V chladném počasí neexistuje nic lepšího, než se uchýlit do tepla domova. Během zimy topíme poměrně dost, což se letos může výrazně prodražit vzhledem k tomu, co se ve světě a zejména v Evropě děje na trhu s topivem, ať už se jedná o vytápění dřevem, plynem nebo elektřinou. Aby byl pohled na výpisy z účtu za zimu přijatelnější, přinášíme vám deset tipů, jak při vytápění nějakou tu korunu ušetřit i tehdy, když nebudete v obývacím pokoji sedět zabalení ve dvou dekách a zimní bundě.

Ideální teplota přes den

V dětském pokoji udržujte teplotu na 22 °C, zatímco v ložnici vám postačí stupňů 18 °C. Přes den v ní netrávíte téměř žádný čas a pro zdravý a klidný spánek je tato teplota v kombinaci s úplnou tmou naprosto ideální.

Teplota v kuchyni

Co se týče topení v kuchyni, zde si můžete jakýkoliv výhřev úplně odpustit. Určitě si zde uvaříte kávu, příp. si na plotně uvaříte či ohřejte pokrm. Tyto spotřebiče zajistí dostačující ohřátí vzduchu.

Vhodné nastavení teploty (je-li to vůbec potřeba)

Obecně se doporučuje si na sebe vzít nejprve svetr nebo mikinu a teprve poté zvážit zvýšení teploty. Může se stát, že nebudete potřebovat vytápět na 24 °C, ale bohatě vám postačí teplota 20 °C. Toto snížení o „pouhé“ čtyři stupně dokáže snížit spotřebu až o 24 %, což za změnu návyků určitě stojí.

Zapomeňte na sušení čehokoliv na radiátoru

Nesušte na radiátoru nic, ani oblečení, ani jablka na křížaly. Tyto předměty by zbytečně bránily rychlejšímu proudění ohřátého vzduchu, což by znamenalo delší vytápění.

Zvlhčování

Při nižších teplotách je nám pocitově tepleji, pokud je vzduch dostatečně vlhký. Ve vytápěných místnostech umístěte vedle radiátoru misku s lehce osolenou vodou nebo použijte zvlhčovač vzduchu. Udržování vlhkosti na úrovni 40–60 % je ideální pro vaše zdraví a nezbytné pro pocit tepla. Poděkují vám i vaše pokojové rostliny (které koneckonců při správné zálivce a vlhkosti také dokážou zvlhčit vzduch).

Vytápění v noci

V noci je dobré zatáhnout žaluzie a závěsy, aby se okno izolovalo. Jednak je naprostá tma nutná pro zdravý a kvalitní spánek, jednak vás potěší závěsy jako dekorace a jednak zamezíte úniku teplého vzduchu, pokud by nedoléhalo okno.

Když svítí slunce

V momentě, kdy venku svítí slunce, roztáhněte závěsy i žaluzie. V místnostech, kam bude slunko svítit alespoň část dne, se udělá tepleji a vy můžete díky tomu ztlumit vytápění.

Větrání

Během topné sezóny pravidelně větrejte. Nejlepší způsob je dvakrát denně otevřít okno dokořán na cca pět minut, aby se vyměnil vzduch v celém domě, ale stěny a předměty v místnostech neprochladly. Tato metoda je mnohem účinnější, než dlouhodobě otevřené okno tzv. na ventilačku, protože teplo pravidelně uniká.

Během větrání samozřejmě vypněte topení.

Pozor na otevřené dveře

V malém domě je nejlepší topit s otevřenými dveřmi mezi místnostmi během dne, aby se v domě udržela průměrná teplota. Pokud chcete, aby ve vybrané místnosti bylo tepleji, zavřete dveře a topte pouze tam. U větších prostorů je lepší vytápět vzduchově nesouvisící prostory odděleně a dveře nechat zavřené.

Domácí mazlíčci

Pokud jsou vaši domácí mazlíčci zvyklí polehávat na horní části radiátoru (typicky kočky), zkuste najít inovativní řešení. Poblíž radiátoru umístěte oblíbený pelíšek, příp. něco, co donutí mazlíčky vyměnit (ne)pohodlí radiátoru za něco jiného.