Jako bylo zvykem v roce 2022, i letos se budeme každou neděli hlásit s týdenním přehledem událostí v Česku, zahraničí a ekonomice. Pojďme se podívat, co týden od 2. do 8. ledna 2023 přinesl.

Než se ale společně vrhneme na týdenní přehled, rádi bychom Vám popřáli za celý tým TOP.CZ vše nejlepší do nového roku, mnoho štěstí, zdraví, lásky, klidu a úspěchů. Těšíme se na Vaši přízeň i v tomto roce.

Domácí

Ani ne za týden už budeme znát dvě jména, která se utkají o post hlavy státu pro příštích pět let. Ač se to nemusí zdát, již nyní, začátkem ledna, se řeší letní tábory, které jsou už v tuto chvíli téměř vyprodané. Se slovem "vyprodané" se bohužel pojí i nynější stav v lékárnách v oblasti hned několika typů léčiv.

Prezidentské volby v cílové rovince

V pátek 13. ledna se ve 14:00 otevřou volební místnosti po celé České republice. Lidé si zvolí hlavu státu, resp. dva superfinalisty, kteří se společně utkají o pár dnů později o pětiletý mandát prezidenta země (vzhledem k předvolebním průzkumům nelze očekávat, že by hned z prvního kola vzešel budoucí prezident či prezidentka s nadpoloviční většinou hlasů).

V první den voleb můžete svůj hlas odevzdat od 14:00 do 22:00, v sobotu 14. ledna pak od 8:00 do 14:00. Nezapomeňte si nachystat průkaz totožnosti (občanský průkaz nebo pas), případně voličský průkaz, pokud nebudete volit v místě svého trvalého bydliště. Pokud si nepřipravíte hlasovací lístky, dostanete je u volební komise. Svůj hlas můžete odevzdat ze zahraničí i zdravotnických zařízení, příp. i z covidové izolace (na rozdíl od komunálních voleb, které proběhly na podzim).

Vybírat můžete mezi těmito jmény (číslo v pořadí je totožné s číslem na volebním lístku):

  1. Pavel Fischer,
  2. Jaroslav Bašta,
  3. Josef Středula,
  4. Petr Pavel,
  5. Tomáš Zima,
  6. Danuše Nerudová,
  7. Andrej Babiš,
  8. Karel Diviš,
  9. Marek Hilšer.

Vyprodané letní tábory pro sezónu 2023

Se začátkem roku již tradičně přišla nabídka s turnusy na dětské letní tábory. I přes to, že jsou tyto akce vlivem globální ekonomické situace výrazně dražší oproti předchozím rokům, bývají místa v turnusech buď plně vyprodaná nebo zarezervovaná.

Zdražení letních táborů se pohybuje v řádech stovek korun za běžnou délku pobytu. Jiné tábory, aby se vyhnuly zdražování v pravém slova smyslu, zkrátily délky pobytů (což ve výsledku zdražení přinese, ovšem ne pro rodiče, neboť zaplatí stejnou částku jako v letech předchozích).

Tábor (Autor: ČT 24)
Tábor (Autor: ČT 24)

Klasicky šly na odbyt jako první příměstské a sportovní tábory, ty jsou z 99,9 % vyprodané. "Klasické" dvoutýdenní tábory jsou na prvních a druhých turnusech plné, ostatní termíny jsou minimálně z 60 % naplněné.

Zatímco loni se cena dvoutýdenního tábora pohybovala kolem 7 000 Kč, letos si rodiče za své děti připlatí, a to zhruba o 2 000 Kč. Pokud chcete vyslat na dvoutýdenní tábor dva potomky, počítejte, že se dostanete i na sumu 20 000 Kč.

Nedostatek léčiv v českých lékárnách

Do Česka(nejen) v souvislosti s epidemií respiračních onemocnění přišlo další zemětřesení, a to konkrétně zemětřesení v lékárnách. Zásoby léků pro tlumení horečky, kašle, bolesti hlavy, příp. zásoby širokospektrálních antibiotik typu penicilín se ztenčují, někde chybí úplně.

Nedostatek způsobila neočekávaná spotřeba. Nikdo nepředpokládal, že by chřipková epidemie měla takové rozměry, a to nejen v naší domovině, ale i v celé Evropě. Problém tkví i v tom, že lidé zbytečně nakupují léky do zásoby a posléze chybí těm, kteří je akutně potřebují.

Lidé mají doma (často zbytečně) zásobu širokospektrálních antibiotik, několik druhů léků na bolest hlavy či horečku, několikero druhů léků tlumících bolest v krku apod., přitom domácí lékárnička nemusí být vůbec takto obsáhlá.

Zpravidla vám doma stačí (v závislosti na členech rodiny lze upravit, např. dle věku dítěte či při specifických potřebách) balení paracetamolu a ibuprofenu, lék pro tlumení bolesti v krku a jedno balení léku při průjmovém onemocnění. Pokud se u vás vyskytne běžné virotické onemocnění, vystačíte si s těmito léky. Pokud se vám do tří dnů neudělá lépe, měli byste zamířit k lékaři, který nastaví vhodnou akutní léčbu.

Zahraniční

Světem rezonuje opětovně téma koronaviru. Bohužel se znovu objevila další nebezpečná varianta, která by mohla do již probíhající epidemie respiračních onemocnění vpustit další bombu v podobě souběžně probíhající epidemie nemoci COVID-19. Svět rovněž zasáhla smrt emeritního papeže Benedikta XVI., který odešel na věčnost ve svých 95 letech. Na patnáctý pokus se také dohodla americká sněmovna a zvolila si svého předsedu, Kevina McCarthyho.

Vývoj pandemie koronaviru

Od konce roku 2019 se celý svět potýká s nemocí covid-19. S koncem roku 2021 přišlo uklidnění, svět se dal relativně do normálu (a v normálu by pravděpodobně pokračoval i nadále, nebýt Putinova útoku na Ukrajinu). Oproti ostatním rokům se bohužel dá chování koronaviru v roce 2023 jen těžko předvídat kvůli rychlým a častým mutacím.

S koncem roku byly předpovědi optimistické. Svět se naučil s nemocí covid-19 pracovat, jsou vyvinuty vakcíny a léky pro akutní případy. Počáteční optimismus ale pominul. Již několikátá mutace varianty omikron naplno udeřila např. v Číně, kde teprve nedávno přestala platit alespoň některá opatření. Nově se s variantou nazývanou příhodně Kraken potýkají v USA. Situace tam je o to horší, že tato nová varianta obchází leckterý imunitní systém, ať již očkovaný či ne.

Rozloučení s emeritním papežem Benediktem XVI.

Doslova s odchodem roku 2022 odešel bohužel i emeritní papež Benedikt XVI. Zemřel poklidně ve svých 95 letech právě 31. prosince. Jeho pohřeb se ve Vatikánu konal 5. ledna 2023.

Zádušní mši sloužil na slavném Svatopetrském náměstí současný papež František. Před Bazilikou sv. Petra se sešly desítky tisíc lidí z celého světa. Na poslední cestě doprovodili emeritního papeže Benedikta XVI. i politické špičky z mnoha zemí.

Kromě věřících z řad lidu se na rozloučení sešlo 125 kardinálů, 200 biskupů a na 3 700 kněží. Papež František vyzdvihl mimo jiné Benediktovu moudrost, láskyplnost a oddanost církvi. Po tomto veřejném obřadu se cypřišová rakev s tělem Benedikta XVI. přesunula do bývalé hrobky Jana Pavla II., jehož ostatky byly v souvislosti s jeho blahořečením přesunuty do jiného chrámu. Ukládání do hrobky se následně účastnil jen úzký kruh papežových nejbližších, kteří s ním strávili poslední dny.

Benediktem XVI (Autor: Český rozhlas)
Benediktem XVI (Autor: Český rozhlas)

Na pohřeb dorazila např. španělská královna Sofia, belgický král Philippe, italský prezident Mattarella nebo německý kancléř Olaf Scholz, prezident a bavorský premiér. Česko zastoupil premiér Petr Fiala, vicepremiér Marián Jurečka a bývalý prezident Václav Klaus.

Americká sněmovna má konečně předsedu

Předsedou Sněmovny reprezentantů amerického Kongresu se stal Kevin McCarthy. Byl zvolen na patnáctý pokus v pátek pozdě večer. Paradoxně mohl být zvolen "už" na čtrnáctý pokus - tehdy mu chyběl jeden hlas.

Volba nového předsedy trvala tři dny, nejdéle od roku 1859. S každým kolem hlasování se pojilo několik proslovů. Poslední debatu doprovázela i velmi vzrušená gesta, navíc nebylo daleko od fyzické potyčky.

Ke zvolení McCarthymu poblahopřál i současný prezident Spojených států Joe Biden. Vyslovil přání a naději, že bude s Republikány spolupracovat jak jen to bude možné. V kooperaci svých vůdců samozřejmě doufá i americká společnost.

Ekonomika

V České republice se snad konečně dočkáme důchodové reformy, kterou chce kabinet Petra Fialy představit v tomto roce. Globální ekonomická krize dolehla už i na ty nejbohatší. Akcie Tesly se historicky propadly, Elon Musk zchudl o 4,5 bilionů korun. I Amazon se uchyluje k různým způsobům šetření, a tak ho čeká kolosální propouštění.

Důchodová reforma na dohled

Po několika letech slibů od několika kabinetů se snad letos konečně blýská na lepší časy v oblasti důchodové reformy. Záležitost urychlilo pravděpodobně i to, že si Vláda bude muset na výplatu důchodů půjčit více než 80 miliard korun.

Nynější ministr financí Zbyněk Stanjura za ODS potvrdil, že současný důchodový systém je dlouhodobě neudržitelný. Situaci neulehčuje ani to, že se mílovými kroky blíží odchod do penze populačně silných ročníků.

Změny by se měly týkat i valorizačního mechanismu. Stačí vzpomenout rok 2022, kdy zákonná valorizace proběhla během ledna, vlivem inflace znovu v červnu a potřetí ještě na podzim. Současně přichází s návrhem, aby lidé s fyzicky náročným zaměstnáním mohli odejít do penze dříve, aniž by jim byla krácena výplata důchodu. Dále navrhuje, aby lidé s fyzicky nenáročným zaměstnáním odcházeli do důchodu později. Nyní je situace nastavena pro všechny stejně (pomineme-li předčasné odchody do důchodu), a to k 65. roku života.

Elon Musk je lehčí o 4,5 bilionů korun

Jeden z nejbohatších lidí planety, majitel Tesly Elon Musk přišel na hodnotě majetku o 200 miliard dolarů. Pokles hodnoty jmění je dle agentury Bloomberg, která s informací přišla, zapříčiněn pádem akcií výrobce automobilů Tesla.

Za rok 2022 se akcie Tesly propadly o téměř dvě třetiny, což je v souvislosti s tím, že tato společnost tvoří většinu jmění Elona Muska, opravdu velký problém. Zatímco se Tesla potýká s existenčními potížemi, Musk věnuje téměř všechen svůj čas Twitterové revoluci. V říjnu odkoupil tuto sociální síť za 44 miliard dolarů. Aby si takový obchod mohl dovolit, prodal část akcií Tesly.

Amazon propouští ve velkém

Internetový obchod Amazon se stejně jako většina institucí potýká s ekonomickými problémy. Překonal nejednu finanční krizi a hodlá se vypořádat i s tou, která zesílila se začátkem roku 2022. Hodlal propouštět ve velkém, ovšem nové propočty výrazně přesáhly původní předpovědi.

Generální ředitel Andy Jassy rozeslal zaměstnancům zprávu, že Amazon uvolní až na 18 000 pracovních pozic (původní odhad byl kolem 10 000 zaměstnanců). Dotkne se to tak nejen zaměstnanců ve Státech, ale i jinde ve světě, Evropu nevyjímaje. V České republice Amazon funguje od r. 2013 a zaměstnává zde zhruba 4 000 lidí.

Na další Události týdne se můžete těšit příští neděli 15. ledna kolem třetí hodiny odpolední.