Výběr odrůdy - aneb která odrůda je nejlepší

Výběr vhodné odrůdy je důležitým předpokladem pro úspěšné pěstování jahodníku. Velkopěstitelé i zahrádkáři neustále zkouší a hledají nové odrůdy nebo se přímo ptají "která jahoda je nejlepší". Výběr odrůdy záleží na tom, kde jahody chceme pěstovat a za jakým účelem. Pro zahrádky volíme většinou jiné odrůdy než pro velkovýrobní pěstování, protože požadavky jsou odlišné. Zahrádkář vyžaduje především dobrou chuť jahod a odolnost proti chorobám a škůdcům, protože nechce nebo nemůže jahodník příliš ošetřovat chemickými přípravky. Velkovýroba naproti tomu vyžaduje především velké pevné plody, které se neotlačí při dopravě. Chuť jde někdy bohužel stranou, rovněž odolnost proti chorobám a škůdcům není mnohdy vyhovující.

Výběr odrůdy Korona Expedice jahod

Podle doby plodnosti dělíme odrůdy jahodníku následovně:

a) jednouplodící

dávají úrodu 1x ročně, v našich klimatických podmínkách od začátku června do začátku července. Tyto odrůdy dále dělíme na ranné, středně zrající a pozdní. Rozdíly mezi začátkem zrání se mohou lišit až o 2 týdny.

b) stáleplodící

odrůdy, které sem zařazujeme, nejsou v pravém slova smyslu stáleplodící, ale dvakrátplodící. První úrodu dají v červnu až červenci, tak jako jednouplodící odrůdy, pak následuje přestávka, která trvá podle odrůdy 2-3 týdny a začíná druhá sklizeň (od cca konce července), kterou ukončí až první noční mrazíky (ty mohou přijít už v polovině září nebo také až koncem října). Jednou za několik let se povede, že jahody sklízíme až do počátku listopadu.

c) měsíční

tento jahodník plodí celý rok bez přestávky (od června do zámrazu), takže by mu lépe náleželo označení stáleplodící.

 

V České republice se mohou množit a prodávat pouze odrůdy jahodníku u nás registrované. Jedná se o následující odrůdy ...

Jednouplodící:

Adriana - Andrea - Bounty - Dagmar - Darselect - Dita - Dukat - Elista - Elsanta - Elvira - Florence - Gorella - Honeoye - Induka - Kama - Karmen - Korona - Lesana - Madeleine - Marmolada - Pegasus - Prima - Redgauntlet - Rosie - Senga Sengana - Tenira - Vanda - Zefyr

Stáleplodící:

Calypso - Everest - Evita - Lidka - Ostara

Měsíční:

Rujana

Jednouplodící i stáleplodící odrůdy se množí pouze odnožemi, kdežto měsíční se množí pouze ze semene.

 

Přehled vhodných odrůd pro různé použití jahod a pro různé oblasti:

a) pro prodej v obchodech - Elsanta, Tenira, Redgauntlet

b) pro zahrádky - Korona, Induka, Tenira, Dukat, Karmen, Zefyr, Bounty

c) pro kompotování - Induka, Senga Sengana, Korona, Bounty

d) do těžké vyčerpané půdy - Redgauntlet, Senga Sengana, Induka

e) do horských oblastí - Korona, Induka, Zefyr, Bounty, Redgauntlet

f) odrůdy s největšími plody - Elsanta, Karmen, Redgauntlet

g) odrůdy s nejchutnějšími plody - Korona, Elsanta, Bounty, Karmen

h) odrůdy s největším výnosem - Redgauntlet, Elsanta (když není napadena fytoftorou), jestliže příliš neprší, mají vysoký výnos i Korona, Induka, Senga Sengana (u této pozor na plíseň šedou).