Jedenapadesátiletý Elon Musk, byznysmen a šéf společnosti Tesla, SpaceX a Twitter, byl donedávna nejbohatším mužem světa. To už ale neplatí, neboť zchudl tak moc, že si tím zasloužil zápis do Guinessovy knihy rekordů. Informovali o Muskově nešťastném rekordu 6. ledna a dále sdělili, že přesná ztráta se vypočítat nedá a existují jen hrubé odhady.

Prvenství, o které opravdu nestál

Podle časopisu Forbes Muskovo jmění od listopadu 2021 kleslo z 320 miliard dolarů na 155 miliard dolarů. Ztrátou 165 miliard dolarů tak překonal rekord v „meziročním propadu hodnoty majetku”. Muskovy vypočtené ztráty jsou jen přibližné, ale od dosavadního držitele rekordu měl takový náskok, že není důvod pochybovat.

Elon Musk  (Foto: Patrick Pleul)
Elon Musk (Foto: Patrick Pleul)

Z první příčky sesadil japonského investora Masayoshi Sona, zakladatele společnosti SoftBank a SoftBank Mobile. Ten měl v roce 2000 meziroční ztrátu necelých 60 miliard dolarů.

Může za ztráty Twitter?

Musk začíná doplácet na mnohost svých aktivit. Příliš se věnuje Twitteru, který koupil minulý rok za 44 miliard dolarů. Většina jmění Elona Muska je vázána na technologickou společnost Tesla, prostředky na financování získal prodejem velkého množství akcií společnosti. Jenže Tesla se momentálně potýká s poklesem akcií, které ztratily zhruba dvě třetiny hodnoty. Mimo to má společnost problémy ve výrobě, je oslabená poptávka v Číně, pomohly také vysoké ceny energií v Evropě a přibývá i konkurence na trhu. Zda bylo Muskovo rozhodnutí odkoupit Twitter rozumné, ukáže čas. Že s ním budou komplikace bylo očividné již od začátku.

Založení účtu

Založte si chytrý bankovní účet bez poplatků a získejte odměnu až 3 000 Kč

Musk se v dubnu minulého roku rozhodl odkoupit sociální síť Twitter, ale setkal se s nespoluprací dosavadního vedení společnosti, která se zuby nehty bránilo, až jejich spor vyvrcholil soudní pří. Musk za Twitter nabízel 44 miliard dolarů. Když vedení na částku kývlo a souhlasilo by s prodejem, Musk couvl. Začal naznačovat, že vedení Twitteru nadsazuje počty uživatelů a ignoruje falešné účty. Soudně se začal dožadovat odkrytí skutečných čísel, a tak hodnota Twitteru tak razantně propadla, že se na soud obrátilo i vedení Twitteru.

Nakonec Muskovi nejspíš došlo, že buď přistoupí na původní částku a bude mít Twitter, nebo zaplatí stejnou sumu za prohrané soudy a nebude mít nic, tak raději sáhl do peněženky a 44 miliard za společnost zaplatil. Sám si na cestu položil trny, neboť Twitter měl menší hodnotu, než za jakou ho koupil. To ovšem není konec. Jako nový majitel na přivítanou vyhodil všechny manažery, ohlásil výrazné propouštění a všem řekl, že buď budou pořádně makat, nebo dostanou výpověď. Mnoho zaměstnanců to vzalo za své a skutečně si hledali práci jinde.

Elon Musk (2019) (Foto: CNBC)
Elon Musk (2019) (Foto: CNBC)

Twitter se potýká s mnoha problémy i nadále. Například Musk zpoplatnil část služeb, čímž přinutil uživatele přejít ke konkurenčním společnostem. Mimo to zrušil veškeré kontroly obsahu a navrátit pozastavené účty, aby měl podle demokratických principů každý právo na svobodu slova. To vzápětí ale popřel, když nechal znepřístupnit účet zveřejňující polohu jeho soukromého tryskáče. Zanechává dojem byznysmena, který chce přilákat na Twitter velká zvířata z kontroverzní scény spíš, než bojovníka za demokracii.

Miliardář na mizině?

Je otázkou, zda Muska finanční ztráta trápí. Přišel o titul nejbohatšího člověka na světě, zaujímá teď až druhé místo, tudíž o peníze u Musků nejspíš ani tak nebude nouze. Nejbohatším mužem je v současnosti Bernard Arnault, ředitel francouzského koncernu LVMH, který se věnuje prodeji luxusního zboží. Spadají pod něj značky jako Louis Vuitton, Christian Dior, Moët Hennessy nebo Sephora. Pokud jde o společnost Tesla, i nadále zůstává automobilkou s největší hodnotou na světě. Na druhém místě je Toyota, jejíž cena má být o 100 miliard dolarů nižší.