Německá policie, která zasahovala v průběhu úterý proti aktivistům protestujícím proti těžbě uhlí v Porýní, zadržela ekologickou aktivistku Gretu Thunberg. Společně se skupinou několika desítek dalších aktivistů se dostala k okraji povrchového dolu Garzweiler v severním Porýní, kam je z bezpečnostních důvodů vstup zakázaný, jelikož je strmý a extrémně nebezpečný.

Stovky záběrů kolujících na sociálních sítí ukazují, jak aktivisté zablokovali rypadlo a železniční koleje a jejich následné střety s německými policisty. Protest souvisel s vyklizením nedaleké obce Lützerath, kterou čeká kvůli dobývání uhlí demolice. Lützerath tvoří několik domů a statků, ve kterých ještě v roce 2008 žilo přibližně 80 lidí, ti se však museli vystěhovat, aby zde mohla RWE rozšířit hnědouhelný důl.

Greta Thunberg byla zadržena přibližně devět kilometrů od vesnice Lützerath, odkud ji z místa protestu doslova odnesli tři těžkooděnci německé policie. Němečtí policisté aktivisty nešetřili a během dne se neostýchali použít obušky a slzný plyn na část demonstrantů, která se usadila u strmého okraje dolu.

I přes protesty se policie ve spolupráci s RWE, které důl Garzweiler patří, pustila do vyklízení Lützerathu. Odstranila silniční zátarasy a začala kácet stromy a bourat domy, z nichž se obyvatelé již dříve odstěhovali. Část aktivistů si dokonce vytvořila příbytky ve stromech a dva se ukryli v tunelu pod zemí.

Protesty klimatických aktivistů probíhaly i jinde, než jen u Lützerathu

V Dole Inden, ležícím několik desítek kilometrů jižně, obsadily téměř tři desítky aktivistů rypadlo, které kvůli protestu muselo přerušit práci.

Dodávku uhlí do uhelné elektrárny Neurath, taktéž patřící koncernu RWE, zdržela skupina přibližně 120 demonstrantů, kteří obsadili koleje, po nichž se uhlí do elektrárny dováží. „Tudy dnes žádný vlak s uhlím nepojede. Vlastními těly bráníme zkáze.“ uvedli aktivisté ze skupiny Ende Gelände, než byli po vzoru Grety Thunberg taktéž odneseni těžkooděnci. V Kolíně nad Rýnem se zase protestující neváhali přilepit k silnici, čímž způsobili značné komplikace dopravě v době špičky.

Aktivisté se protesty snaží zabránit tomu, aby uhlí skončilo v uhelných elektrárnách a ty do ovzduší vypustily tuny oxidu uhličitého příspívajícího k oteplování klimatu. Energetická skupina RWE však trvá na tom, že uhlí z Garzweileru je potřebné pro zásobování elektráren v době energetické krize.

Z průzkumu veřejného mínění pro televizi ZDF vyplývá, že 59 procent Němců je proti dalšímu rozšiřování hnědouhelných dolů a pro jich je 33 procent.