Hlásíme se soupisem toho nejdůležitějšího a nejzajímavějšího z toho, co se u nás, ve světě a v ekonomice událo. Pojďme se společně podívat, co týden od 9. ledna do 15. ledna 2023 přinesl.

Domácí

Češi si zvolili dva finalisty pro boj o Hrad. Příštím prezidentem se stane buď Petr Pavel a nebo Andrej Babiš. Náročný boj s počasím svádí také lyžařské areály, které kvůli nedostatku sněhu a vysokým teplotám tratí. Do třetice všeho "dobrého" bojují v Česku i chovatelé drůbeže, kteří se snaží potlačit výskyt ptačí chřipky.

Prezidentské volby

Ve dnech 13. a 14. ledna proběhlo první kolo prezidentských voleb. Dle předpokladů obsadili první tři příčky dlouho dopředu predikovaní favorité - Petr Pavel, Andrej Babiš a Danuše Nerudová.

Vítězem prvního kola se stal armádní generál Petr Pavel. V úplném závěru sčítání hlasů přeskočil druhého Andreje Babiše o "pouhých" 22 843 hlasů. Třetí skončila Danuše Nerudová, která se navzdory předvolebním průzkumům poměrně propadla a ve výsledku získala "jen" 13,92 % hlasů. I tak pro ni ale hlasovalo více než tři čtvrtě milionu občanů, což sama kandidátka označila za odrazový můstek.

Volební urna (Autor: Pražský deník)
Volební urna (Autor: Pražský deník)

Jak konkrétně dopadli další kandidáti se můžete dočíst na našich stránkách. Druhé kolo prezidentských voleb, ze kterého vzejde příští hlava státu, která nás pět let bude reprezentovat, proběhne 27. a 28. ledna 2023.

Nedostatek sněhové pokrývky

Se začátkem nového roku se běžně rozjíždějí základní školy na lyžařské výcvikové kurzy. Bohužel je letošní situace v domácích areálech tak špatná, že buď se školy rozhodnou vycestovat do zahraničí (Tatry, Alpy), nebo si žáci místo lyží zabalí pohorky a z lyžařského kurzu se rázem stává turistický, pokud se školní výjezd nezruší úplně.

Učitelé většinou plánují akce typu táborových her, případně s dětmi vyrazí do nedalekých měst za zábavou do aquaparků, na bowling apod. Peníze vybrané na úhradu vleků a lanovek se rodičům buď vracejí nebo se použijí na vstupy do zábavních center.

Bez sněhu jsou i ta jindy nejstudenější místa v České republice. Nezbývá než doufat, že se počasí umoudří a na horách začne alespoň přes noc mrznout, aby se v rámci možností udržel technický sníh.

Epidemie ptačí chřipky

K pátku 13. ledna bylo v České republice potvrzeno osm ohnisek ptačí chřipky. Ta naší zemí rezonuje už pár týdnů a působí potíže chovatelům drůbeže. Ti musí po případném potvrzení přítomnosti viru H1N1 v návaznosti na legislativu nakažený chov utratit do posledního kusu.

Chovatelům, odběratelům i koncovým uživatelům tak vznikají hlavně ekonomické potíže. Vlivem kolosálního utrácení drůbeže pochopitelně zdražují vejce a drůbeží maso. Zásahy při potvrzení ptačí chřipky probíhají zejména na severu země, především v Ústeckém, Středočeském a Královéhradeckém kraji, místy v Pardubickém a Jihočeském.

Ekonomika

I v tomto týdnu přišli ekonomičtí specialisté s výhledem na průběh inflace. Ta by měla v lednu poskočit směrem vzhůru, ale během roku by již měla klesat. Kryptoměny se po delším úpadku začaly zase stabilizovat. To ovšem nemůže říct firma bývalého prezidenta Donalda Trumpa. Díky daňovým podvodům bude hradit pokutu v řádech desítek milionů korun.

Výhled na inflaci

V prosinci inflace velmi opatrně zpomalila na 15,8 %, a to především z důvodu poklesu cen paliv. Analytici z ČTK se shodují na tom, že v lednu lze očekávat její nárůst, pak by měla začít klesat. Celoroční průměr míry inflace je očekáván kolem deseti procent (v první půlce roku bude lehce nad deseti procenty, v druhé polovině poté lehce pod).

Inflace byla v r. 2022 v České republice nejvyšší od r. 1993. Tehdy se ale měnila daňová soustava a přecházelo se na DPH. Nyní je dvojciferná hodnota inflace zapříčiněna hlavně cenou nákladů na živobytí.

Stabilizace kryptoměn

Kryptoměnový trh se začíná pomalu stabilizovat. Jeden bitcoin dosáhl ke dni 14. ledna 2023 hodnoty 21 000 USD, což je v přepočtu asi 465 000 Kč. Agentura Bloomberg přišla s tvrzením, že je to díky přesvědčení o tom, že inflace ve Státech dosáhla svého maxima a bitcoin svého minima a tzv. se odráží ode dna.

Kromě bitcoinu se upevňují i další kryptoměny. Druhá největší - ether - vzrostla asi o 10 %. Roste i cardano a dogecoin. Jejich hodnoty se tak pomalu vracejí na předlistopadové hodnoty.

The Trump Organization pod hledáčkem

The Trump Organization, firma bývalého prezidenta Donalda Trumpa, má pořádný škraloup. Podváděla na daních, za což si od newyorského soudu odnesla pokutu ve výši 1,6 milionu USD, což je v přepočtu asi 36 milionů Kč.

Podnik odešel od soudu s maximální možnou výší trestu, ale i tak jsou to pro manažery zodpovědné za daňové úniky pouze drobné. Podnik jako takový má hodnotu v řádech miliard. Donald Trump sám přímo souzen nebyl, ale o tom, co se ve firmě dělo, údajně věděl.

S událostmi týdne #3 se přihlásíme za týden.

Zahraničí

Koronavirus nabírá na síle. Cestující z Číny musí při příjezdu do České republiky předložit negativní výsledek testu. Rusko-ukrajinský konflikt vstoupil i do prezidentských voleb - raketový útok vyhnal v Kyjevě českou volební komisi do krytu. Do akce se také vrací Webbův teleskop s objevem planety.

Negativní test na COVID-19

Čína přiznala, že v posledních týdnech zemřelo v tamních nemocnicích na šedesát tisíc lidí, kteří byli nakaženi koronavirem. Zmutovaná varianta omikron tak řádí v plné síle (v USA příznačně nazývaná Kraken) a Česká republika začala reagovat.

Cestující z Číny se budou muset od 16. ledna při nástupu do letadla prokázat negativním testem na COVID-19 ne starším než 48 hodin. Platný bude jak PCR tak antigenní test. Z povinnosti testování jsou vyňati kromě personálu letadla i občané České republiky, občané Evropské unie s trvalým nebo přechodným pobytem na českém území, stejně tak i jejich rodiny.

Opatření je zatím platné na dva týdny, poté dojde k vyhodnocení situace. Stejné opatření platí pro Čechy cestující do Číny. Ti se od 8. ledna musí prokázat negativním PCR testem ne starším než 48 hodin.

Útok na Kyjev - přerušené volby

České prezidentské volby v Kyjevě byly v sobotu na hodinu přerušeny, protože městem otřáslo několik mohutných explozí. Volební komise na české ambasádě se musela přemístit do krytu.

V době útoku nebyl ve volební místnosti žádný volič. Dle členů volební komise byly výbuchy slyšitelné již před spuštěním sirén. Po odvolání poplachu se členové komise navrátili na svá místa. Hlas zde odevzdalo 33 voličů.

Webbův teleskop objevil planetu

Webbův teleskop se hlásí s dalším objevem. Tentokrát jeho oko potvrdilo existenci exoplanety (nachází se mimo Sluneční soustavu) LHS 475b, která je od nás vzdálena asi 41 světelných let.

Velikostně se planeta LHS 475b blíží Zemi, ale co do podmínek je podobná spíše Venuši. Tamní teplota se pohybuje v řádech stovek stupňů Celsia, což dokazuje blízkou vzdálenost planety ke své hvězdě, ale také pravděpodobně velké množství oxidu uhličitého v atmosféře.

Čas na exoplanetě LHS 475b plyne neskutečně rychle. Svoji hvězdu oběhne (tedy časový úsek jednoho našeho roku) za dva dny.