Pro mnoho z nás je káva neodmyslitelnou součástí každého dne. Není to ale jen nápoj, který nás nakopne dávkou energie. Její vůně a chuť mohou být stejně skvělým zážitkem i pro naše smysly.

Málokdo si uvědomuje, jak velký vliv na naši náladu a psychiku obecně taková káva může mít. Pomáhá zrychlit, ale také zpomalit. Šálek horké lahodné kávy může být skvělým rituálem, jak začít den. Nebo jak se v celém tom shonu zastavit, zamyslet, nebo vypnout. 

V čem vám káva dokáže usnadnit život a proč stojí za to ji pít?

Probouzí kreativitu

Když vám ani kniha Restart kreativity nepomohla, taková káva by mohla! Vůně kávy i její chuť může být inspirací, ať už se chystáte vytvářet cokoliv. Působí pozitivně na tělo a mysl a pomůže vám generovat nové a nové nápady. Už mnozí umělci si všimli, že jim kofein obsažený v kávě pomáhá zvyšovat soustředění a energii, což vedlo k větší produktivitě a stimulaci proudění myšlenek. Právě tyhle myšlenkové proudy přispívají k objevení nových nápadů i úhlů pohledu.

Zlepšuje paměť a koncentraci

Na základě četných studií bylo zjištěno, že pravidelná konzumace kávy zlepšuje paměť a schopnost soustředění. Jiné studie zase potvrzují, že káva do určité míry zvyšuje ochranu před Alzheimerovou chorobou. Na základě záznamů z magnetické rezonance se rovněž potvrdilo, že u konzumentů kávy dochází ke zvýšení činnosti čelního mozkového laloku, ve kterém se nachází jedno z center krátkodobé paměti. Ve zkratce tak kofein přispívá i ke zvýšení obsahu paměti.

TIP: Na množství záleží. Za obecně doporučovanou denní dávku kofeinu se považuje pro jednotlivce cca 300–400 mg kofeinu, což odpovídá zhruba 4 šálkům. (Foto: Tchiboblog.cz)
TIP: Na množství záleží. Za obecně doporučovanou denní dávku kofeinu se považuje pro jednotlivce cca 300–400 mg kofeinu, což odpovídá zhruba 4 šálkům. (Foto: Tchiboblog.cz)

Zdroj: https://tchiboblog.cz/espresso/

Podporuje dobrou náladu

Když zbystříte smysly a začnete si vychutnávat bohatou vůni i chuť kávy, z vašeho mozku se začnou vyplavovat endorfiny, hormony štěstí. Ty mají velký vliv na to, jak se v aktuální chvíli cítíte. Kromě toho bývá většinou káva asociací k příjemným zážitkům. Kávu si dáváme na návštěvách a při setkávání s přáteli. Připravujeme ji k snídani, kdy ještě naposledy můžeme vydechnout před náročným dnem. Dáváme si ji v práci v mezičase, kdy potřebujeme nabrat energii. Zkrátka představuje spoustu okamžiků, které vnímáme pozitivně a těšíme se na ně.

Podněcuje společenské vazby 

A to je pravda pravdoucí! Jak jsme naťukli v předchozím bodě, káva je nápojem, který si s radostí dopřáváme při různých setkáních. V kavárně si můžeme popovídat s dlouholetou kamarádkou, při návštěvě rodiny se vás nejspíš jako první zeptají, jestli byste si nedali nějaké to kafíčko. Právě nad kávou se odehrávají nejzajímavější konverzace, myšlenky, příběhy. Narozdíl od vína si je budete i pamatovat. A když s někým budete chtít zlepšit vztahy, víte, že ho stačí pozvat na kafe. 

Nezapomeňte, že káva je víc než jen příjemný chuťový zážitek. Může velmi výrazně ovlivnit vaši náladu, schopnost koncentrace i kreativitu. Myslete na to, až do sebe budete kopat ve spěchu už čtvrté espresso v řadě. Zkrátka nepodceňte důležitost rituálů a byť chvilkového zastavení se, ke kterému káva přímo vybízí. Ono i všechno ostatní pak půjde mnohem snáz.