Přinášíme vám soupis toho nejdůležitějšího a nejzajímavějšího, co týden od 28. 11. 2022 do 4. 12. 2022 přinesl. Těšit se můžete na TOP 3 z Česka, TOP 3 ze zahraničí a TOP 3 z ekonomiky.

Domácí

Do nejužšího výběru zajímavostí z Česka se dostal finální státní rozpočet, utracené peníze během Black Friday a výrazně dražší cukroví z pekáren.

Česko má rozpočet na rok 2023

Na čtvrtý pokus se politická reprezentace České republiky dohodla na státním rozpočtu pro rok 2023. Znovu se bude jednat o schodkový rozpočet, skoro až krizový.

Vláda počítá se schodkem 295 mld. Problém ve schodku je především v tom, že příjmy z daní oproti minulý rokům pokryjí jen něco málo přes dvě třetiny výdajových složek. Před r. 2020 přitom stačily až na 90 %.

Rozpočet se dočkal výrazné kritiky opozice, zejména z úst bývalé ministryně financí Aleny Schillerové. Přitom statisticky nejhorší rozpočet za poslední roky je právě ten za Babišovy vlády. Tehdy si na výdaje stát půjčil 22 %, zatímco za Fialova působení se jedná „jen“ o 13 %.

Rozpočet částečně zachraňuje daňová novinka, tzv. windfall tax. Jedná se o daň z neočekávaných příjmů. Státu by měla přinést asi 100 mld. Kč. Lze počítat s tím, že příští rok bude rozpočet průběžně novelizován.

Češi utratili během akce Black Friday více než sedm miliard

I přes to, že z úst velké části českého obyvatelstvo pravidelně slýcháme slova a slovní spojení „chudoba, dluhy, platební neschopnost“, stále je evidentně z čeho utrácet. Češi v e-shopech během slevové akce Black Friday utratili více než sedm miliard korun.

Tradičně se nejvíce utrácelo za oblečení, elektroniku a kosmetiku. Slevy se pohybovaly v rozmezí patnáct až třicet procent. Tržby vyrostly i díky tomu, že narozdíl od Spojených států probíhá v Česku Black Friday déle než jeden den, během kterého v USA vypukne naprosté davové šílenství. Slevové akce probíhaly celý listopad až do prvního týdne v prosinci.

Ihned po Black Friday následoval tzv. Cyber Monday, během kterého se za velmi výhodné ceny nakupuje elektronika.

Vysoké ceny za vánoční cukroví

Pokud byste se rozhodli si na poslední chvíli pořídit cukroví z pekárny, vězte, že si připlatíte až dvojnásobek oproti loňské ceně. Zdražení přinesly hlavně vysoké ceny za energie a materiál.

Některá cukrářství i pekařství nabízejí kilogram cukroví až za 1 049 Kč. Obchodní řetězec Globus nabízí 600 g cukroví za 349 Kč, což je jedna z nejnižších cen, se kterou se můžete setkat. Jinak se setkáte s půl kilogramem cukroví kolem 500 Kč.

Většina pekařství se potýká s nižším počtem zakázek díky tomu, že se velká část populace rozhodla péct po vlastní ose. Jednak ušetří peníze za práci a jednak si nakoupí levnější materiál.

Zahraniční

Pomineme-li rusko-ukrajinský konflikt nebo protivládní protesty v Číně v souvislosti s covidovými opatřeními, zařadili jsme mezi TOP 3 německý objev století v podobě poznámek z přednášek filozofa Hegela nebo dění v Indonésii.

Poznámky z přednášek filozofa Hegela

Krabici s tisícovkami stran poznámek z přednášek německého filozofa Hegela našel filozofův životopisec Klaus Vieweg. Obsahuje poznámky Hegelova studenta Friedricha Wilhelma Carového, který se na univerzitě, kde Hegel učil, pohyboval v letech 1816-1818.

Rukopisy pravděpodobně postupně vyjdou jako komentovaná edice. Poznámky přinášejí naprosto nové světlo do Hegelových myšlenek. Carové, který si vše pečlivě poznamenal, byl velmi inteligentní a snaživý student.

Mezinárodní spolupráce ve zbrojařském průmyslu

Holding Czechoslovak Group, který vlastní český miliardář Michal Strnad, se dohodl na zakázce pro Indonésii v podobě protivzdušné obrany a balistických střel. Jedná se o obchod za více než 12 miliard korun.

Dodávky obou zařízení by měla zajistit firma Excalibur International, která pod holding CSG spadá. Její ředitel Miloš Šivara oznámil, že dodávky začnou v r. 2024 a budou trvat několik let.

Jedná se o dosud nejnáročnější projekt holdingu. Spolupracovat na něm bude i s tureckým obranným průmyslem. Část výroby chce CSG dokonce přesunout na samotnou Indonésii.

Czechoslovak Group je holdingem, který se zabývá nejen strojírenským a zbrojařským průmyslem, ale také hodinářstvím. Nejznámější firmou, která pod CSG spadá, je Tatra v Kopřivnici.

Na indonéské Jávě vybuchla sopka

Sopka Semeru, nejvyšší hora na indonéském ostrově Jáva, začala chrlit popel, kouř a lávu do výšky 1,5 km přesně před týdnem. Tamní úřady nejprve vydaly varování, aby byli obyvatelé na pozoru. Později však nařídila evakuaci v oblasti 5 km od sopky.

Sopka vybuchla pravděpodobně kvůli monzunovým dešťům. Indonéské a japonské agentury varují před vznikem tsunami. Oblaka popela zasáhla území rozsáhlejší než 20 km. Letiště jsou v pohotovosti.

Přesně před rokem vybuchla sopka také. Tehdy si vyžádala na padesát obětí a stovky zraněných. Pravidelně o sobě dává vědět více než dvě stě let. Indonésie se nachází v tzv. ohnivém kruhu. Jedná se o oblast zlomových linií v Tichém oceánu.

Ekonomika

V ekonomickém dění se v dnešním čtení můžete zaměřit na novinky v oblasti kryptoměn a v ropném průmyslu.

Cenový strop na barel ruské ropy

Země Evropské unie a G7 se konečně dohodly na cenovém stropu za barel ruské ropy. Maximální cena za jeden barel bude 60 $, což je téměř 1 400 Kč (v závislosti na aktuálním kurzu amerického dolaru).

Evropská unie se na tomto stanovisku dohodla v posledních dnech. Situaci komplikovalo Polsko, které si kromě cenového stropu přálo ještě další opatření, která by ještě více snížila příjmy Vladimira Putina.

Dohodu na cenovém stropu uvítal i Bílý dům. Jeho mluvčí pronesl, že tím byla posílena jejich víra v to, že další omezení přísunu peněz do Ruska přinese rychlejší konec rusko-ukrajinského konfliktu.

Nová pravidla pro kryptoburzy

Alexandra Jourová-Schroederová z vedení úseku finanční stability při Evropské komisi okomentovala nové regule pro kryptoburzy. Ta vzejdou v platnost v souvislosti s krachem burzy FTX, jejíž praktiky byly ve vztahu k dnešním právním normám nelegální.

Evropská unie připravila nová pravidla pro trh s kryptoaktivy. Jedná se o tzv. MiCA, Markets in Crypto-Assets, která vstoupí v platnost v r. 2024. Nařizují tak regulaci, pravidelný dohled a kontroly, které právě u FTX chyběly, což vedlo ke krachu burzy. Opatření MiCA nabylo finální podoby v červnu a ustanoveno by mělo být do konce tohoto roku.

Orlen kupuje čerpací stanice na Slovensku a v Maďarsku

Petrochemický gigant Orlen, který spadá pod plynárenskou skupinu PKN Orlen, se dohodl na obchodu za 5,6 miliard korun. Společnost převezme téměř 150 čerpacích stanic v Maďarsku a téměř 40 stanic na Slovensku. Stane se tak jedním ze čtyř největších hráčů na trhu pohonných hmot.

V současnosti firma vlastní téměř tři tisíce čerpacích stanic. V Česku se jedná např. o síť čerpacích stanic Benzina. Do r. 2030 chce Orlen zvýšit své portfolio na 3 500 stanic.

Na Události týdne #49 se můžete těšit v neděli 11. 12. 2022 kolem třetí odpolední hodiny.