Mnoho lidí se vyhýbá očkování jen proto, že se bojí injekčních stříkaček a píchnutí jehlou. Přítrž této fobii by mohla přinést nová metoda vakcinace, která nahradí běžné injekce. Nadace Billa a Melindy Gatesových věnovala 23,6 milionu dolarů (v přepočtu asi 518 305 000 Kč) americké společnosti Micron Biomedical, která se zabývá vědou o živé přírodě. Peníze byly poskytnuty na masovou výrobu náplastí, díky nimž nebude nutné zavádět vakcíny jehlou.

V čem spočívá nový způsob vakcinace?

Nová technologie spočívá v tom, že bude možné vakcínu podávat prostřednictvím rozpustných mikrojehel, přilepených ke kůži pomocí speciální náplasti. Odborníci již delší dobu volají po tomto jedinečném druhu technologie, která by mohla výrazně zlepšit kvalitu běžného očkování.[1]

Absence injekčních stříkaček podpoří masivní očkování v chudých zemích

Aplikace vakcín by touto metodou mohla být mnohem jednodušší, než tomu bývá u běžných injekčních podání. Velký potenciál odborníci vidí v zemích s nízkými příjmy, kde je stále velmi těžké dosáhnout na všechny, kteří vakcinaci potřebují. Rozšíření výroby nového způsobu aplikace pomocí náplasti bylo dlouhou dobu překážkou, jak poukazuje agentura Reuters.

Zátěžový test byl proveden v africké Gambii

Nový způsob očkování byl již v praxi použit v africké Gambii. Zdravotníci aplikovali vakcínu proti zarděnkám a spalničkám bez jehel firmy Serum Institute z Indie. Podle zdravotníků, kteří na celý proces dohlíželi, je efekt nového způsobu aplikace vakcinací velmi příznačný.

Nový způsob vakcinace pomůže překonat podstatné překážky

James Goodson, vedoucí vědecký pracovník v imunizačním oddělení amerického Centra pro kontrolu a prevenci nemocí, ve svém prohlášení uvedl, že nová aplikace vakcín by mohla překonat nejpodstatnější překážky na cestě k celosvětovému vymýcení zarděnek a spalniček.

Micron Biomedical ve svém prohlášení mimo jiné poukazuje na fakt, že nový druh očkování nevyžaduje vyškoleného odborníka. Z podstaty věci je možné aplikovat vakcinaci i těm, kteří mají strach z injekcí.

Finanční prostředky z Gatesovy nadace mají pokrýt výrobu více než deseti milionů speciálních náplastí, uvádí Reuters.