Už když to slovo někdo jenom vypustí z úst, mají mnozí z nás nepříjemné pocity — zubař. Je zřejmě jen málo těch, kteří do zubařského křesla usedají rádi. Bolavý zub umí řádně potrápit i drsnější povahy. Ale co naplat, stomatolog nám obvykle od bolesti uleví, takže jeho návštěvu není radno příliš odkládat. Co si ovšem počít ve chvíli, kdy nás zub rozbolí na dovolené v zahraničí? Jak najít lékaře, který nás ošetří? A pomůže nám s úhradou výdajů za ošetření naše cestovní pojištění?

Návštěva zubního lékaře v zahraničí

Častým zubním evergreenem letních měsíců bývají například bolesti osmiček, tzv. zubů moudrosti, které mohou být i velmi intenzivní a znepříjemnily už nejednu dovolenou. Některým zdravotním komplikacím v průběhu dovolené je přitom ale možno předejít včasnou prevencí. Pokud už doma před odjezdem cítíte, že s vašimi zuby není vše 100% v pořádku, zajděte si ke svému zubaři raději ještě před odjezdem — i kdyby to měla být jenom prohlídka preventivní.

Pokus vás už ale akutní bolesti zubů na cestách za hranicemi přece jen postihnou, neváhejte a vyhledejte neprodleně zubního lékaře. V zahraničí nicméně nemusí být úplně snadné zorientovat se v tom, kde ho najít a kam se obrátit — nemluvě o potenciální jazykové bariéře, která může celou situaci ještě více zkomplikovat.

Přesto nemusí být řešení tak nesnadné, jak by se na první pohled mohlo zdát. Vítanou a výraznou pomocí totiž může být i vaše cestovní pojištění. A to třeba již při samotném hledání nejbližší vhodné stomatologické ordinace, s nímž vám pomůže nonstop telefonická linka asistenční služby, kterou ke svému cestovnímu pojištění získáte například u Kooperativy zdarma. Na cestách pak stačí zavolat na asistenční linku, kde vám operátoři pomohou s vyhledáním nejbližší zubní pohotovosti při nečekaných zdravotních komplikacích a mohou vám zajistit i telefonické tlumočení při samotné návštěvě stomatologa.

Náklady na zubní ošetření v zahraničí nejsou zanedbatelné

Pojišťovna vám standardně uhradí nezbytné akutní zákroky do výše sjednaného pojistného limitu, který bývá odvislý od varianty pojistky, kterou jste si zvolili.

Mezi hrazené zákroky patří například ošetření zubu jednoduchou výplní, případně nutná extrakce zubu z důvodu akutní bolesti či jednoduché opravy zubních protéz. Cestovní pojištění pokryje rovněž náklady na léky, které vám stomatolog případně předepíše. Počítejte nicméně s tím, že náklady na zhotovení či opravy zubních náhrad už cestovní pojištění pokrývat nebude.

Ceny stomatologických zákroků v zahraničí se přitom v jednotlivých zemích liší. Například v Německu či ve Švédsku se cena zákroků pohybuje přibližně na stejné úrovni jako u nás, jinde ale mohou být výrazně vyšší. Třeba v USA se sazba za vytrhnutí zubu může vyšplhat až na více než 650 dolarů.