiky. Konečně byly ukončeny alespoň některé výluky, a tak se budeme po železnici dopravovat rychleji (alespoň doufejme). Po třech dekádách se z Prahy přímou cestou dostanete do Tábora i Vídně. Po šesti letech je opět obnoven noční vlak z Prahy do Frankfurtu a Curychu. Na druhou stranu zaniká spojení Berlín-Praha-Vídeň.

Jak jsme předeslali, měnit se budou nejen spoje a jejich odjezdové časy, ale i jízdné. České dráhy musely stejně jako spousta jiných firem adekvátně zareagovat na tržní situaci a zdražily tak své jízdné. Jedná se o zvýšení ceny o cca 15 %.

Pamětní deska Karla Janšty

V Žitné ulici (Praha) byla odhalena pamětní deska Karla Janšty, pilota RAF, a to přímo na domě, kde po svém návratu z britských ostrovů žil až do své smrti v r. 1986. Po válce se s Janštou počítalo pro vyšší funkce v nové vládě, avšak komunisté měli s pilotem jiný plán - udělali z něj asfaltéra.

Pamětní deska Karla Janšty  (Autor: České Zprávy)
Pamětní deska Karla Janšty  (Autor: České Zprávy)

Karel Janšta na své zážitky z války nevzpomínal úplně rád, ale ponechal si svoji leteckou uniformu. Lásce k letadlům a k létání učil i své děti.

Janšta opustil Československo před válkou v r. 1939. O rok později se zapojil do válečných bojů pod záštitou 311. bombardovací perutě RAF. Jeho dcera na něj zavzpomínala takto: "Tatínek nebyl pokořen ani válkou, ani tím, že pak dělal asfaltéra, ale nepokořilo ho ani stáří, protože odešel ve svém milovaném bytě. Nahořeměl šálek kávy, sedl si k němu a odešel na věčnost.".

Zahraniční

V zahraničí je tématem číslo jedna rusko-ukrajinský konflikt. My si pro vás připravili novinky o něco pozitivnější, nebo alespoň méně morbidní.

Anti-archeologie v USA

Anti-archeologie je trendem především ve Státech. Jedná se o to, že některé předměty jsou tzv. repatriovány, a to za účelem návratu do rukou pradávných majitelů. Např. z Knoxvillského McClungova muzea se některé artefakty vrací do rukou původních indiánských kmenů.

Většina návštěvníků muzeí je rozumná a chápe, že je třeba i archeologické předměty rotovat a v případě, že je to možné, je navrátit původním majitelům. Naneštěstí se však najdou i tací, kteří jsou nespokojeni v závislosti s poloprázdnou vitrínou a požadují vrácení vstupného.

Kdo vůbec může za poloprázdné police v muzeích? Tzv. NGAPRA (Native American Graves Protecion and Repatriation Act), tedy agentura, která se zabývá právě ochranou a repatriací starobylých předmětů.

Kuchař mezi podezřelými z německého puče

Nepochybně jste zaznamenali, že se v Německu odehrál vojenský pokus o převrat, tzv. puč. Mezi příznivce krajní pravice, která je podezřelá z přípravy převratu, patří i známý šéfkuchař Frank Heppner, přezdívaný jako německý Gordon Ramsey. Informoval o tom i britský deník The Guardian.

Frank Heppner měl být členem velení vojenského křídla teroristické skupiny, která měla na starost nábor nových členů, získávání zbraní, jiného vybavení, ale i komunikaci a počítačové sítě.

Transport obilí přes Bělorusko

Vlivem rusko-ukrajinského konfliktu se zkomplikovaly podmínky dodání obilovin z největší evropské obilnice, tedy z Ukrajiny. Tato surovina si cestu do středu a na jih Evropy našla přes Bělorusko z litevských přístavů.

Běloruský Minsk si přitom možná trochu překvapivě neklade žádné předběžné podmínky, což oznámil v pátek v NYC generální tajemník OSN António Gutteres, a to po setkání s náměstkem běloruského ministra zahraničí Juryjem Ambrazevičem.

Transport obilí přes Bělorusko (Autor: elements.envato)
Transport obilí přes Bělorusko (Autor: elements.envato)

Jedinou prosbou, kterou Bělorusko vzneslo, je to, aby mohlo exportovat hnojiva, na něž se vztahují sankce v souvislosti s tím, že je Bělorusko taktickým spojencem Ruska ve vojenské agresi vůči Ukrajině.

Ekonomika

V uplynulém týdnu se do TOP 3 z ekonomiky dostal NERV se svým návrhem na uvalení daně na víno, ekonomická předpověď roku od investičního šéfa Saxo Bank a seznam deseti nejmocnějších žen světa, který sestavil Forbes.

Daň na víno

V souvislosti s hledáním příjmů do státního rozpočtu přišel NERV (Národní ekonomická rada vlády) s návrhem na zavedení spotřební daně na víno, a to ve výši 10-23 Kč za litr. Tato daň by teoreticky do státního rozpočtu přinesla něco mezi dvěma až čtyřmi a půl miliardami korun ročně.

Ministr zemědělství Zdeněk Nekula za KDU-ČSL je zásadně proti, avšak členové TOP 09 tento nápad vítají a jsou ochotni o něm jednat. Nekula svůj negativní postoj obhajuje tím, že nulové zdanění tzv. tichých vín je běžné v patnácti zemích EU (např. Rakousko, Maďarsko apod.) a obává se, aby si Česko nevytvořilo místo příjmů do rozpočtu konkurenční nevýhodu. Předseda poslanců za TOP 09 Jan Jakob je naopak otevřen racionálnímu dialogu o možnosti, jak snížit státní deficit.

NERV svůj návrh obhajuje tím, že by spotřební daň na tichá vína přinesla nejen peníze do rozpočtu, ale také daňovou spravedlnost do oblasti alkoholu. Na šumivá vína, pivo a tvrdý alkohol je spotřební daň uvalena, ale na klasická vína ne. Rovněž NERV věří, že by uvalení daně a tedy zdražení v prodeji snížilo spotřebu alkoholu, ve které si jako Česko vedeme opravdu "dobře", neb jsme na předních příčkách v evropském souhrnu míry spotřeby.

Rok podle Steena Jakobsena

Investiční šéf Saxo Bank Steen Jakobsen, absolvent Kodaňské univerzity a autor tradice tzv. Outrageous Predictions ("pobuřující prognózy")předpověděl, jaký nás čeká rok. Kdysi již prorokoval Brexit a vzestup kryptoměny bitcoin. Proto lze jeho předpovědi považovat za velmi pravděpodobné.

Dle Jakobsena se v r. 2023 vlastníci velkých technologických korporací rozhodnou pro urychlení vývoje nezbytné energetické infrastruktury, aby si zajistili nezbytný přechod na čistší energie.

Dále předpovídá např. rezignaci francouzského prezidenta Macrona na post hlavy státu, britské referendum na anulaci brexitu a zavedení regulovaných cen, aby se omezila oficiální výše inflace.

 Steen Jakobsen (Autor: Forbes)
Steen Jakobsen (Autor: Forbes)

Rovněž předvídá, že Evropská unie založí vlastní ozbrojené síly, nebo že se jedna konkrétní země zaváže k zákazu veškeré masné produkce k roku 2030.

Steen Jakobsen si také stojí za tím, že centrální banky nezvládnou inflaci a cena zlata bude na 3 000 USD. Důležitou prognózou je také to, že zákaz daňových rájů naprosto zdevastuje veřejně neobchodované společnosti.

Desatero nejmocnějších žen světa

Časopis Forbes každoročně vydává hned několik žebříčků "TOP někoho", např. TOP influencerů, TOP nejbohatších mužů, TOP miliardářů do 30 let apod. Nyní se pochlubil žebříčkem stovkou nejvlivnějších žen.

Na první místě se umístila předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyen. Již týden od vypuknutí války na Ukrajině dokázala prosadit tři velké hospodářské sankce proti Rusku (zákaz transakcí s ruskou centrální bankou, uzavření vzdušného prostoru pro ruská letadla a zákaz činnosti zpravodajských agentur vlastněných Kremlem).

Druhé místo obsadila prezidentka Evropské centrální banky Christine Lagarde. Ve své funkci je od r. 2019. Stála před takovými výzvami, jako bylo ustání eurozóny pandemii covidu, ale i zajištění stability měnového systému.

Pomyslný bronz patří Kamale Harris, viceprezidentce USA. Pyšní se hned několika prvenstvími. Je prví ženou, černoškou a indo-američankou, která vstoupila do funkce viceprezidentky USA.

Těsně v závěsu vítězných stupínků je např. italská premiérka, generální ředitelka Citigroup, ale i Jina Mahsa Amini, která byla v polovině září tohoto roku fyzicky napadena za to, že odmítla nosit hidžáb a svým zraněním v nemocnici nakonec podlehla. Její smrt vyvolala bezprecedentní íránskou revoluci vedenou ženami.

Na další události týdne, tentokrát kulaté, se můžete těšit příští neděli v 15:00.