Ne nadarmo se říká, že pes je nejlepším přítelem člověka a to i přesto, co se psovi stane a co mu lidé udělají zlého. Pes nadále ve většině případů zůstává vděčný a otevřený k lidem, kterým i nadále důvěřuje. V Americe se také najde jeden takový chlupáč jménem Taka, který díky své nepříjemné zkušenosti s ohněm pomáhá lidem, kteří stejně tak jako on prošli ohnivým traumatizujícím zážitkem.

Zranění a léčba

V říjnu 2018 v Americe vypukl požár rodinného domu. Rodině se podařilo utéct, ale nechala v domě svého osmiletého psa plemene shiba inu, který uvízl na kryté verandě. Ten si musel pomoct sám, utekl k sousedům, kteří se ho polekali, jelikož se z něj stále kouřilo. Nakonec se ho podařilo zachránit, ale utrpěl značné popáleniny na těle, a to kolem tlamy, očí, uší a břicha. Byl okamžitě převezen k veterinárnímu lékaři do státu Georgia, jenž mu musel ihned popáleniny ošetřit, neboť bránily psovi v dýchání.

Léčení probíhalo na etapy, první zabrala šest týdnů času. Některé rány se však psovi nehojily, tak musel být převezen na specializované pracoviště. Taka se nakonec zotavil, má zhoršený „pouze“ zrak, ale rodina, která ho v hořícím domě zanechala, se ho zřekla. Nový domov naštěstí našel u své pečovatelky a zároveň veterinární lékařky, ale problém byla Taková nesnášenlivost s ostatními psy zvěrolékařky, musel tedy projít výcvikem. Veterinární lékařka se svěřila, že si s Takem vytvořila silné pouto právě kvůli jeho zdravotnímu stavu.

Psí terapeut

Taka se stal po výcviku terapeutem v centru pro léčbu popálenin u lidí. Je tedy zářným příkladem, že se to dá zvládnout a rozdává v centru naději na lepší život. Lidé v něm vidí sebe, vidí jeho popáleniny a ztotožňují se s ním, což jim pomáhá zvládat tuto stresovou zkušenost a také to pomáhá Takovi, který je obklopen lidmi, kteří ho milují. Tento „psí superhrdina,“ jak ho mnozí nazývají, je velice oblíbený, že na jeho počest byly vydány i omalovánky, které sám Taka pomáhal roznášet. Největší radost z nich měly samozřejmě děti.

Současný život Taka

Taka stárne, ale i tak stále navštěvuje a pomáhá v centrech popálenin, avšak už jen občas. Pacienti se z psíka dodnes těší, protože jim vždy zlepší den a přinese jim radost do života.

Terapeutický pes (Autor: https://pl.newsner.com/)
Terapeutický pes (Autor: https://pl.newsner.com/)

Psí hrdina na druhou

Tento psí hrdina by měl být inspirací pro mnoho lidí, kteří si myslí, že se jim v životě vede špatně a že hůře už být ani nemůže. Taka je živoucím symbolem odvahy a lásky, nikdy se nevzdal svého práva na život a ještě se snaží lidem pomáhat. Z něho bychom si měli vzít příklad. Tento příběh je důkazem, že canisterapie může pomoct jak lidem, tak i zvířatům.