Správný výběr nástroje, to je polovina úspěchu u každé činnosti. Pokud si nyní nejste jisti, jestli na sekání vyšší trávy na jedné straně zahrady a zarovnání okrajů trávy na straně druhé potřebujete spíše strunovku nebo křovinořez, pomůže vám tento článek.

Zásadní je, že nezáleží, jak velkou zahradu máte. Strunovku (nebo také vyžínač) i křovinořez využijete jako doplňky k běžné sekačce, ať už používáte benzínovou, elektrickou či akumulátorovou. Projdete-li se totiž po vašem pozemku, všude najdete zídky, záhony, chodníčky, stromy, kameny, ploty a další pro sekačku nepřístupná místa. A že naše dva stroje vypadají podobně? To jen na první pohled.

Strunová sekačka

Je lehkou, skladnou, kompaktní pomocnicí, která je nenáročná na obsluhu a hodí se na menší obdělávané plochy. Strunová sekačka je jako stvořená na obsekávání hůře dostupných míst a na okraje trávníků. Naděláte s ní spoustu práce, aniž byste se nadřeli. Bude za vás kosit trávu všude tam, kam se klasická velká sekačka nedostane, a k tomu se hravě postará o udržovaný trávník.

Tip: Strunovku vždy jednoduše přenesete kamkoliv budete potřebovat a bude ideální i pro konečnou úpravu trávníku.

Křovinořez

Disponuje vyšším výkonem, větším záběrem kosení, je těžší, robustnější a také dražší. Bude vám suplovat kosu na velkých plochách, jako jsou lesy a louky. Všude tam křovinořez zvládne menší keře a leckdy i malé stromky. Nezalekne se zaplevelených ploch, které mohou nejdříve vypadat neprodyšně.

Tip: Křovinořezy se dají používat každý den a poradí si se silnějšími rostlinami, větvemi i keři.

Sekání trávy křovinořezem (Foto: Shutterstock)
Sekání trávy křovinořezem (Foto: Shutterstock)

Pohon strunových sekaček a křovinořezů

Strunové sekačky bývají elektrické, na baterii i motorové. První dvě zmíněné jsou ideální jako doplněk k běžné sekačce, abyste měli vždy po ruce něco, co poseká hůře dostupná místa, jako třeba trávu okolo zídek. Elektrické strunovky neváží více jak 3 kg a mají tenčí strunu se záběrem 15–30 cm. Počítejte s všudypřítomným kabelem. Akumulátorové sekačky vám přinesou svobodu pohybu, jen nesmíte zapomínat na péči o baterii. Říkáte si, že stroje na baterii toho mnoho nevydrží? Opak je pravdou. Výkon dnešních aku strunovek je více než slušný.

Motorové strunovky využijete stejně jako kosu všude tam, kde není proud. Větší plochy, trávu bez údržby, sady. Záběr struny je 20–40 cm. A pokud se motorová strunovka neosvědčí, je čas sáhnout po křovinořezu.

Co si pohlídat u strunovky i u křovinořezu

Při výběru myslete na to, že se vám bude velice hodit možnost nastavení rukojeti do ideální vzdálenosti pro vaše ruce. Některá madla je také možné natáčet podle toho, jakým stylem sekáte. Vyhledávejte také měkčené popruhy, které vám zajistí pohodlí při práci.

Při nákupu křovinořezu hlídejte hlavně výkon a také příslušenství, které bývá bohaté. Jelikož s ním pravděpodobně zažijete tvrdší a delší práci, oceníte antivibrační systém a zpevněné popruhy na zádech. Pokud budete stroj častěji převážet z místa na místo, bude se vám hodit dělená hřídel – křovinořez nebude tak těžký.