Konec roku 2022 se neúprosně blíží. Zajímá vás, kdy budeme mít v dalším roce volno, protože budou státní svátky? Pak je tento článek právě pro vás.

Státních svátků bude v roce 2023 celkem třináct:

1. 1. - Nový rok, Den obnovy samostatného českého státu

Hned první nedělní den nadcházejícího roku strávíme doma, jelikož si budeme připomínat již třicáté výročí od vzniku samostatné České republiky.

K prvnímu lednu se váže pranostika "Na Nový rok o slepičí krok," která poukazuje na fakt, že den bude o něco delší, v České republice o celých sedm minut.

Nezapomeňme také, že když chceme někomu popřát do nového roku, musíme to napsat s malým písmenem „n“ na začátku, přejeme přece na celý rok a nejen na jen první den v roce.

Svátek v tento den slaví Mečislav(a).

7. 4. - Velký pátek

V tento páteční den si budeme připomínat ukřižování Ježíše Krista. Velký pátek je součástí Velikonoc, významného křesťanského svátku.

Na Velký pátek se prý otevřou skály a vydají své poklady, takže máme první tip, co 7. dubna dělat, vydáme se na výlet do skal a třeba zbohatneme.

Svátek slaví Heřman a Hermína.

10. 4. - Velikonoční pondělí

Hned nadcházející pondělí po Velkém pátku budeme mít také volno z práce, čímž se nám hezky prodlouží víkend. V tento den oslavujeme zmrtvýchvstání Ježíše Krista, jeho vítězství nad smrtí.

V Česku chodí chlapci s pomlázkou vymrskat děvčata, aby byla po celý rok zdravá. "Mrskut" doprovází koledy, za které jsou chlapci odměněni barevnou kraslicí.

Svátek slaví Darja.

1. 5. - Svátek práce

Další státní svátek také připadá na pondělí, to máme radost! 1. května 1886 proběhlo v Americe povstání, které požadovalo osmihodinovou pracovní dobu. Tyto občanské bouře doprovázelo krveprolití a socialisté na jeho památku roku 1890 vyhlásili Svátek práce.

Na prvního máje se také mohou těšit všichni zamilovaní, je tradicí se políbit pod rozkvetlou třešní.

Svátek slaví Pamela a Jeremiáš.

8. 5. - Den vítězství

Ano, je to tak. Máme tu další sváteční pondělí. Tento den oslavujeme z důvodu ukončení druhé světové války roku 1945.

Svátek slaví Zlatan a Zlatomír.

5. 7. - Den věrozvěstů Cyril a Metoděj

Tento svátek připadá na středu. Údajně právě 5. července dorazili roku 863 na Velkou Moravu věrozvěstové Cyril a Metoděj.

Svátek slaví jak jinak než Cyril a Metoděj.

6. 7. - Den upálení mistra Jana Husa

Hned ve čtvrtek po Dnu věrozvěstů si připomeneme Den upálení Mistra Jana Husa. Jan Hus veřejně vystupoval proti počínání církve a to se mu stalo osudným, roku 1415 byl upálen v Kostnici.

Svátek slaví Spytihněv.

28. 9. - Den české státnosti

V září budeme také doma ve čtvrtek. 28. září roku 935 byl podle legend zabit svým bratrem kníže Václav, který je dodnes považován za symbol českých zemí.

Svátek slaví Václav.

28. 10. - Den vzniku Československa

28. říjen připadá v roce 2023 na sobotu, což je pro nás celkem nemilé. Avšak roku 1918 jsme ho jakožto Češi slavili stoprocentně, jelikož vznikla samotná Československá republika v čele s T. G. Masarykem.

Svátek slaví Alfréd(a).

17. 11. - Den boje za svobodu a demokracii

Díky tomuto dni si opět prodloužíme víkend, protože vychází na pátek. 17. listopadu 1989 proběhla takzvaná Sametová revoluce, která vedla ke svržení komunistického režimu.

Svátek slaví Mahulena a Gertrúda.

24. 12. - Štědrý den

A máme tu Vánoce... Ježíšek nám donese nadílku v neděli. 24. prosinec je prý den před narozením Ježíše Krista. Na Štědrý den plánujeme mnoho tradičních lidových obyčejů, jako například předávání dárečků, dodržování půstu, abychom viděli zlaté prasátko, zpívání koled a mnoho dalších.

Svátek slaví Adam a Eva.

25. 12. - 1. svátek vánoční

Jak je zmíněno výše, v tento den se měl narodit Ježíš Kristus v Betlémě, a proto lidé často vystavují své postavené betlémy.

25. prosince svátek neslaví nikdo.

26. 12. - 2. svátek vánoční

26. prosince si připomínáme prvomučedníka sv. Štěpána. V Česku je tento svátek doprovázen koledami, určitě každý zná koledu o Štěpánovi, který upadl na ledu.

Svátek slaví právě Štěpán.

Užívejme volna a ctěme památku

Nezapomínejme na to, že se jedná o státní svátky, což znamená, že pro naši zemi mají význam a že možná právě kvůli výše uvedeným dnům máme dnes Česko, jaké máme (v pozitivním slova smyslu). Ráda bych tedy popřála krásné dny volna, při kterých si vzpomeneme, co se ten den v minulosti stalo, a uctíme památku určité události.