Věčný boj, máslo versus margarín. Je skutečně margarín záporák tohoto sporu? A na co si dát při nakupování margarínu pozor? Margarínu se přece nedá odepřít, že je levnější a lépe se maže na chleba. Lidé, ale ani odborníci, se dodnes stále neshodnou, jestli je zdravější máslo nebo margarín. Pokud chcete mít naprostou jistotu, co margarín obsahuje, vyrobte si ho sami v pohodlí domova z kvalitních surovin.

Kde se vzal margarín

Margarín byl vynalezen v době francouzsko-pruské války, kdy si francouzský vojevůdce objednal levnou náhražku drahého másla pro armádu i poddané. Chemik Hippolyte Mége-Mouriés přišel s metodou stloukání hovězího loje s mlékem, která se ujala, a později si nechal nápad patentovat.

Lidé margarínu dávali přednost před máslem, protože byl obvykle levnější, dostupnější a trvanlivější. Byl důležitou surovinou zejména v dobách hospodářských potíží, kdy lidé potřebovali levný zdroj tuku k jídlu a vaření.

Původní receptura prošla v průběhu času mnoha změnami. Přestal se vyrábět z hovězího loje, místo toho se začaly používat rostlinné oleje. Stala se z něj užitečná alternativa másla, protože vydrží déle a chutná podobně.

Z čeho se margarín vyrábí

Máslo i margarín patří do stejné kategorie roztíratelných tuků. Výrobky se liší složením mastných kyselin. Margarín je směsí více druhů tuků a olejů, většinou rostlinných. Poměr různých olejů pak odráží složení mastných kyselin margarínu. Kromě toho ve složení často najdeme podmáslí, syrovátku či odstředěné mléko.

Margaríny v dnešní době obsahují minimálně 80 procent tuku. Pro stabilitu se do nich přidávají emulgátory, nejčastěji lecitin, které zabraňují rozkladu na vodu a olej. Další často přidávanou složkou je beta-karoten, který dává margarínu žlutou barvu. Příjemnou máslovou chuť zase zaručí máslové aroma a ve složení najdeme i vitaminy A a D.

Nedá se říci, že margarín je umělý a máslo přírodní, jelikož je princip výroby velmi podobný. V obou případech se používá fyzikálních procesů míchání, chlazení a mechanického zpracování. Máslo se vyrábí ze smetany a odlučuje se podmáslí. Při výrobě margarínu se smíchají tukové a vodní směsi, které se následně zpracují hnětením. Na rozdíl od másla vyžaduje použití emulgátorů, aby se neodděloval olej od vody.

Zásadním rozdílem tedy je, že máslo se vyrábí z mléka, margaríny z rostlinných olejů. Rostlinné tuky se získávají z olejnin, nejčastěji z řepky či slunečnice, ale někdy i z palmy olejné nebo kokosové.

Margarín není zdraví škodlivý

Při původní výrobě margarínu se užívalo procesu ztužování, jehož prostřednictvím se tekuté rostlinné tuky za oddělení vodíku měnily na tuhé. Vznikaly při tom škodlivé tuky zvané trans mastné kyseliny. Ty zvyšují riziko onemocnění srdce, vzniku cukrovky, rakoviny nebo neplodnosti. Ovšem moderní výrobní metody už od tohoto postupu upustily. Naopak dnes margaríny vynikají výrazně nižším obsahem nasycených mastných kyselin než máslo, takže mohou sloužit k významnému snižování cholesterolu.

Margarín si na chleba můžete namazat se stejným klidem jako máslo. Dávejte si ale pozor při nakupování, levné margaríny často obsahují palmový tuk, který škodí cévám. Důkladně si proto přečtěte složení produktu a těm, kde je palmový tuk na prvním místě, se raději vyhněte.

Domácí margarín

Ingredience:

  • 100 ml ovesné smetany,
  • 200 ml kokosového oleje,
  • 60 ml rostlinného oleje,
  • ½ lžičky soli,
  • ½ lžičky kurkumy.

Postup:

Do vyšší nádoby vlijte ovesnou smetanu, rozehřátý kokosový olej a rostlinný olej. Přidejte sůl a kurkumu na obarvení. Vše promixujte a směs následně přelijte do skleněné uzavíratelné sklenice.

Do velké mísy dejte led a trochu vody. Do této lázně postavte sklenici se směsí a ihned začněte metlou míchat tak dlouho, dokud margarín neztuhne. Sklenici uzavřete a dejte na půl hodiny do mrazáku. Domácí margarín skladujte v lednici a spotřebujte do měsíce od výroby.