Elon Musk čím dál více přibližuje realitu ke sci-fi. Společnost Tesla světu představila Optima, humanoidního robota, který by měl být novou pracovní silou a odstartovat tak éru bez chudoby a těžké práce.

Robot na scéně

To co jsme doteď znali z filmů se podle Muska má stát brzkou realitou. Robot, kterého představil na akci „Al Day“ (Den umělé inteligence), je prý první z milionu, které Tesla vyrobí. Optimus nakráčel na pódium, obecenstvo pozdravil a předvedl jim robotí taneček. Kromě toho se divákům promítalo i video, kde se Optimus už víc předvádí. Přenášet krabice, zalévat květiny či pomoc ve výrobním závodě, nic z toho není pro Optima problém.

Optimus nese jméno podle robota, hlavní postavy z akčního filmu Transformers, který se umí změnit v náklaďák. Podle Muska je Optimus skutečným průkopem v robotice. Připouští sice, že robot potřebuje ještě 5-10 let na vylepšení, ale jednou z něj bude velmi výkonný a nápomocný robot. Vyrábět se bude po milionech a na rozdíl od dnešních robotů, kteří jsou velmi drazí, by Muskovi roboti neměli stát více než 20 tisíc dolarů. Roboti jsou ideální pro práci v továrnách, kde by měli zastat práci, která je nudná a nebezpečná.

Stále platí, že nejdokonalejším strojem je lidské tělo. Právě tak je sestaven i Optimus. Konstrukce jeho robotického těla převzata právě z těla lidského. Humanoidní robot má podobnou výbavu jako člověk. Prototyp robota měří 173 cm a váží 57 kg.

Aby byl robot schopný plně nahradit člověka v práci, musí mít jeho baterie dostatečnou výdrž. Tesla se proto zaměřila na efektivitu baterie a když je robot v klidu, tak se výkon baterie snižuje. Neúnavný robot je tedy omezený pouze baterií. Jinak je schopný se pohybovat rychlostí až 8 km/h a v rukou unese až 20 kg.

Tesla směřuje k úžasné budoucnosti

Společnost Tesla už nechce dělat jen automobily, ale mnohem raději by se stala lídrem ve vývoji umělé inteligence. Je to ale stále v souladu s ideou společnosti, podle které chtějí vytvářet technologie přispívající k rychlejšímu přechodu k udržitelné energii? Elon Musk připustil, že to skutečně nejde ruku v ruce se původní vizí Tesly. Kromě toho, není to tak dávno, co sám Elon Musk před umělou inteligencí varoval. Nyní argumentoval tím, že se společnost Tesla snaží o stvoření „úžasné budoucnosti“.

Reakce na Muskovo novátorství jsou rozličné. „Je opravdu úžasné, že se tak rychle dostali na tak vysokou úroveň. Co mi není úplně jasné, je to, jaké by mohlo být jejich využití, aby jich Tesla mohla prodat miliony.“ Uvedl Aaron Johnson, profesor inženýrství na Carnegie Mellon University.

Podle Henriho Bena Amora, profesora robotiky z Arizona State University, je určitý rozdíl mezi ambicemi a dosavadními výsledky společnosti Tesla. „Co se týče schopnosti stabilně chodit nebo schopnosti uchopovat předměty, čeká je ještě spousta práce.“ Co ale ocenil, je předpokládaná cena, která je mnohem nižší, než současné ceny humanoidních robotů.

Copak jsme se z knih a filmů nepoučili?

Posledních 100 let dochází v technologiích ke neuvěřitelným pokrokům. Ať se nám to líbí nebo ne, technologie jsou součástí našich životů a jediné, co můžeme udělat, je naučit se je správně používat. Není tedy otázkou, zda se roboti stanou běžnou součástí našich životů, ale spíše kdy. Pokud to neudělá Musk, udělá to někdo jiný. Doufejme, že jsme na budoucnost připraveni.