Domácí mazlíček je členem vaší rodiny, proto není žádným překvapením, že s ním plánujete také svou dovolenou. Vyrazit si za hranice České republiky nebude žádný problém, ale je třeba vyřídit několik formalit. Které to jsou?

Rodinné dovolené se čtyřnohým parťákem

Cestování s domácími mazlíčky není nic neobvyklého. Soukromé apartmány i hotelové resorty nabízejí pohyby s domácími mazlíčky a v mnohých jsou na chlupáče dokonce vybaveni vlastními pelíšky, miskami i granulemi.

Pokud i vy patříte k vášnivým cestovatelům, kteří touží vyrazit za hranice naší země a přitom chtějí mít po boku svého chlupáče, přečtěte si, co je třeba zařídit. Kromě základní výbavy pro vašeho čtyřnohého kamaráda budete muset zařídit důležité dokumenty a zdravotní prohlídku.[1]

Cestování se zvířaty v EU

Pro cestování s domácími mazlíčky v rámci Evropské unie jsou daná pravidla, kterými se každá členská země musí řídit. Tato pravidla platí pro neobchodní přesuny. Tedy pro ty, na které se nevztahuje prodej nebo převod vlastnictví zvířete na jinou osobu. Pokud cestujete s domácím mazlíčkem do zemí mimo unii, pravidla a podmínky pro vstup a výstup dané země si určuje stát, kam cestujete. Na tyto podmínky se podívejte, abyste se vyhnuli případným pokutám nebo problémům na hranicích.

Jaké podmínky je třeba splnit pro cestování s domácími mazlíčky

Označení mikročipem

Dříve, než zvíře necháte očkovat a zajistíte mu vlastní cestovní pas, je nutné ho označit mikročipem dle příslušné ISO normy pro mikročipy a čtecí zařízení. Vhodný typ mikročipu má váš veterinář, který jej také zvířeti aplikuje. Uznávané je i tetování, pokud je dobře čitelné a provedené před červnem 2011 (tuto skutečnost je třeba doložit potvrzením v petpasu).

Vystavení cestovní pasu pro zvíře

Stejně, jako vy cestujete na občanský průkaz nebo cestovní pas, bude i váš čtyřnohý parťák cestovat na takzvaný petpas. Ten vystaví váš vybraný veterinář. Do tohoto pasu pak veterinář napíše veškeré údaje o zvířeti, vaše údaje a zaznamená veškerá provedená očkování, odčervení a doplní jiné záznamy, například pravidelně užívané léky, zdravotní problémy apod.

Zvíře musí být starší 12 týdnů a musí být očkované proti vzteklině. V této chvíli nastává důležitý moment, protože pro vycestování musí uplynout od vakcinace proti vzteklině 21 dní. Dříve zvíře nesmí vycestovat! V případě přeočkování, které proběhlo v době platnosti předchozího očkování, může cestovat hned.

Tip redakce: První vakcinaci nebo „propadlé“ přeočkování zařiďte s dostatečně dlouhým předstihem. Některé veterinární stanice nemusí vystavit petpas hned, proto si domluvte se svým veterinářem veškeré náležitosti s dostatečným předstihem.

S kolika zvířaty je možné vycestovat?

Za neobchodní cestou může s jednou osobou vycestovat maximálně 5 zvířat. Počet zvířat může být navýšen v jen odůvodněných případech. Sem spadají sportovní akce, výstavy či soutěže.[2]

Sjednejte si pojištění PetExpert

Pojištění psů a koček s nejlepším krytím na trhu.

Nezapomeňte na odčervení

Každé zvíře je třeba pravidelně odčervovat. Chráníte tak zdraví nejen domácího mazlíčka, ale také to vaše. Pokud se chystáte vyrazit na dovolenou například do Finska, Irska nebo na maltu, musí být zvíře odčerveno proti echinokokům 120 až 24 hodin před vstupem do země. Tento úkon musí provést veterinář a musí být potvrzené v petpasu. Obvykle se používá Caniverm nebo Drontal. Ten správný vybere veterinář.

Pokud cestujete do zemí, kde se echinokokové vyskytují, je nutné provést odčervení i po návratu. Echinokokóza je nebezpečná infekce, která je přenosná na lidi.

Na závěr

Cestování s domácími mazlíčky nepředstavuje v rámci EU žádné problémy. Jistě se jako každý správný majitel o svého čtyřnohého chlupáče náležitě staráte, proto je očipování, očkování a odčervení naprosto samozřejmou záležitostí. Pokud váš čtyřnohý miláček není zatím očkován či očipován, obraťte se co nejrychleji na svého vybraného veterináře, se kterým domluvíte potřebné náležitosti s dostatečným předstihem . Pokud si nejste jisti, co všechno obnáší vakcinace nebo chcete zjistit další potřebné informace ohledně cestování se zvířaty, obraťte se na stránky Státní veterinární správy, kde najdete veškeré aktuální informace.[3]

Často se ptáte

1️⃣ Kolik stojí cestovní pas pro psa?

Lékař nejdříve zkontroluje zdravotní stav vašeho psa, vypíše historii očkování a označí psa čipem nebo tetováním. A kolik stojí psí pas? Vydání dokladu totožnosti stojí přibližně 500 Kč.

2️⃣ Kde se vystavuje pas pro psa?

Evropský pas zvířete pro psa nebo kočku může vystavit každý schválený veterinář, který zároveň získal povolení k vydávání těchto pasů. Dokument je platný po dobu života vašeho čtyřnohého mazlíčka. Musí se v něm ale pravidelně aktualizovat údaje o očkování.

3️⃣ Co musí mít pes při cestě do zahraničí?

Ve všech zemích Evropské unie musí mít pes platný evropský pas. Rovněž musí mít platné očkování proti vzteklině. Zjistěte si podrobnosti o zemích, kudy projíždíte a kde dovolenou strávíte. Mnoho z nich trvá na každoročním přeočkování proti vzteklině.

4️⃣ Jakou přepravku pro kočku?

Mezi nejběžnější přepravky na kočky patří plastové s kovovými či plastovými dvířky. Využijete ji ve všech dopravních prostředcích. Vhodné jsou pro kočky, ale i pro menší psy. Často jsou snadno rozebratelné.