Pro milovníky lyžování a snowboardingu jsme připravili přehled pěti nejlepších skiareálů v České republice. Vyřádí se v nich jak zkušení lyžaři, tak úplní začátečníci. Kam vyrazíte vy?

Vybrat vhodný skiareál, který bude pro vás a vaši rodinu vyhovující, nemusí být až tak složité. První věc, kterou byste měli udělat, je zamyslet se nad kritérii, co vše by měl skiareál splňovat.

Ski Relax Monínec

Ski Relax Monínec je v srdci České Sibiře, která je vzdálena pouhých 80 km od Prahy, a proto se dostal mezi jedny z nejoblíbenějších míst pro zimní radovánky. Nabízí hned několik možností pro lyžaře i nelyžaře, a tak si tady každý návštěvník přijde na své. Příjemné prostředí je skvělou volbou i pro rodiny s dětmi.

Areál nabízí dvě červené sjezdovky o délce 1 200 m a 600 m. Další možností je hotelová sjezdovka, Funline trať a když jsou příznivé podmínky, tak je otevřen i Snowpark Freestyle Area.

Sjezdovky jsou zde udržované a zasněžované umělým sněhem, který je vždy perfektně upraven. Lyžaři, kteří nemají přes den dost, mají možnost nočního lyžování, které se v dnešní době těší stále větší oblibě. Přeprava je zde zajištěna třemi vleky a lanovkou s kapacitou až 2 400 osob za hodinu.

Parkoviště je zde bezplatné, což je příjemný benefit, který není všude samozřejmostí. Monínec disponuje i půjčovnou lyží, kde si můžete veškeré vybavení zapůjčit. Pokud máte vybavení vlastní, můžete si ho nechat seřídit v místním ski servisu.

Své lyžařské schopnosti si můžete oprášit v místní lyžařské škole, která je vhodná i pro úplné začátečníky. Pro děti je tu lyžařská školka, která má pojízdný pás, aby děti nemusely šlapat kopečky po svých.

Ski Relax Monínec v srdci České Sibiře (Foto: Moninec.cz)
Ski Relax Monínec v srdci České Sibiře (Foto: Moninec.cz)

Lyžařská sezóna zde začíná už v říjnu a končí v březnu, za předpokladu vhodných klimatických podmínek. Lyžařský areál je umístěn na severní straně Javorské skály, tudíž nabízí průměrně až 100 dní lyžování v roce.

Skipasy jsou zde nahrazeny Gopass věrnostním programem, který dává držitelům možnost širšího využití nejen na Monínci. Zákazníci si jej mohou zakoupit z pohodlí domova a poté si ho vyzvednou na samoobslužném automatu Ticket Point přímo v areálu bez dlouhého čekání u pokladny.

Osoba

2 hodiny
(9:00–12:00)

2 hodiny
(12:00–16:00)

4 hodiny
(9:00–16:00)

Večer NE–ÚT (18:00–21:00) Večer SO–ST (18:00–21:00)
Dospělý 530 Kč 390 Kč 590 Kč 510 Kč 570 Kč
Junior 400 Kč 300 Kč 450 Kč 380 Kč 430 Kč
Dítě 350 Kč 260 Kč 390 Kč 330 Kč 370 Kč
Senior 400 Kč 300 Kč 450 Kč 380 Kč 430 Kč

K 6. 2. 2023 byla výška sněhu 70–100 cm, sníh je technický.

Skiareál Pec pod Sněžkou

Pec pod Sněžkou je dobrým výchozím bodem na výšlap na nejvyšší horu České republiky – Sněžku. Je to destinace vyhledávaná v zimním i letním období. Lyžařský areál nabízí 14,1 km upravených sjezdovek.

Sjezdovky jsou po obou stranách malebného údolí Pece pod Sněžkou, a to i s výhledem na Sněžku, která se tyčí přímo nad ním. Toto horské středisko má velmi dobře rozvinutou turistickou infrastrukturu. Naleznete zde i trať obřího slalomu s radary rychlosti a časomírou.

Každý lyžař si zde přijde na své, areál nabízí 11 upravených sjezdovek a freestyle park. Obtížnosti tratí se liší, ale každý lyžař (i ten náročnější) bude spokojen, k vyzkoušení je tu i černá sjezdovka Hnědý vrch II. Dále je k dispozici 7 červených a 8 modrých sjezdovek. Freestyle park je určen pro zkušené i začínající lyžaře a najdete jej ve snowparku a funparku Javorník.

Sjezdovka Javorník nabízí ve své spodní části i výukové zóny Live park Javor s pojízdnými koberci a půjčovnu Ski resort Live.

Skiareál nabízí i večerní lyžování na sjezdovce Javor, která se pro vás rozsvítí od 18 do 21 hodin. Z kopce můžete sjet rovnou do ski baru. V hlavní sezóně se zde můžete těšit každý pátek a sobotu na živou hudbu.

Skiareál Pec pod Sněžkou (Foto: pecpodsnezkou.cz)
Skiareál Pec pod Sněžkou (Foto: pecpodsnezkou.cz)

Skipasy lze koupit online, nebo na místě.

Dospělý Junior/Senior Dítě 1+1
1 den (8:30–16:00) 1 290 Kč 1 100 Kč 900 Kč 1 390 Kč
1 týden 6 550 Kč 5 570 Kč 4 590 Kč 7 250 Kč

K 6. 2. 2023 byla výška sněhu 40–70 cm, sníh je zledovatělý.

Skiareál Ostružná

Na Jesenicku se nachází významné turistické středisko, najdete jej u obce Ostružná. Oblibu má v letních i zimních měsících. Tento skiareál je určen především pro rodiny s dětmi a nabízí šest upravovaných sjezdovek s délkou 2 km a 4 vleky s bezdotykovým odbavením disponujícími kapacitou až 2 000 osob za hodinu.

Přijdou si zde na své začátečníci, zdatní lyžaři, ale i snowboardisté. Největší vyžití ovšem nabídne rodinám s malými dětmi.

Sjezdovek je tu 6, nejdelší má 450 m s převýšením 100 m, ale nachystaná je i 80 m dlouhá dětská sjezdovka. Ostružná bývá často i výchozím místem pro běžkaře, kteří se odtud mohou vydat na Kralický Sněžník, Šerák či Praděd.

Pro děti je zde dětský park s vlekem, kolotočem a gumovými čluny. Samozřejmostí je lyžařská školička s instruktory, kteří vaše ratolesti naučí základy lyžování, do kterého se rychle zamilují. Dospělí začátečníci mají k dispozici lyžařskou školu.

V Ostružné je i půjčovna lyží včetně doplňkové výbavy a ski servis, který doladí neduhy vašeho osobního vybavení.

Jako každý správný skiareál nabízí i Ostružná možnost občerstvení na posílení. Parkování je v areálu zcela zdarma. Zajištěný je i odvoz skibusem na vlakové nádraží.

Skiareál Ostružná na Jesenicku
Skiareál Ostružná na Jesenicku

Ceny skipasů jsou zde příznivé.

1 den 6 dní
Dospělý 390 Kč 1 760 Kč
Děti (do 140 cm) 310 Kč 1 400 Kč
Senioři 310 Kč 1 400 Kč

K 6. 2. 2023 byla výška sněhu 50–80 cm, sníh je zde prachový.

Skiareál Svatý Petr ve Špindlerově Mlýně

Jedná se o jednu z nejvyhledávanějších oblastí Špindlerova Mlýna a tento skiareál bývá pravidelně hostitelem mnoha sportovních a kulturních akcí. Poměřit si svůj zajetý čas na trati Audi Race Track můžete s lyžařskou hvězdou Ondřejem Bankem.

V tomto areálu naleznete skvěle upravené sjezdovky s různou náročností.

Svatý Petr (Špindlerův Mlýn) (Foto: spindleruvmlyn-svatypetr.cz)
Svatý Petr (Špindlerův Mlýn) (Foto: spindleruvmlyn-svatypetr.cz)

Místní modrá sjezdovka je standardně široká i dlouhá, a tak je výbornou volbou pro začátečníky. Červená sjezdovka je vhodnější pro otrlejší a také trochu zkušenější lyžaře, které terén tolik nepřekvapí.

Černá sjezdovka World Cup má mezinárodní standardy a je pro opravdu zdatné lyžaře, kteří ví, jak na to, nebojí se rychlé jízdy a nepředvídatelného terénu. Na této sjezdovce se pořádají ty nejdůležitější a nejtěžší lyžařské závody, a proto je zejména pro zdatné lyžaře, kteří už mají něco naježděno.

Oblíbenou tratí je již zmiňovaná Audi Race Track, která nabízí 300 m zábavy a konečné porovnání času s reprezentantem v alpském lyžování Ondřejem Bankem. Převýšení této trati je bezmála 90 m.

U dolní i horní stanice lanovky se můžete občerstvit v několika bufetech. Výhled je zcela okouzlující, uvidíte až na Medvědín, Kotel a Zlaté návrší. Pochutnat si zde můžete na českých, ale i zahraničních dobrotách.

Skipasy se v tomto případě nejvíce vyplatí zakoupit online z pohodlí domova. V nabídce jsou již tradičně skipasy jednodenní, vícedenní nebo celosezónní. I v letošním roce jsou ceny skipasů tzv. flexi (pohyblivé či proměnlivé).

Na ceny skipasů má vliv hned několik faktorů, například vytíženost areálu, den v týdnu, čas návštěvy a počasí. Proto je nejjednodušší si termín rovnou zarezervovat na oficiálních stránkách Skiareálu Svatý Petr.

K 6. 2. 2023 byla výška sněhu 50–60 m, sníh je prachový.

Rokytnice nad Jizerou – Horní Domky

Lyžařský areál Horní Domky je součástí obce Rokytnice nad Jizerou a leží přibližně 135 km od Prahy. Jako jediné středisko v České republice zasahuje částečně do nejcennější I. zóny Krkonošského národního parku.

Dominantou tohoto střediska je Lysá hora s nadmořskou výškou 1 315 m. Sjezdovky tu dosahují délky až 14,4 km a jsou různé náročnosti. Některé úseky mají na šířku až 100 m. Terén je zde precizně upravován. Převažují modré sjezdovky, zhruba třetinu tvoří červené a dvě z nich jsou černé.

Přepravu zajišťují dvě lanovky, expresní čtyřsedačková lanovka Lysá hora o délce 2 200 m s převýšením 590 m a čtyřsedačková lanovka Horní Domky s délkou 1 240 m a převýšením 250 m. Na výběr je zde i 6 vleků.

Rokytnice nad Jizerou (Foto: rokytnicenadjizerou.cz)
Rokytnice nad Jizerou (Foto: rokytnicenadjizerou.cz)

Je tu možnost zapůjčení lyžařského i snowboardového vybavení včetně ski servisu, který má velmi milou obsluhu. Z Lysé hory jezdí skibus, který sváží cestující přímo do Rokytnice nad Jizerou nebo do střediska Studenov.

Všichni vyznavači bílé stopy si zde přijdou také na své, je pro ně k dispozici upravená běžkařská trasa o délce 37 km, která se po hřebenech táhne až na Krkonošskou magistrálu a harrachovské běžecké tratě.

Dospělý Junior/Senior Děti Děti do 6 let
3 hodiny 690 Kč 620 Kč 550 Kč zdarma
1 den 980 Kč 880 Kč 780 Kč zdarma
od 14:00 do 16:00 440 Kč 400 Kč 350 Kč zdarma

Časovou jízdenku od 14:00 do 16:00 lze koupit pouze přímo na pokladně, a to vždy nejdříve 15 minut před počáteční hodinou.

Celodenní pro rodinu 2+1 2 580 Kč
Celodenní pro rodinu 2+2 3 210 Kč

K 6. 2. 2023 byla výška sněhu 60–90 cm, sníh je zledovatělý.

Nejlepší lyžařská střediska v České republice

Pokud milujete lyžování, nebo třeba zrovna začínáte, věříme, že si z našeho seznamu vyberete. Kritérií, podle kterých můžete vybírat, je mnoho. Pro někoho může být zásadní vzdálenost a pro jiného třeba nejlepší školka pro malé lyžaře. Možností je spousta, ale nejdůležitější je ten nejlepší lyžařský zážitek. Tak hurá na lyže, ať vám sezóna neuteče!