Zhoršení zraku je mnohdy pozvolné a nemusíte ho ani zaznamenat, zejména pokud již nosíte brýle. Navíc existují i různá onemocnění, která včas odhalí pouze důkladné vyšetření. Proto byste neměli podceňovat pravidelné kontroly.
Měření zraku
Pokud nosíte brýle nebo kontaktní čočky, je vhodné nechat si jednou za čas přeměřit dioptrie. Díky tomu lze zajistit optimální korekci vady – počet dioptrií se totiž postupem času může měnit. Proto byste alespoň jednou za dva roky měli navštívit optometristu. Určitě byste tak měli učinit po 35. roku, kdy se zrak začne “kazit”, aniž byste s ním předtím měli problémy.
Pokud totiž nosíte brýle s již nevyhovující korekcí, oči jsou více namáhány. Snaží se doostřovat, což může vést k bolestem hlavy, suchosti či celkovému podráždění očí. V dnešní době přitom probíhá měření zraku bez zdlouhavého čekání. Celý proces trvá do půl hodiny, můžete ho tedy absolvovat například během polední přestávky nebo během návštěvy nákupního centra.
Vyšetření u lékaře
Kromě měření zraku byste měli pravidelně podstupovat také vyšetření zraku lékařem – oftalmologem. Ten se nezaměřuje jen na korekci očních vad, ale také na zdraví oka. Onemocnění očí mnohdy může souviset i s jinými problémy, například cukrovkou, jde tedy o důležité vyšetření.
Jak rozlišovat mezi oftalmologem a optometristou? Pokud chodíte pravidelně na měření zraku, optometrista si může všimnout nějakého problému a doporučit vám návštěvu lékaře.
Optometristé obvykle zmiňují u mladších lidí preventivní prohlídky ve frekvenci dvou až tří let. U lidí 45-61 let věku vystavuje od února 2021 praktický lékař doporučení k návštěvě oftalmologa jednou za čtyři roky. Cílem je hlavně včasná detekce bezpříznakových onemocnění.
Prevence
Klíčová je proto prevence. Lékař dokáže díky odbornému vyšetření odhalit všechny případné problémy. Nejčastěji se jedná o makulární degeneraci, šedý nebo zelený zákal. Včasnou léčbou lze postup onemocnění zpomalit, případně se využívá chirurgická léčba. V každém případě je důležité včasné řešení, aby se předešlo úplné ztrátě zraku.
Pravidelné měření zraku je stejně důležité jako vyšetření u lékaře – oboje má svůj význam. Proto byste neměli vynechávat návštěvu u optometristy a oftalmologa. Oči jsou velmi citlivé, prevence je proto opravdu důležitá.