Během jarních prázdnin mnoho rodin vyráží na dovolenou či různé jednodenní výlety. I když ještě není hlavní sezóna, nabízí se řada míst, kam můžete vyrazit i v zimě. Zde najdete tipy na skvělé výlety pro malé i velké.

Za lyžováním

Vzhledem k tomu, že během jarních prázdnin mnohdy ještě mrzne a počasí přeje zimním radovánkám, nabízí se vyrazit na lyže. V České republice je spousta atraktivních lyžařských areálů, mezi oblíbené patří Špindlerův Mlýn, Skiareál Lipno či třeba Klínovec nebo Pec pod Sněžkou. Ovšem k dispozici je mnoho dalších možností, můžete si tak vybrat dle lyžařské úrovně, vzdálenosti či dalších faktorů.

Stezka korunami stromů

Pokud nepatříte mezi nadšené lyžaře, ale chcete si užít čerstvý vzduch, pak můžete vyrazit na procházku. Okouzlující místo představuje stezka korunami stromů. Nabízí se jich přitom hned několik. Mezi ty nejoblíbenější patří stezka v Krkonoších, na Lipně a Dolní Moravě. A vyrazit můžete i za hranice – na Slovensku na vás čeká stezka Bachledka, v Bavorsku Baumwipfelpfad a v Polsku Sky Walk.

Aquapark

Univerzální výlet, který si užijí děti i dospělí, představuje návštěva aquaparku. I v tomto případě máte z čeho vybírat. Mezi ten nejznámější patří rozhodně Aqua Palace v Čestlicích, dále pak stojí za návštěvu Aqualand Moravia. Navštívit ale můžete i menší aquaparky. Velmi oblíbený je aquapark Babylon v Liberci, ve městě je přitom i spousta dalších atrakcí, které si děti užijí. Případně navštivte aquapark Pardubice.

Zoologická zahrada

Do zoo spousta lidí vyráží v létě, jelikož počasí bývá nejpříznivější. Zkuste to však jinak – pokud se do zoologické zahrady vydáte během jarních prázdnin, čeká vás zcela jiný zážitek. Všude je méně lidí, navíc můžete vidět zvířata, která se jindy schovávají. Může jít o příjemnou procházku na čerstvém vzduchu, většina zoo je otevřena celoročně, stačí si jen vybrat. Mezi ty nejoblíbenější patří zoologická zahrada ve Dvoře Králové, Zlíně a Praze. Ovšem za návštěvu stojí i ostatní města.

Mořský svět

Pokud se vám v zimě nechce procházet venku, ale přesto byste rádi pozorovali zvířátka, pak se nabízí mořský svět. Rozmanité podvodní živočichy si můžete prohlédnout v mořském světě v Holešovicích, kde jsou žraloci a spousta dalších zajímavých zvířat. Kromě toho je zde podlahová projekce a různé efekty, které děti jistě zaujmou.

Alternativou je Obří akvárium v Hradci Králové – jde o největší sladkovodní akvárium u nás. Poznáte zde různé ryby, můžete zažít tropický prales na vlastní kůži či si vychutnat kávu s výhledem na piraně. K dispozici jsou i zážitkové programy.

Park miniatur

Park miniatur nabízí okouzlující zážitek. Na jednom místě si můžete prohlédnout spoustu významných památek. V Mariánských Lázních se nachází Miniaturpark Boheminium, kde na vás čekají miniatury významných míst České republiky. Kromě toho se park miniatur nachází také v Bystřici pod Pernštejnem na Vysočině.

Bobová dráha

Jestli si chcete užít aktivní dovolenou plnou zábavy, pak vyrazte na některou z bobových drah. Nachází se jich u nás hned několik. Tou nejdelší je Mamutí dráha na Dolní Moravě. Ovšem skvělé zážitky nabídnou i dráhy v areálu Bobovka na Lipně, Bobopark Čeladná či HappyWorld Harrachov. Nicméně nabízí se i řada dalších možností – tuto aktivitu můžete spojit s návštěvou dalších turistických míst v okolí.

Prohlídka hradů a zámků

Během zimy bývá většina hradů a zámků zavřená a prohlídky neprobíhají. Najdou se však i výjimky – zažít prohlídku mimo hlavní sezónu stojí za to. Po celý rok je k dispozici Hradní muzeum v Českém Krumlově, kde si můžete prohlédnout vzácné předměty ze zámeckých depozitářů. Zimní prohlídky nabízí také zámek Hluboká, nahlédnete do historie toho, jak se zde žilo Schwarzenbergům.

Za poznáním

Pokud vaše ratolesti zrovna nezaujmou hrady a zámky, zkuste to jinak – spoustu zajímavostí nejen z historie se mohou dozvědět v muzeích a zábavních parcích. Nabízí se například Muzeum hraček v Rychnově nad Kněžnou či Muzeum strašidel v Pelhřimově. V Plzni čekají rovnou dvě skvělá muzea, a to Muzeum loutek a Muzeum strašidel. A pokud doma máte malé koumáky, vezměte je na výlet do IQ parku Ideon v Pardubicích, do iQLANDIE a iQPARKU v Liberci či třeba do Techmania Science Center v Plzni.

Volno během jarních prázdnin představuje skvělou příležitost vyrazit za novými zážitky. Záleží přitom pouze na vás, zda si chcete užít adrenalin, klidné procházky či spoustu zábavy.