Bojíte se nebankovních půjček? Jsou výhodnější než ty bankovní? Když si potřebujete půjčit peníze, máte několik možností. Požádáte někoho z rodiny, půjdete do banky nebo si vezmete právě nebankovní půjčku.
Co je to nebankovní půjčka
Jak sám název finančního produktu říká, nebankovní půjčku poskytují soukromé společnosti, které nejsou bankami a které mají k tomu typu podnikání povolení od České národní banky. Podmínky těchto půjček jsou obvykle benevolentnější než u bankovních půjček. Mnohdy není zapotřebí ani potvrzení příjmu či negativní zápis v registru dlužníků. Na druhou stranu je tato benevolence vykoupena vyšší úrokovou sazbou a vyšší RPSN neboli roční procentní sazbou nákladů.
Kdy je nebankovní půjčka výhodná
Pro nebankovní půjčku je vhodné se rozhodnout tehdy, když potřebujete vyřešit krátkodobý výpadek finančních prostředků a víte, že půjčku brzy splatíte. Nebankovní půjčka neprochází zdlouhavým schvalovacím řízením a peníze má na účtu žadatel dříve, než by tomu bylo u bankovní půjčky.
Nový účet
Bez poplatků a navíc s bonusem 1 000 Kč.Pro nebankovní půjčku se většinou rozhodují osoby, které nemohou doložit své příjmy (studenti, nezaměstnaní, rodiče na rodičovské dovolené) či mají záznam v registru dlužníků. Určitě se vyplatí první půjčka zdarma bez úroku, kterou některé nebankovní subjekty nabízejí.
Vzhledem k vyššímu úroku a ročním nákladům na půjčku i tím, že půjčku lze získat poměrně snadno, vede u některých osob k předlužení. Pak nejsou takoví lidé schopní dostát svým závazkům a nezřídka u nich na dveře zaklepe exekutor.
Na co si dát pozor před získáním nebankovní půjčky
Určitě stojí za to si zjistit, od koho si nebankovní půjčku budete brát a jaké jsou podmínky jejího poskytnutí. Tyto půjčky bývají totiž mnohdy spojené s různými poplatky – například za prodloužení splatnosti či za nedodržení splátkového kalendáře. Pak se pochopitelně nebankovní půjčka značně prodraží. V některých případech poplatky dosahují takových hodnot, že dokonce převýší samotnou jistinu.
Co byste měli splnit a doložit při podání žádosti o nebankovní půjčku
Abyste nebankovní půjčku získali, většinou je třeba splnit základní podmínky, kterými jsou:
- plnoletost
- občanství ČR, případně trvalý pobyt na území ČR
- předložení dvou dokladů totožnosti – občanský průkaz, cestovní pas
- vlastnictví bankovního účtu
- přístup k internetu – prostřednictvím mobilu, počítače nebo notebooku či tabletu; žádost o nebankovní půjčku se zpravidla podává online u dané instituce
- potvrzení výše příjmů – výpisy z bankovního účtu, kopie výměru důchodu
Konkrétní podmínky poskytnutí nebankovní půjčky zjistíte u jednotlivých finančních společností. Těch na území České republiky působí hned několik. Patří mezi ně například:
- Home Credit
- Provident
- Creditea
- Zaplo
- Zonky
Jak si vybrat nebankovní půjčku
Předtím, než se rozhodnete pro některou z nabídek nebankovních půjček, určitě byste si měli projít všechny možnosti, které jsou na trhu k dispozici. Rozhodující by pro vás mělo být to, kolik dohromady zaplatíte nebankovnímu subjektu, a to včetně úroků a všech poplatků s půjčkou spojených. Co na první pohled vypadá jako levné, může být nakonec nejdražší. Důležitými pojmy jsou:
- RPSN neboli roční procentní sazba nákladů – obvykle zahrnuje poplatek za vyřízení půjčky, poplatek za uzavření smlouvy, poplatky za vedení účtu a správu půjčky. Je třeba počítat s tím, že u nebankovní půjčky bývá RPSN vyšší.
- Minimální výše nebankovní půjčky – záleží na konkrétní nebankovní instituci. Existují půjčky už od 1 000 Kč.
- Maximální výše nebankovní půjčky – i zde výše závisí na konkrétních podmínkách dané finanční instituce.
- Doba splatnosti – záleží obvykle na výši nebankovní půjčky a pohybuje se od několika dnů po několik měsíců či let.
- Splátky – nižší splátka u delší doby splatnosti půjčky nemusí nutně znamenat, že se jedná o výhodnou půjčku. Ve finále ji přeplatíte více, než by tomu bylo u půjčky s vyššími splátkami, ale na kratší dobu.
- Předčasné splátky – poskytovatelé půjček jsou oprávněni si za předčasné splacení účtovat náhradu. Ta by ale neměla být vyšší než 1 % z hodnoty předčasné splátky, případně 0,5 % u půjček, které mají splatnost do jednoho roku. Je třeba počítat s tím, že snahou poskytovatelů je co nejvíce předčasné splacení půjčky znepříjemnit, aby si to člověk raději rozmyslel. Důvod je jasný, poskytovatelé tímto přicházejí o své zisky.
Co by vás dále mělo zajímat
Nikdy netušíte, co vám život přinese, proto byste měli vědět, jestli si budete moct nebankovní půjčku navýšit. Toto byste si měli zjistit ještě předtím, než se pro ni rozhodnete. Některé nebankovní instituce si vymiňují navýšení splacením určité části jistiny.
Nebankovní půjčku s vyšší částkou a na delší čas je vhodné si nechat pojistit pro případy, že byste přišli o práci, byli dlouhodobě nemocní nebo utrpěli úraz. Platba za toto pojištění většinou bývá součástí měsíční splátky, kterou budete pravidelně hradit.
Nový účet
Bez poplatků a navíc s bonusem šestkrát 500 Kč za platbu kartou.Co může vést k tomu, že vám nebankovní půjčku neschválí
Přestože doložíte všechny potřebné dokumenty a budete splňovat základní požadavky, tak se může stát, že vám nebankovní půjčku nakonec neschválí. Nejčastějším důvodem bývá:
- nízká bonita
- věk a pohlaví žadatele
- rodinná situace – jednotlivec v domácnosti
- pracovní poměr na dobu určitou, podnikatelská činnost
- záznamy v registru dlužníků
- výše aktuálních závazků
- cash flow vašeho účtu
- hodnota vašeho majetku
Nejoblíbenější finanční nebankovní instituce
Zonky
Jedná se o peer-to-peer službu neboli půjčování peněz přímo od lidí. Nejedná se tedy o klasickou nebankovní instituci, přesto si v České republice Zonky získaly vysokou popularitu. Výhodou je, že Zonky jsou k dispozici 24/7 a peníze máte na účtu do 5 minut po schválení žádosti.
Vyzkoušejte Zonky
Využijte nejvýhodnějšího úroku u Zonky.Home Credit
Firma byla založena již v roce 1997, takže v České republice snad není dospělé osoby, která by o ní nikdy neslyšela. Poskytuje půjčky přímo v obchodech a na internetu, konsolidaci půjček i půjčku na nákup automobilu.
Provident
U nás funguje stejně jako Home Credit od roku 1997. Jako jedna z prvních nebankovních institucí získal licenci od České národní banky. Půjčky poskytuje bez ručitele a skrytých poplatků.
Zaplo
Tato nebankovní společnost je specialistou na rychlé půjčky před výplatou. Dbá na bonitu klientů.
Creditea
Nebankovní instituce Creditea je součástí společnosti Provident Financial. Zároveň patří do mezinárodní skupiny IPF (International Personal Finance) působící již 140 let ve Velké Británii. Poskytuje bezúčelové půjčky, bez skrytých poplatků.
Srovnání nebankovních půjček – 2023
Zonky | Home Credit | Provident | Zaplo | Creditea | |
Min. výše půjčky | 5 000 Kč | 10 000 Kč | 3 000 Kč | 1 000 Kč | 3 000 Kč |
Max. výše půjčky | 1 200 000 Kč | 250 000 Kč | 130 000 Kč | 30 000 Kč | 130 000 Kč |
Max. doba splatnosti | 10 let | 69 měsíců | 36 měsíců | 30 dní | 36 měsíců |
RPSN (při 20 000 Kč na dobu 24 měsíců) | 7,9 % | 19,4 % | 30,51 % | --- | 10,45 % |
Závěrem
Nebankovní půjčky mohou být vhodnou alternativou pro krátkodobé finanční potřeby. Zejména oceníte rychlý přístup k penězům, když přeskočíte dlouhé schvalovací procesy banky. Před podepsáním smlouvy si pozorně přečtěte všechny podmínky, včetně úrokových sazeb, poplatků za zpracování a dalších důležitých informací. Nebojte se ptát na nejasnosti a vyžádejte si detailní vysvětlení. Je důležité zvolit důvěryhodného poskytovatele nebankovních půjček. Existuje riziko podvodných praktik, a proto je vhodné provést kontrolu a ověřit si pověst společnosti před uzavřením smlouvy.
Máte své finance pod kontrolou? A chcete ochránit svůj domov? Zjistěte, jaké je nejlepší pojištění domácnosti a nemovitosti.