Hodnocení pět z deseti je spíš symbolické. Máte prostě 50% šanci, že budete spokojení. A 50% šanci, že vás nákup přes Temu úplně nenadchne. Nabízíme přehled nedostatků, o kterých byste měli před vstupem na Temu rozhodně vědět.

E-shop, nebo online tržiště?

Mnozí zákazníky v těchto pojmenováních nevidí rozdíl, nebo jim je to jedno. Jedno jim asi bude i v momentě, kdy jim přijde zboží včas a bez závady. Překvapení je čeká v momentě, kdy je tomu naopak. Logicky se chtějí obracet na web, kde nakoupili. Jenže Temu je online tržiště – tedy místo, kde přes tuto platformu nabízí produkty různé společnosti, různé e-shopy. A právě na ně se musíte obracet. Temu za zboží zodpovědnost žádnou nemá.[1]

A to zadělává na další problémy. Plyne z toho složitá komunikace, leckdy v cizím jazyce. Průměrný zákazník ze stránek Temu nepozná, že nakupuje u různých prodejců. To je ale podle dTestu chyba právě tohoto provozovatele online tržiště. Ten musí jasně dát najevo, že zákazník pořizuje zboží od různých prodejců. Pro lidi to musí být na první pohled zjevné a čitelné.

Levné zboží, ale za jakou „cenu“?

Objednáte zboží levně a přijde vám ve slibované datum? Gratulujeme, v tom případě patříte mezi ty šťastnější. A není vás málo, můžeme soudit z reakcí na téma Temu. „Vy, co to tu zatracujete nesmíte soudit jen podle těch kravinek za pár korun. Já koupil na Ali např. autopotahy za 800,- A fakt pěkný. Řekl bych průměrné kvality,“ tvrdí pan Adolf J. na diskuzi na serveru iDNES. A není jediný. „Ochranne sklo na mobil za kilo. Vezmu 2, kdyby se nezadarilo pri lepeni. U nas ti to sklo za kilo preprodaji za 800 a to puvodni kilo je za nalepeni,“ píše pan Jiří J.[2]

Jenže nízká cena se často projeví negativně. Zboží neodpovídá fotkám, je vyrobené z nekvalitního materiálu, dostanete úplně něco jiného nebo zboží nedorazí vůbec.

Vzhledem k nízké ceně jsou výsledné produkty patrně vyráběny v obrovských objemech. Ekologicky ladění konzumenti (i když to je tak trochu protimluv) tak zřejmě nebudou nadšení z enormní zátěže pro životní prostředí.

Nebezpečí aplikací a sdílení osobních údajů

Otázka „Za jakou cenu?“ se hodí i k následujícím větám. Zákazníkům totiž nehrozí jen zásilka s nekvalitním zbožím. Temu je totiž v hledáčku českého Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB). Jde tak ve šlépějích dalších čínských platforem jako TikTok a WeChat.

Temu je podezřelé z přeprodeje citlivých informací svých uživatelů. Jeho aplikace v mobilu se může chovat jako takzvaný malware nebo spyware. NÚKIB sice zatím nevydal žádné bezpečnostní varování, stále vypracovává analýzy. Opatrnost je ale na místě. Nicméně 100 milionů lidí z celého světa je opačného názoru.

Závěrečné hodnocení

5/10

Pozitiva

  • Pro mnohé zákazníky splňuje podmínky „poměr cena/výkon“

Negativa

  • Časté případy nedodání zboží
  • Nekvalitní zboží
  • Složitá komunikace s reálnými prodejci
  • Možné bezpečnostní riziko

V nákupech vám nezabráníme, zřejmě tušíte, do čeho jdete. Pokud jste trpěliví, nebo vám nevadí utratit peníze za horší kvalitu, tak směle do toho. A třeba budete mít štěstí a dočkáte se produktu, který bude splňovat vaše požadavky a ušetříte víc, než kdybyste ho zakoupili v tuzemsku. Přetrvávajícím negativem je to, že se platforma tváří jako e-shop, ale není za zboží zodpovědná.

A jaký je váš názor?

Máte jiný názor? Máte nějakou osobní zkušenost, která stojí za zmínku? Podělte se s ostatními v komentáři.

Recenze na Raiffeisenbank

Vyplatí se mít účet u Raiffeisenbank? Dozvíte se v naší další recenzi.

Často se ptáte

1️⃣ Proč je Temu tak levné?

Má to hned několik důvodů. Jednak platforma zjednodušila celý proces dodání zboží od výrobce k zákazníkovi. Nemusí tak platit vícero firmám a lidem. Zboží není vyráběno z předraženého materiálu. A v Číně hraje roli levná pracovní síla.

2️⃣ Jak funguje nákup na Temu?

Platforma funguje jako online tržiště. Zboží si tak kupujete od třetí strany. Najdete zde originální zboží za více než přijatelnou cenu. Většina produktů pochází z Číny.

3️⃣ Proč je Temu nebezpečné?

Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost spatřuje riziko v možnosti úniku citlivých osobních informací klientů. Temu čelí podezření z prodeje těchto údajů. Aplikace Temu se může chovat jako takzvaný malware nebo spyware.

4️⃣ Jak dlouho trvá doprava z Temu?

Obvykle se k vám zboží dostane během 7 až 15 pracovních dnů. Někteří zákazníci mají ale zkušenosti z mnohonásobně delší dobou.

5️⃣ Jak se vrací zboží na Temu?

1. Musíte se přihlásit se ke svému účtu. 2. V části ,,Vaše objednávky" dohledejte objednávku a klikněte na možnost ,,Vrátit položku/peníze". 3. Potvrdíte, že jste balíček obdrželi. Následně vyberte položku nebo položky, které chcete vrátit, a uvedete důvod vrácení.