Všimli jste si někdy těch zajímavých bot se širokou špičkou, které lidi nosí? Že ne? To je ale škoda. Barefoot boty mají dát člověku pocit, že chodí na boso. Jak a proč? To se dozvíme v tomto článku.

Výklad slovíček

 • Barefoot = na boso/bosý
 • Barefoot obuv = obuv simulující chůzi bosky
 • Chůze barefoot = chůze na boso

Vzhled

Pro barefoot boty je typická co nejtenčí podrážka, která má napodobovat chůzi na boso. Široká špička barefoot bot odpovídá tvaru a šířce chodidla, má tak dát prostor prstům. Jelikož má ale každý nohu jinou, tak i každá barefoot značka je určená pro jiný typ chodidla. A pozor! Jsou i trendy.

Dalším plusem je lehkost barefoot bot. Jedna bota pro dospělého jedince váží zhruba dvě stě až tři sta gramů. Oproti obyčejné botě, která váží sedm set gramů, mají opravdu nízkou hmotnost. Tuto přednost jistě oceníme po dni, kdy budeme celý den na nohou.

Zdravotní benefity

Barefooty boty byly navrženy předními českými fyzioterapeuty. Výzkum Ahinsa shoes potvrdil, že barefoot obuv kladně působí na naše tělo. Odstraňují potíže s nohami, bolestí zad a hlavy, dále pozitivně účinkují na problémy se svaly pánevního dna(oslabení svalstva způsobuje například inkontinenci nebo menší chuť na pohlavní styk). Pomáhají také při problémech s kyčlemi a koleny. Pomohly dokonce i lidem s vybočenými palci, a to právě proto,že prsty mají v obuvi dostatek místa.

Chůze bosky stimuluje mozek, máme tak i lepší náladu.

Barefoot boty nám pomohou zbavit se výše uvedených zdravotních potíží, i když je budeme nosit "na střídačku" s obyčejnou obuví, když nám tento typ bot například nedovoluje firemní dress code. Větší efektivita bude ale znát u těch, kteří nosí jen je a pravidelně.

Tip

Je vhodné nepřejít okamžitě a střelhbitě z obyčejných bot na barefoot boty. Jako doporučení udává fyzioterapeutická firma Ahinsa, aby si kupující barefoot bot do nich zakoupili anatomicky tvarovanou vložku s částečnou podporou klenby.

Jak správně chodit bosky?

Děti umí chodit bosky zcela přirozeně, dospělí se to musí naopak znovu naučit. Lidé jdou přirozeně zvyklí dupat na patu, protože je to nutí dělat tlustá podrážka a zvednutá špička obyčejných bot.

V barefoot botách chodíme pomalu, děláme kratší kroky a došlapujeme na přední stranu chodidel. Nikdy nedupeme na patu! První kroky se nám ale mohou zdát krkolomné, nepříjemné a nepřirozené, ale chce to jen cvik.

Co všechno lze v barefoot obuvi dělat?

Kvůli tomuto specifickému typu bot se nemusíme vůbec omezovat. Dokonce není žádným problémem, rozhodneme-li se v barefoot botách běhat.

Jak si správně vybrat první barefoot boty?

Je třeba se zaměřit na následujících osm bodů:

 • neřídíme se stávající velikostí bot
 • bota má dostatek místa pro prsty
 • necháme si před palcem místo
 • změříme si šířku nohy
 • noha v botě "nelítá," ale bota nohu nesmí svazovat
 • výška nártu je pro výběr také důležitá
 • boty nesmí nikde tlačit
 • musíme se v botě cítit dobře hned napoprvé

Barefoot boty pro dospělé i děti

Barefoot botky lze koupit nejen nám, ale i těm nejmenším dětem. Ceny se hodně různí, ale mohou dosahovat až několika tisíc korun.

Anketa

Na otázku „Nosíte barefoot obuv?“ odpovědělo čtyři sta tři respondentů. Níže je uvedeno procentuální zastoupení odpovědí:

Ano, jiné boty už nenosím 26 %
Ano, střídám je s běžnými botami 39 %
Ne, jsou příliš drahé 20 %
Ne, nevyhovuje mi to 4 %
Ne, nelíbí se mi 11 %

Zdraví ovlivňuje správná obuv

Doba chození bosky je již dávno pryč, a to byla tak zdravá. Možná právě proto se fyzioterapeuti rozhodli stvořit zbrusu nové trendy boty, které mají simulovat chození bosky. Tyto botky nám zlepší zdravotní stav a také naše nálada se ihned vyjasní. Tak pojďme do toho.