Živý nebo umělý? Smrk, borovice či jedlička? Do stojanu nebo do květináče? Dilemata ohledně vánočního stromečku mohou působit bolesti hlavy. My vám ale ukážeme, jak si vybrat, abyste nelitovali a užili si krásné a klidné svátky.
Jaký druh stromečku si vybrat?
Smrky oceníte hlavně díky tomu, že mají husté větve a bohatou korunu. Smrk ztepilý má kratší a tužší jehličí. Má typicky zelenou nebo šedozelenou barvu, ale brzy opadává. Smrk stříbrný naopak téměř neopadává. Má pevné větve s ostře pichlavým jehličím. Je zbarvený do šedozelena nebo stříbrna.
Borovice vydrží poměrně dlouhou dobu a svou vůní obohatí váš domov o vánoční pohodu. Borovice lesní nese delší jehličí. Oproti smrku má řidší korunu i větve, které jsou daleko od sebe. Borovice černá má jehličí o něco delší než borovice lesní. Její koruna je pevnější a širší , takže nezabere tolik místa. Cena borovic je nižší než u smrků.
Jedle pěkně vypadá, hezky voní, nepíchá, ale dáte za ni o korunku navíc. Jedle kavkazská je pravidelná s měkkým a lesklým jehličím. Navíc jedle téměř neopadává. Ovšem cenově vychází nejdráž.
Co při kupování stromu neopomenout
Kromě vzhledu, promyslete i výšku vánočního stromu. V potaz vezměte nejen výšku stropu vašeho obýváku, ale třeba i jak stromek dopravíte do bytu, nebo jak se jej po Vánocích budete zbavovat. U nás se nejvíce prodávají stromy v rozmezí 1,5 až 2 metry. Ale nejen velké stromy jsou parádou. Kromě nich pořídíte i vázané větve či stromky v květináči, které můžete postavit třeba na stolek.
U vámi vybraného stromu zkontrolujte jehličí, zda není seschlé a neopadává. Strom by neměl příliš ronit pryskyřici. Abyste měli jistotu o skutečném stavu stromu, nekupujte si strom už zabalený, ale nechte si jej zabalit až přímo.
Alternativa živého stromečku
Chcete-li chránit přírodu před předvánočním kácením a volíte raději umělou alternativu, tak je to zcela zbytečné. Stromy se pěstují na speciálních plantážích určených pro vánoční spotřebu. Jestliže se však obejdete bez stromu živého, umělý oceníte díky jeho trvanlivosti, protože neopadá a dá se použít opakovaně. Je to samozřejmě i cenově výhodnější koupě.
Skutečně nejšetrnější variantou jsou stromky půjčené. Už i v Česku jsou pěstitele, kteří stromy zasadí do květináčů a na Vánoce vám ho propůjčí. Až svátky skončí, strom jim opět vrátíte. Přes rok je o strom dobře postaráno a na další Vánoce je vám opět k dispozici.
Květináč nebo stojan?
Stromy v květináči jsou stále více populární. Není se čemu divit, přes Vánoce neopadá tak, jako řezaný a po svátcích si jej můžete dát třeba na zahradu.
Živý stromeček v květináči vám může vydržet i několik let. Musíte mu ale věnovat patřičnou péči. Než stromek umístíte do obýváku, nechte jej postupně aklimatizovat na vyšší teplotu. Jako přestupní stanice může posloužit garáž nebo chodba, kde se tolik netopí. Až jej po týdnu či dvou přesunete do interiéru, myslete na to, zda vámi zvolené místo je to pravé ořechové pro strom. Samozřejmě by měl být vzdálen od topení nebo krbu. Teplo by rychle přivedlo strom k úhynu. Jehličnany mají rády světlé prostředí, to by vám s výběrem umístění mohlo pomoci.
Nezapomeňte strom zalévat. Jelikož uvnitř v bytě je strom vystaven teplejšímu a suššímu prostředí, nedostává se mu tolik vláhy. Zalévejte jej zhruba obden. Vždy ale rukou osahejte hlínu, abyste jej nepřelili.
Strom ve stojanu je klasika, ale i tady je dobré nad volbou popřemýšlet. Důležitá je stabilita. Stojan musí být dostatečně bytelný, aby strom udržel. Zvažte, zda stromek nezajistíte silonovým lankem ke zdi, zvlášť v případě, že máte divoké děti nebo domácí mazlíčky. Stromeček vám nejdéle vydrží ve stojanu s nálevkou na vodu. Voda v nádržce zvýší hmotnost stojanu a zařídí tak stabilnější základnu.
Vyberte vhodný materiál stojanu. Nejtypičtější jsou dneska plastové stojany. Jsou lehké, takže se spíše hodí pro menší stromy. Stejně je to i se stojany dřevěnými. Větší až obrovské stromy raději umístěte do kovových nebo keramických stojanů. Vždy by ale měly mít nádržku na vodu.