Pro milovníky lyžování a snowboardingu jsme připravili přehled pěti nejlepších skiareálů v České republice. Vyřádí se v nich jak zkušení lyžaři, tak úplní začátečníci. Kam vyrazíte vy?

Vybrat vhodný skiareál, který bude pro vás a vaši rodinu vyhovující, nemusí být až tak složité. První věc, kterou byste měli udělat, je zamyslet se nad kritérii, co vše by měl skiareál splňovat.

Ski Relax Monínec

Ski Relax Monínec je v srdci České Sibiře, která je vzdálena pouhých 80 km od Prahy, a proto se dostal mezi jedny z nejoblíbenějších míst pro zimní radovánky. Nabízí hned několik možností pro lyžaře i nelyžaře, a tak si tady každý návštěvník přijde na své. Příjemné prostředí je skvělou volbou i pro rodiny s dětmi.

Areál nabízí dvě červené sjezdovky o délce 1 200 m a 600 m. Další možností je hotelová sjezdovka, Funline trať a když jsou příznivé podmínky, tak je otevřen i Snowpark Freestyle Area.

Sjezdovky jsou zde udržované a zasněžované umělým sněhem, který je vždy perfektně upraven. Lyžaři, kteří nemají přes den dost, mají možnost nočního lyžování, které se v dnešní době těší stále větší oblibě. Přeprava je zde zajištěna třemi vleky a lanovkou s kapacitou až 2 400 osob za hodinu.

Parkoviště je zde bezplatné, což je příjemný benefit, který není všude samozřejmostí. Monínec disponuje i půjčovnou lyží, kde si můžete veškeré vybavení zapůjčit. Pokud máte vybavení vlastní, můžete si ho nechat seřídit v místním ski servisu.

Své lyžařské schopnosti si můžete oprášit v místní lyžařské škole, která je vhodná i pro úplné začátečníky. Pro děti je tu lyžařská školka, která má pojízdný pás, aby děti nemusely šlapat kopečky po svých.

Lyžařská sezóna zde začíná už v říjnu a končí v březnu, za předpokladu vhodných klimatických podmínek. Lyžařský areál je umístěn na severní straně Javorské skály, tudíž nabízí průměrně až 100 dní lyžování v roce.

Skipasy jsou zde nahrazeny Gopass věrnostním programem, který dává držitelům možnost širšího využití nejen na Monínci. Zákazníci si jej mohou zakoupit z pohodlí domova a poté si ho vyzvednou na samoobslužném automatu Ticket Point přímo v areálu bez dlouhého čekání u pokladny.

Osoba

2 hodiny
(9:00–12:00)

2 hodiny
(12:00–16:00)

4 hodiny
(9:00–16:00)

Večer NE–ÚT (18:00–21:00) Večer SO–ST (18:00–21:00)
Dospělý 590 Kč 490 Kč 690 Kč 540 Kč 590 Kč
Junior 450 Kč 370 Kč 520 Kč 410 Kč 450 Kč
Dítě 390 Kč 320 Kč 450 Kč 360 Kč 390 Kč
Senior 450 Kč 370 Kč 520 Kč 410 Kč 450 Kč

Skiareál Pec pod Sněžkou

Pec pod Sněžkou je dobrým výchozím bodem na výšlap na nejvyšší horu České republiky – Sněžku. Je to destinace vyhledávaná v zimním i letním období. Lyžařský areál nabízí 14,1 km upravených sjezdovek.

Sjezdovky jsou po obou stranách malebného údolí Pece pod Sněžkou, a to i s výhledem na Sněžku, která se tyčí přímo nad ním. Toto horské středisko má velmi dobře rozvinutou turistickou infrastrukturu. Naleznete zde i trať obřího slalomu s radary rychlosti a časomírou.

Každý lyžař si zde přijde na své, areál nabízí 11 upravených sjezdovek a freestyle park. Obtížnosti tratí se liší, ale každý lyžař (i ten náročnější) bude spokojen, k vyzkoušení je tu i černá sjezdovka Hnědý vrch II. Dále je k dispozici 7 červených a 8 modrých sjezdovek. Freestyle park je určen pro zkušené i začínající lyžaře a najdete jej ve snowparku a funparku Javorník.

Sjezdovka Javorník nabízí ve své spodní části i výukové zóny Live park Javor s pojízdnými koberci a půjčovnu Ski resort Live.

Skiareál nabízí i večerní lyžování na sjezdovce Javor, která se pro vás rozsvítí od 18 do 21 hodin. Z kopce můžete sjet rovnou do ski baru. V hlavní sezóně se zde můžete těšit každý pátek a sobotu na živou hudbu.

Skipasy lze koupit online, nebo na místě.

Dospělý Junior/Senior Dítě 1+1
1 den (8:30–16:00) 1 290 Kč 1 100 Kč 900 Kč 1 390 Kč
1 týden 6 550 Kč 5 570 Kč 4 590 Kč 7 250 Kč

Skiareál Ostružná

Na Jesenicku se nachází významné turistické středisko, najdete jej u obce Ostružná. Oblibu má v letních i zimních měsících. Tento skiareál je určen především pro rodiny s dětmi a nabízí šest upravovaných sjezdovek s délkou 2,5 km a 4 vleky s bezdotykovým odbavením disponujícími kapacitou až 2 500 osob za hodinu.

Přijdou si zde na své začátečníci, zdatní lyžaři, ale i snowboardisté. Největší vyžití ovšem nabídne rodinám s malými dětmi.

Sjezdovek je tu 6, nejdelší má 500 m s převýšením 90 m, ale nachystaná je i dětská sjezdovka o délce 90+150 m. Ostružná bývá často i výchozím místem pro běžkaře, kteří se odtud mohou vydat na Kralický Sněžník, Šerák či Praděd.

Pro děti je zde dětský park s vlekem, kolotočem a gumovými čluny. Samozřejmostí je lyžařská školička s instruktory, kteří vaše ratolesti naučí základy lyžování, do kterého se rychle zamilují. Dospělí začátečníci mají k dispozici lyžařskou školu.

V Ostružné je i půjčovna lyží včetně doplňkové výbavy a ski servis, který doladí neduhy vašeho osobního vybavení.

Jako každý správný skiareál nabízí i Ostružná možnost občerstvení na posílení. Parkování je v areálu zcela zdarma. Zajištěný je i odvoz skibusem na vlakové nádraží.

Ceny skipasů jsou zde příznivé.

1 den 6 dní
Dospělý 490 Kč 2 210 Kč
Děti (do 140 cm) 390 Kč 1 760 Kč
Senioři 390 Kč 1 760 Kč

Skiareál Svatý Petr ve Špindlerově Mlýně

Jedná se o jednu z nejvyhledávanějších oblastí Špindlerova Mlýna a tento skiareál bývá pravidelně hostitelem mnoha sportovních a kulturních akcí. Poměřit si svůj zajetý čas na trati Audi Race Track můžete s lyžařskou hvězdou Ondřejem Bankem.

V tomto areálu naleznete skvěle upravené sjezdovky s různou náročností.

Místní modrá sjezdovka je standardně široká i dlouhá, a tak je výbornou volbou pro začátečníky. Červená sjezdovka je vhodnější pro otrlejší a také trochu zkušenější lyžaře, které terén tolik nepřekvapí.

Černá sjezdovka World Cup má mezinárodní standardy a je pro opravdu zdatné lyžaře, kteří ví, jak na to, nebojí se rychlé jízdy a nepředvídatelného terénu. Na této sjezdovce se pořádají ty nejdůležitější a nejtěžší lyžařské závody, a proto je zejména pro zdatné lyžaře, kteří už mají něco naježděno.

Oblíbenou tratí je již zmiňovaná Audi Race Track, která nabízí 300 m zábavy a konečné porovnání času s reprezentantem v alpském lyžování Ondřejem Bankem. Převýšení této trati je bezmála 90 m.

U dolní i horní stanice lanovky se můžete občerstvit v několika bufetech. Výhled je zcela okouzlující, uvidíte až na Medvědín, Kotel a Zlaté návrší. Pochutnat si zde můžete na českých, ale i zahraničních dobrotách.

Skipasy se v tomto případě nejvíce vyplatí zakoupit online z pohodlí domova. V nabídce jsou již tradičně skipasy jednodenní, vícedenní nebo celosezónní. I v letošním roce jsou ceny skipasů takzvaně flexi (pohyblivé či proměnlivé).

Na ceny skipasů má vliv hned několik faktorů, například vytíženost areálu, den v týdnu, čas návštěvy a počasí. Proto je nejjednodušší si termín rovnou zarezervovat na oficiálních stránkách Skiareálu Svatý Petr.

Rokytnice nad Jizerou – Horní Domky

Lyžařský areál Horní Domky je součástí obce Rokytnice nad Jizerou a leží přibližně 135 km od Prahy. Jako jediné středisko v České republice zasahuje částečně do nejcennější I. zóny Krkonošského národního parku.

Dominantou tohoto střediska je Lysá hora s nadmořskou výškou 13,5 km. Sjezdovky tu dosahují délky až 14,4 km a jsou různé náročnosti. Některé úseky mají na šířku až 100 m. Terén je zde precizně upravován. Převažují modré sjezdovky, zhruba třetinu tvoří červené a dvě z nich jsou černé.

Přepravu zajišťují dvě lanovky, expresní čtyřsedačková lanovka Lysá hora o délce 2 200 m s převýšením 590 m a čtyřsedačková lanovka Horní Domky s délkou 1 240 m a převýšením 250 m. Na výběr je zde i 6 vleků.

Je tu možnost zapůjčení lyžařského i snowboardového vybavení včetně ski servisu, který má velmi milou obsluhu. Z Lysé hory jezdí skibus, který sváží cestující přímo do Rokytnice nad Jizerou nebo do střediska Studenov.

Všichni vyznavači bílé stopy si zde přijdou také na své, je pro ně k dispozici upravená běžkařská trasa o délce 37 km, která se po hřebenech táhne až na Krkonošskou magistrálu a harrachovské běžecké tratě.

Dospělý Junior/Senior Děti Děti do 6 let
3 hodiny 900 Kč 810 Kč 720 Kč zdarma
1 den 1290 Kč 1160 Kč 1030 Kč zdarma
od 14:00 do 16:00 580 Kč 520 Kč 460 Kč zdarma

Časovou jízdenku od 14:00 do 16:00 lze koupit pouze přímo na pokladně, a to vždy nejdříve 15 minut před počáteční hodinou.

Celodenní pro rodinu 2+1 3 400 Kč
Celodenní pro rodinu 2+2 4 230 Kč

Nejlepší lyžařská střediska v České republice

Pokud milujete lyžování, nebo třeba zrovna začínáte, věříme, že si z našeho seznamu vyberete. Kritérií, podle kterých můžete vybírat, je mnoho. Pro někoho může být zásadní vzdálenost a pro jiného třeba nejlepší školka pro malé lyžaře. Možností je spousta, ale nejdůležitější je ten nejlepší lyžařský zážitek. Tak hurá na lyže, ať vám sezóna neuteče!