Základ každé dílny tvoří bytelný pracovní stůl, který bude odpovídat všem vašim potřebám. Podle čeho jej vybírat, aby vám práci maximálně usnadnil, a přitom si zachoval své původní vlastnosti dlouhá léta?

Robustní konstrukce a vysoká nosnost je základem!

Základním požadavkem na každý dílenský stůl je především jeho pevnost a vysoká nosnost, která je zpravidla dána jeho robustní konstrukcí. Nikdo přeci nechce stůl, který se bude prohýbat nebo viklat.

Velmi oblíbené jsou montované dílenské stoly zhotovené z oceli s pracovní deskou z bukové spárovky. Tyto kousky vynikají maximální stabilitou a nosností, která by se v oblasti konstrukce měla pohybovat okolo v řádech stovek kilogramů nejlépe pak okolo půl tuny.

Svařovaný dílenský pracovní stůl (Foto: Kovos.cz)
Svařovaný dílenský pracovní stůl (Foto: Kovos.cz)

Pozornost věnujte i aplikované povrchové úpravě

Aby vám sloužil pracovní stůl v dílně dlouhá léta i při minimální údržbě, je nutné při výběru věnovat pozornost povrchové úpravě, a to nejen samotné dřevěné pracovní desky, ale i konstrukce. S opravou povrchu u pracovní desky si zpravidla poradíte během chvilky, ale oprava povrchu celé konstrukce včetně všech komponent může být zbytečně náročná. Zvolte si dílenský nábytek s práškovou RAL úpravou, která je plně funkční po dlouhá léta i v mírně vlhkém prostředí.

Svařovaný dílenský pracovní stůl (Foto: Kovos.cz)
Svařovaný dílenský pracovní stůl (Foto: Kovos.cz)

Jak velký pracovní stůl potřebujete?

Při výběru dílenského stolu byste si předem měli promyslet jeho ideální rozměry. Vhodně zvolené rozměry jsou závislé nejen na prostoru, do kterého budete ponk umisťovat, ale i podle toho s jak velkými předměty obvykle pracujete. Nezapomeňte pak zvážit i to, zda na dílenský stůl chcete permanentně umístit třeba svěrák.

Stůl s úložnými prostory nahoře (Foto: Kovos.cz)
Stůl s úložnými prostory nahoře (Foto: Kovos.cz)

Důležitá je i výška ponku

Aby dílenský stůl plně vyhovoval vašim potřebám, je vhodné zvolit i správnou výšku. Ta by totiž měla odpovídat tomu, zda práci vykonáváte vestoje nebo vsedě. V případě, že u práce převážně stojíte je vhodné volit výšku pracovní desky u ponku od metru nahoru. Jestliže však pracujete u stolu především vsedě, volte dílenské stoly s výškou pracovní plochy cca 80-105 cm.

Potřebujete i úložné prostory?

Při výběru správného stolu pro vaši dílnu se zamyslete i nad dostatkem úložných prostor. Vybrat si můžete mezi dílenskými stoly se zásuvkami, skříňkami a jejich vzájemnými kombinacemi. Velmi oblíbené jsou ponky s úložnou stěnou na nářadí, která je umístěna na čele stolu, zde by pak neměly chybět háčky, případně i přídavné police.

Úložná stěna na nářadí (Foto: Kovos.cz)
Úložná stěna na nářadí (Foto: Kovos.cz)