Hradčany, Český Krumlov, Adršpach, Moravský Kras, nebo Český ráj. Taky jste na těchto místech byli snad stokrát? Dětské výlety s babi a dědou, školní výlety, nebo se svou první láskou, když vás rodiče pustili dál než za humna? Jsou to nádherná místa, o tom není pochyb.

Chlouby naší země, kde si přes haldy turistů nemůžete udělat ani slušnou fotku a za špatnou kávu zaplatíte víc než u vás na vsi za polední menu. Ta místa za to nemůžou, popularitu definovaly dějiny či sama příroda. Je to ale dobrý důvod podívat se i na místa, která jsou chloubou spíše regionů a moc přespolních o nich nemá páru.

Slezská Harta (Moravskoslezský kraj)

Slezská Harta, svým tvarem připomínající čínského draka, je vodní nádrž v České republice vybudovaná na řece Moravici v Nízkém Jeseníku v Moravskoslezském kraji. Zde si můžete zvolit, zda pojedete na dovolenou na Moravu, nebo do Slezska. V obou případech totiž budete mít pravdu. Pod vodní hladinou se totiž nacházejí historické hranice Moravy a Slezska.

Jako i u jiných českých nádrží, i Harta musela přinést své oběti, a to částečnou či úplnou likvidaci šesti obcí, na jejichž půdě se nyní vodní plocha rozkládá. Proto nebuďte překvapeni, když silnice, po níž se blížíte k vodě, pokračuje pod volní hladinou. Stavba započala roku 1986.

Samotné napouštění se zahájilo deset let poté a mělo trvat celých šest let. Avšak díky katastrofálním povodním roku 96-97 se tato doba zkrátila na polovinu.

A proč nás to má zajímat? Byli jste někdy v Bruntále? Říká se „hrozná ďura, ale okolí pěkné“. A ono je to tak! Okres Bruntál, to je jedinečné přírodní dědictví. Úrodné zelené kopce, stráně, lesy. Není proto divu, že si zdejší krajinu vybral režisér Luc Basson pro natáčení svého velkofilmu Johanka z Arku.

Ale zpět k nádrži. Vodní plocha se rozkládá na necelých 9 kilometrech. Je dost velká na to, aby si každý urval svůj liduprázdný kousek. A to se zde nachází dětské tábory, kemp, aleje rybářů, půjčovna paddleboardů i malý přístav pro lodní dopravu. Pokud však cestujete bez dětí a chcete si užít trochu té nerušené romantiky, zajisté najdete prázdnou travnatou plážičku, kde můžete odhodit plavky a strávit noc v hamace. A kulturní zajímavosti? Již 8 let se zde pořádá festival dračích lodí s vystoupením českých kapel a letním kinem. Tak co? Dáte šanci Bruntálsku?

Oheb (Pardubický kraj)

Pokud jste lovci „insta friendly places“, pak zřícenina hradu Oheb nad Sečskou přehradou nesmí chybět ve vaší sbírce. Říkáte si: zříceniny? Nuda... A v tom s vámi souhlasím. Jenže tady v podstatě vůbec nejde o hrad samotný, středověkou kamennou tvrz již odvál čas. Ale to místo! Oheb byl, světe div se, postaven na kopci, což by ještě nebylo nic zajímavého, kdyby ten kopec nebyl vysoký skalní rulový ostroh tyčící se nad vodní nádrží Seč. Přehrada, jíž do kulata obkreslují lesy, s ostrovem uprostřed vodní hladiny, je vyhlášenou přírodní rezervací. Proto když vystoupáte na Oheb, respektive na jeho napůl kamenné, napůl skalní zbytky, rozprostře se před vámi podívaná jako z nějakého kanadského kaňonu.

Ač je zde všude vstup na vlastní nebezpečí, jsou do map zaneseny oficiálně 4 vyhlídková místa. Kromě dechberoucích výhledů a procházek po zřícenině a okolních lesích, místo nabízí samozřejmě i přírodní koupání. V současnosti, kdy je méně vody, se odhalily písčité pláže také na ostrůvku uprostřed Seče, kam se dá doplout loďkou či na paddleboardu. Sečská přehrada je oblíbená oblast k rekreaci, kde naleznete vše, co taková rekreační přehrada může nabídnout, včetně například Zorbingu či koňských stezek v krajině. Ostrůvek na přehradě je jeden z největších izolovaných ostrovů v Česku. Na něm sice platí zákaz rybolovu, ale na březích pevniny rybařit smíte.

Zdejší ryby si už na lidi natolik zvykly, že se mezi nimi můžete i potápět.

Oheb  (Autor: Kudy z nudy)
Oheb (Autor: Kudy z nudy)

Priessnitzovy léčebné lázně (Olomoucký kraj)

Vzpomínáte na Postřižiny? Jak pan správce dělal své paní tzv. Priessnitzův obklad, když měla horečku? Tak tenhle Priessnitz, křestním jménem Vincenc, byl zakladatel na svou dobu nevšedních pokrokových léčivých metod za využití síly přírody, chladné vody, pohybu na horském vzduchu a fyzické práce. Položil tak základy hydroterapie. Ač sám bez lékařského vzdělání, dal sám vzniknout prvnímu vodoléčebnému ústavu na světě. Od dvoupatrového lázeňského domku z roku 1822, vznikl v průběhu století rozsáhlý lázeňský komplex.

Hlavní lázeňská budova stojí na vysokém kopci nad městem Jeseník a svou podobou i polohou připomíná fiktivní Grandhotel Budapešť (filmové komediální drama Wese Andersona z roku 2014). Kromě malebných lázeňských domů, vybízí k procházkám tradiční kolonády a promenády, i netradiční naučná stezka s 15 prameny a venkovními vodoléčebnými procedurami pro pacienty i veřejnost. Jesenické prameny jsou jednou z největších památek na Jesenicku.

Nikde jinde na tak malé ploše se nenalézá takové množství těchto památek. Najdeme zde na osmdesát pramenů, pomníků, vyhlídek, památných skal a slavnostních křížů. Příjemným překvapením je pro návštěvníky také skutečnost, že Jesenicko je region s nejčistším ovzduším ve střední Evropě. Na tuto změnu může organismus reagovat všelijak. Citlivějším jedincům se může po pár dnech, paradoxně, udělat nevolno. Ale nevěšte hlavu, brzo to přejde a organismus bude vděčný.

Café Fara, Klentnice (Jihomoravský kraj)

Může patřit kavárna na sezam top senzačních míst? Pro vášnivé kávaře rozhodně ano. Pro milovníky vína to může být příjemným osvěžením mezi dny strávenými ve sklípku. Tato kavárna, nebo spíš kávový resort, se totiž nachází v mikulovské vinařské podoblasti v těsném sousedství CHKO Pálava. Pozdně barokní farní objekt byl citlivě přebudován na intimní relaxační areál mezi vinicemi.

Požitek smyslů je zejména místní výběrová směs kávy, kterou si majitelé sami navrhli a dohlížejí na její dokonale harmonické pražení. Získáte tak v šálku to nejčistší, co vám může pečlivě zpracované kávové zrno nabídnout. V areálu se nachází soukromé, avšak bohaté muzeum kávy. K vidění se návštěvníkovi naskytne rozsáhlá sbírka historických kávovarů, kávo mlýnků (z nichž některé jsou velké jako dospělá osoba), násypek a mnoho dalších strojů a nástrojů, které jako by zde souzněly s patinou zdí tohoto klentnického domu. Odlesky chromů vystupují na pozadí starých výmaleb.

Exponáty se seřazují do pravidelného šiku tak, aby na návštěvníky zapůsobily svojí krásou a silou. Při procházce mezi nimi zapomenete na současnost a zamíříte prostřednictvím vlastní imaginace do lůna dvacátého století. Na konci expozice je i malý dobový koloniálek s kávou a jiným rozmanitým zbožím na prodej. K areálu přiléhá též farní statek, odkud místní zeleninu zpracovávají mistři kuchyně do vybraných kulinářských specialit.

Takže pozor, pokud se do Café Fara chystáte na oběd, je dobré myslet na rezervaci. Tomu, kdo by se rád zrelaxoval i fyzicky, doporučuji v areálu luxusní farní lázně s venkovním bazénem s protiproudem, vířivkou, saunou, párou, venkovní i vnitřní relaxační zónou. A ubytování? Kde jinde než na tomtéž místě! V krásných netradičně tematicky designovaných pokojích s výhledem na pálavské kopce osázené vinnou révou.

Dlouhé stráně (Olomoucký kraj)

Vodní elektrárna Dlouhé stráně, aneb malý kousek lidského génia snoubící se s dokonalostí přírody. Ups, další vodní stavba, že? Nejsem vodní živel, ale voda v krajině ve mně evokuje sílu, romantiku, harmonii, řád. Tudíž zde nesmí chybět tento skvost, vybudovaný ve druhém největším českém pohoří. Hrubém Jeseníku. Unikátní stavba se v roce 2005 zařadila na první místo mezi sedmi největšími divy České republiky. Jedná se o nejvýkonnější vodní elektrárnu u nás.

A jak to celé funguje? Nejsem zrovna technický typ, takže to popíšu velmi laicky. Jelikož je vodní elektrárna celá zasazena do CHKO Jeseníky, je její provoz z ekologických důvodů umístěn pod zemí (částečně i v jeskyních). O výrobu elektrické energie se postará gravitace – samospád vody z Horní nádrže – vybudované v nejvyšším bodě hory Dlouhé stráně – do Dolní nádrže na říčce Divoká Desná.

Poté se přečerpává zase zpět. O tento úkon se starají druhé největší reverzní vodní turbíny v Evropě a druhé největší na světě. Mechanismus poslouží jako hlavní záchrana v případě tzv. blackoutu. Dálkovým pokynem bude možné spustit dieselový generátor. Ten umožní rozběhnout vodní turbínu, a zahájit tak dodávku proudu do 172 km dlouhého vedení, což umožní nabuzení, rozběh a opětovné přifázování k síti elektrárny Chvaletice, a bude tím možné obnovit provoz elektrické soustavy. Prostě geniální.

Možnosti, jak si to celé prohlédnout je několik. Oficiální exkurzí celým komplexem, anebo jako horal. Pokud zvolíte tu druhou, vybavte se pevnými nervy a pořádnou obuví. Krpály na vrchol se zdají být nekonečné, ale odměnou je ten neuvěřitelný úkaz, který se před vámi na samém vrcholku objeví – Horní nádrž – a Jeseníky jako na dlani s tyčícím se Pradědem na dohled. A můj tip na závěr: půjčte si koloběžku a sjeďte nejdelší koloběžkovou trasu v Česku – od Horní nádrže po Dolní, se zakončením v areálu Kouty. Trasa nabízí více než 17 km dlouhý nepřekonatelný sportovní a krajinářský zážitek.

Krásné Česko

Jak vidno, je Česko stále zemí s krajinou bohatou na nevšední zážitky. O zdejší genius loci se zasloužil, přiznejme si to, do mnohé míry člověk a jeho nápady. Samozřejmě bych se rozepsala i o dalších místech, která si získala mé srdce. Dolní oblast Vítkovice, Karlova Studánka, pevnost Dobrošov. Jenže vypíchnout top 5 se neobejde bez selekce, a tak o jiných zase příště. Užívejte fantastického léta v krásných českých krajinách!