Ani ti nejopatrnější cestovatelé nejsou imunní vůči dopravním nehodám, přírodním katastrofám, politickým nepokojům a dalším nepředvídatelným událostem.

Většina cestujících předpokládá, že se na ně bude vztahovat jejich stávající zdravotní pojištění, ale není tomu tak. Zatímco tradiční plány mohou nabízet odpovídající vnitrostátní pokrytí, nejsou určeny pro mezinárodní cestování. Vaše dovolená se může změnit z příjemné na velmi komplikovanou, pokud nejste připraveni na lékařskou pohotovost, když jste mimo domov.

Rezervace cestování s sebou vždy nese určitou míru nejistoty. Cestovní pojištění poskytuje záchrannou síť, takže můžete vykročit s důvěrou. Pojištění je navrženo tak, aby pokrylo velká finanční rizika, která nechcete nést sami. Možná nebudete chtít cestovní pojištění na levné cesty, ale může vám poskytnout pocit bezpečí, i když v podstatě jen jedete vlakem do Chorvatska.

Co kryje cestovní pojištění

V závislosti na typu krytí, které hledáte, vám níže uvedené informace pomůžou určit, co hledat při výběru pojištění:

 • Úhrada léčebných výloh, pokud onemocníte nebo se zraníte na cestě a potřebujete pohotovostní péči, která není pokryta vaším pravidelným plánem zdravotního pojištění.
 • Když se zraníte nebo onemocníte na výletě, nechat se odvézt do nejbližší nemocnice nebo v případě potřeby odletět domů.
 • Nouzová evakuace a repatriace
 • Náhrada nevratných rezervací, pokud onemocníte a musíte předčasně zrušit nebo ukončit cestu. Náhrada, pokud vám vzniknou dodatečné náklady (např. ubytování) v důsledku zpoždění letecké společnosti nebo jiného dopravce.
 • Zrušení, přerušení a zpoždění cesty
 • Náhrada nevratných rezervací při zrušené cestě.
 • Platba za ztracená, odcizená nebo poškozená zavazadla.
 • Asistence při právních problémech v zahraničí.
 • Pojištění při poškození vozu z pronájmu.

Než si koupíte pojištění, věnujte trochu času tomu, abyste se seznámili s různými typy produktů cestovního pojištění, s jeho cenou a s tím, co zahrnuje a co vylučuje. Pokud cestujete v těchto nejistých časech, měli byste se ujistit, že zvolené zásady pokrývají mimořádné události související s koronavirem. Obvykle platí, že čím důkladnější pokrytí, tím více to bude stát.

Co ovlivňuje cenu cestovního pojištění

Obecně se cena bude lišit v závislosti na:

 • Délka a náklady na cestu: Čím delší a dražší cesta, tím vyšší náklady na pojištění.

 • Náklady na místní zdravotní péči: Vysoké náklady na zdravotní péči ve vaší destinaci mohou zvýšit cenu cestovního pojištění.

 • Zdravotní stavy, které chcete pokrýt: Nemoci, které již máte, zvýší náklady na krytí cestovního pojištění.

 • Výše a šířka krytí: Čím více rizik pojistka pokrývá, tím více bude stát.

 • Váš věk: Obecně platí, že čím jste starší, tím vyšší je cena.

Jak získat cestovní pojištění

Kreditní karty

Některé kreditní karty nabízejí pojištění zrušení cesty a pronájmu auta, pokud kartu použijete k rezervaci cesty nebo auta.

Pro: Pokrytí je zdarma.

Proti: Pojištění si nemůžete přizpůsobit svým potřebám. Většina kreditních karet nabízí sekundární pojištění pronájmu auta, které hradí náklady, které nepokrývá váš běžný plán pojištění auta.

Cestovní kanceláře a cestovní rezervační stránky

Cestovní pojištění si můžete zakoupit při rezervaci letu, hotelu a pronájmu auta.

Klady: Nákup je stejně rychlý a snadný jako kliknutí na „ano“ při rezervaci rezervace. Pokrytí je levné.

Nevýhody: Pokrytí nelze přizpůsobit. Některé pojišťovny však spolupracují přímo se specializovanými pojišťovnami na cestování. Povětšinou u nich najdete smluvní kontrakt s ERV, která se na cestovní pojištění specializuje. Pak lze pojištění přizpůsobit vašim potřebám bez problémů.

Pojišťovny

Cestovní pojištění si můžete sjednat přímo u pojišťovny.

Výhody: Můžete si vybrat politiku, která vyhovuje vašim potřebám. Mnoho webových stránek cestovních pojišťoven také nabízí informace, které vám pomohou porozumět krytí.

Nevýhody: Budete muset jít na více webových stránek, abyste porovnali pokrytí a ceny, pokud nezamíříte rovnou na stránky specialisty na cestovní pojištění, například ERV pojišťovna. Standartní pojišťovny nabízí cestovní pojištění také, ale bývá méně variabilní, nebo nedokáže pokrýt všechny vaše potřeby.

Srovnávače cestovního pojištění

Můžete porovnat různé zásady a zkontrolovat nabídky najednou na základě kritérií vyhledávání zájezdu, která jste zadali do vyhledávacího formuláře.

Klady: Můžete si vybrat politiku, která vyhovuje vašim potřebám, a porovnat zásady a ceny na jednom místě.

Nevýhody: Porovnání více pojištění vyžaduje čas. Každý srovnávač inzeruje, že právě on má ty nejlepší ceny a služby. Popravdě,  nemůžou být všichni nejlepší. Proto i u srovnávačů je třeba věnovat čas tomu, abyste pro sebe našli nejvhodnější řešení. Ať už tedy sáhnete po Ušetřeno, Srovnávači, nebo jiném portálu, připravte se na to, že vás bude čekat poměrně dlouhé studium - pokud vaším cílem ovšem není pojistit se rychle, a nekladate na pojištění žádné větší nároky.