Děti můžete učit finanční gramotnosti již od jejich raného věku, u těch odrostlejších slouží k upevnění návyků a vlastnímu rozhodování o zdrojích kapesné. V tomto článku vám představíme 9 osvědčených tipů, jak vychovat finančně zodpovědné potomky.
Metody pro rozvoj finanční gramotnosti u dětí
Spoření pro děti nestačí, je důležité také naučit ratolesti s penězi pracovat. Finanční gramotnost je v dnešní době klíčovou dovedností pro úspěšný život. Výzkumy ukazují, že individuální ekonomické návyky se formují již v raném dětství, zhruba kolem nástupu do školy, proto je zásadní začít včas. Vyzkoušejte praktické tipy, díky kterým se děti naučí hospodařit s penězi a rozvinou svou finanční inteligenci.
Tipy pro finanční vzdělávání dětí
-
Mluvte o penězích otevřeně – co to je, k čemu slouží a jak se ocitnou v peněžence či na účtu. Nevyhýbejte se diskusím o rodinném rozpočtu a finančních rozhodnutích.
-
Děti se učí pozorováním, proto je podstatné demonstrovat zdravé finanční návyky. Jděte jim příkladem a názorně ukažte, jak hospodaříte se svými příjmy.
-
Vysvětlujte rozdíl mezi potřebami a přáními: Pomozte potomkům rozlišovat mezi nezbytnými výdaji a luxusem. U nákladnějších přání (např. nový mobil, počítač, vybavení pokojíčku atd.) je vhodné, aby se dítě na nákupu podílelo předem dohodnutou částí. Naučí se, že nic není zadarmo a že je nutné si na hodnotnější věci (finanční cíle) nějaký čas spořit.
-
Zapojte děti do nákupů a nechte je pomáhat s výběrem zboží a placením, aby pochopily hodnotu peněz.
-
Předškolní děti baví „korunky“ v kasičce, nejoblíbenější jsou průhledná prasátka či interaktivní pokladničky. Jakmile naspoří dost, mohou malí střadatelé své prostředky směnit za vytouženou hračku či oblíbenou zábavu (případně se na ní jen finančně podílet).
-
U školáků zaveďte systém kapesného. Pravidelné a nepodmíněné kapesné učí děti hospodařit s omezeným rozpočtem.
-
Zahrajte si hry jako Monopoly nebo Dostihy a sázky a užijte si zábavu i nenápadné poučení. Na principu omezených zdrojů fungují i některé strategické počítačové hry či finanční aplikace pro interaktivní výuku.
-
Teenageři ocení svobodu, kterou jim poskytne vlastní bankovní účet. Kromě kapesného by měli mít možnost si i vydělat vlastní prostředky na brigádě nebo pomocí doma nad rámec běžných povinností.
-
Než váš potomek vylétne z hnízda, měli byste si popovídat nejen o sestavování rozpočtu domácnosti, finanční rezervě, investicích a spoření, ale i o úskalí lákavých půjček. Připomeňte mu, že vždy budete připraveni poradit či pomoct, kdyby si v nějaké situaci nevěděl rady.
Investice do budoucnosti vašich dětí
Finanční vzdělávání dětí je dlouhodobý proces, který vyžaduje trpělivost a konzistentnost. Začněte jednoduchými koncepty a postupně přidávejte složitější témata podle věku a schopností potomka. Pamatujte, že vaše chování a hospodaření má na dětské vnímání peněz velký vliv. Pomozte svým dětem vybudovat pevné základy pro jejich budoucnost, vaše investice se mnohonásobně vrátí v podobě jejich finanční stability a nezávislosti.