Mílovými kroky se blíží prezidentské volby. Snad poprvé v historii České republiky má značné naděje na zisk postu hlavy státu žena. Lidé rozhodnou v lednu. V mezičase se s námi pojďte podívat na to, kdo je Danuše Nerudová a jaká je její vize.

Danuše Nerudová: akademička, ekonomka, máma, rybářka

Danuše Nerudová pochází z brněnské rodiny výpočetních techniků. Mezi její záliby již od dětství patřil tenis, hra na klavír a na kytaru. Po základní škole absolvovala gymnázium a obor Hospodářská politika a správa na Provozně-ekonomické fakultě Mendelovy zemědělské a lesnické univerzity v Brně. Jako proděkanka fakulty a prorektorka celé univerzity drží rekord v otázce nízkého věku v době nástupu do funkce. V letech 2018-2022 působila na univerzitě jako 39. rektorka, historicky první žena v čele dané instituce a jako nejmladší rektorka v Česku.

Přes dvacet let je vdaná za advokáta Roberta Nerudu, se kterým má dvě děti, syny Filipa a Daniela. Ve volném čase se s manželem věnují zvelebování bývalé fary v obci Telecí na Svitavsku, rybaření nebo houbaření. Je zarputilou fanynkou brněnské Komety a Zbrojovky. Déle, než rok je patronkou charitativního projektu Pomoc dětem na útěku, která se snaží pomoci desítkám malých uprchlíků na ostrově Lesbos.

Rektorka Danuše Nerudová (Autor: Brněnská drbna)
Rektorka Danuše Nerudová (Autor: Brněnská drbna)

Danuše Nerudová není jen kandidátkou na post hlavy státu. Je profesorkou ekonomie na Mendelově univerzitě. Její styl výuky podporuje omyl. Sama si stojí za tím, že by se žáci a studenti neměli bát chybovat, protože chyby nás mohou posouvat. Jako ekonomka je specialistkou především na daně, důchody a ekonomickou prosperitu.

Během doby, kdy byla v úřadu rektorky, se Mendelově univerzitě podařilo jako první vysoké škole v Česku získat ocenění HR Award, a to za vytváření rovných příležitostí a transparentnost v oblasti řízení lidských zdrojů.

Danuše Nerudová: kandidátka na prezidenta

Svoji kandidaturu oficiálně oznámila koncem května letošního roku. Jako ekonomka by ráda přispěla ve funkci k tomu, aby dopady prohlubující se ekonomické krize lidé pocítili co nejméně. Ve stejné době zahájila i petiční kampaň, ve které nasbírala přes sto tisíc podpisů, kterých i po kontrole Ministerstva vnitra zůstalo úctyhodných 82 413, čímž předstihla i ostatní kandidáty, kteří svoji kandidaturu založili na předložených podpisech občanů.

Kampaň

Prezidentskou kampaň Danuše Nerudové vede Jan Králík. Financována je zejména díky darům podporovatelů. Těmi nejštědřejšími jsou např. Jiří Hlavenka (investor), Petr Borkovec (spoluzakladatel Partners Financial Services), případně Diana Rádl Rogerová, Alexandra Kala nebo Jaroslava Valová, zakladatelka společnosti SIKO koupelny. Dále Nerudovou podporuje např. významný neurolog Jiří Dvořák, majitel sítě restaurací Ambiente Tomáš Karpíšek nebo Kateřina Zapletalová, spolumajitelka firmy Moser.

Kampaň Danuše Nerudová (Autor: Danuše Nerudová)
Kampaň Danuše Nerudová (Autor: Danuše Nerudová)

Ještě před oficiálním oznámením kandidatury svoji podporu Danuši Nerudové vyjádřil např. bývalý premiér Petr Pithart. Ten ji označil jako "ideální prezidentskou kandidátku, obyčejnou holku s čistou minulostí, stojící mimo politiku, ale s vysokými odbornými kvalitami". Podpory se dočkala i od senátora Václava Lásky, který by si ji dokázal představit i jako výbornou premiérku, ale i od Honzy Musila, který uvádí její besedy.

Vize

Důvodem pro kandidaturu bylo u Nerudové to, že dle jejího názoru chybí této zemi člověk, který by lidi dokázal sjednotit, uklidnit a pochopit. Obrátila se do minulosti do doby pandemické, kdy českému národu chyběl laskavý hlas, který by národ podpořil, dodal mu naději na lepší zítřky. Věnovat se chce především tomu, aby Českou republiku se ctí vyvedla co nejrychleji z ekonomické krize. Zarputile řeší dopady klimatických změn. Jako prezidentka hodlá vyžadovat důsledné plnění volebního programu a předvolebních slibů Vlády ČR, zároveň chce na politické scéně vytvořit stabilní a seriózní prostředí. Chce být aktivní a mladou prezidentkou, která bude blíže lidem, než Hradu.

Současné trendy, postoje a kontroverze

Ruskou agresi vůči Ukrajině Nerudová důsledně odsuzuje, ba co víc, vnímá ji jako největší bezpečnostní riziko pro Českou republiku. Své pokrokové myšlení dokazuje i tím, že podporuje zrovnoprávnění stejnopohlavních svazků a s tím souvisejících práv a povinností. Správně se odkazuje na Listinu základních práv a svobod, která jasně definuje, že jsou si všichni lidé rovni ve svých právech bez ohledu na pohlaví nebo orientaci.

Proti povinnému očkování proti nemoci COVID-19 se zatím staví odmítavě, neboť jako země nejsme v situaci, kdy přínosy vakcíny zcela zjevně a prokazatelně převyšují nad negativy. Zároveň ale podporuje i s celou svojí rodinou dobrovolné očkování. Okem ekonomky trefně dodala, že zatímco jedna vakcína vyjde v řádech stokorun, jeden den na lůžku na JIP stojí desetitisíce, nemluvě o nákladech při lockdownu.

V rámci energetické krize chce lidem nejen pomoci např. zastropováním cen na evropské úrovni, ale přichází s nápadem na motivování pro domácí a firemní energetické úspory, protože vládní dotace bohužel nejsou samospasné.

Volební průzkumy

Agentury Kantar a Data Collect dodaly výsledky nejnovějších volebních průzkumů. Ve zkoumaném období (14.-23. listopadu 2022) zjišťovaly od více než 1 200 respondentů jejich volební preference a volební potenciál kandidátů.

Danuše Nerudová se se svými 23,5 % postupně dotahuje na Andreje Babiše (27 %) a generála Petra Pavla (26,5 %) v otázce preference. Volební potenciál ukazuje, pro kolik procent oslovených voličů je kandidát volitelný. Zde první místo drží generál Petr Pavel (37,5 %), druhou příčku obsadila právě Danuše Nerudová (34,5 %) a bronzu se ujmul Andrej Babiš (33,5 %).

Ve druhém kole voleb se zatím počítá s Petrem Pavlem a Andrejem Babišem, ale Nerudová jejich náskok výrazně stahuje. Může se tedy stát, že se proti sobě na druhý pokus postaví Nerudová s Pavlem. Babiš má sice nejpočetnější volební jádro příznivců, ale má také nejvíc odpůrců. Nechme se tedy překvapit, co další průzkumy a debaty přinesou.

Další kandidáti

Kromě Danuše Nerudové se po kontrole Ministerstva vnitra do "velké devítky" dostali také tito kandidáti:

 • Andrej Babiš (ANO),
 • Petr Pavel (generál NATO ve výslužbě),
 • Josef Středula (předseda odborových svazů),
 • Pavel Fischer (senátor),
 • Marek Hilšer (senátor),
 • Tomáš Zima (lékař),
 • Jaroslav Bašta (poslanec SPD),
 • Denisa Rohanová (prezidentka ČAP).

Kandidáti na prezidenta 2023 (Autor: Seznam zprávy)
Kandidáti na prezidenta 2023 (Autor: Seznam zprávy)

Zároveň však Ministerstvo vnitra svojí kontrolou odeslalo téměř do věčných lovišť tyto kandidáty, kteří mají možnost se do 30. 11. 2022 odvolat:

 • Karel Janeček (podnikatel),
 • Karel Diviš (podnikatel),
 • Tomáš Březina (podnikatel),
 • Jiří Kotáb (soukromý ombudsman).